Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se nespálit při výběru nemovitosti

Pořízení vlastního bydlení je jedním z největších nákupů, které člověk v životě udělá. Do nemovitostí neinvestujeme jen peníze, ale i množství času a úsilí při jejich zařizování a zvelebování. Aby se v bytě nebo domě příjemně žilo po mnoho let, je zásadní věnovat se pečlivě jeho výběru a neopomenout zkontrolovat několik zásadních faktorů. Podívejte se, v čem se při tom často chybuje.

Každá chyba při výběru nemovitosti se může v dlouhodobém horizontu mnohonásobně vymstít po finanční i emocionální stránce. Člověk utratí velké sumy za nechtěné, ale nutné úpravy a současně se potýká s frustrací z toho, že nebydlí tak, jak si představoval,“ říká Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust.

Neztrácet čas

Než se zájemci pustí do samotného výběru, měli by si ujasnit své finanční možnosti a požadavky, které od nemovitosti za danou cenu očekávají.  Mnoho lidí ztrácí čas při procházení nabídek nemovitostí, které si nebudou moci dovolit nebo které by jim od začátku nevyhovovaly svými dispozicemi.

Rekordní počty Čechů nyní díky nízkým úrokovým sazbám kupují nemovitosti s pomocí hypotéky. Zájemci o hypotéku by měli co nejdříve zjistit, kolik peněz a za jakých podmínek si budou moci půjčit. Případně zda jim vůbec nějaká banka bude ochotna hypotéku poskytnout. Podle čeho by měli zájemci o hypotéku vybírat pro ně nejlepší nabídku?

Nejnižší úrok nemusí být nejlevnější

 „Nejnižší úroková sazba neznamená vždy nejlevnější hypotéku. Všechny banky chtějí vydělat, jen k tomu používají různé prostředky a marketingové triky. Jednotná cenová transparentnost není dosud uzákoněna, pro běžného klienta je tak velmi složité si udělat dostatečně přesné porovnání nákladovosti jednotlivých nabídek. S tím mu může pomoci kvalitní finanční poradce, který zaprvé zanalyzuje klientovu finanční situaci a podle toho nabídne optimální variantu hypotéky,“ říká Jiří Kryl.

Online srovnávače hypoték podle něho sice obvykle počítají přesně, ale nedokážou kvůli své uživatelské jednoduchosti dostatečně zohlednit všechny bankou stanovené poplatky v individuálním kontextu každého případu.

Koupě bytu

V případě bytů ve výstavbě je velmi důležitá textace (budoucí) kupní smlouvy. Zejména část týkající se placení poslední části kupní ceny až po předání bytu bez zásadních vad a reklamační podmínky.

Koupě z developerského projektu obvykle znamená omezené možnosti úprav podmínek kupní smlouvy a s tím spojené vyšší riziko, co vlastně klienti ve výsledku obdrží, než když kupují již hotovou nemovitost, kde ihned vidí, co kupují,“ říká Jiří Kryl.

Sousedi v exekuci?

Před koupí staršího bytu by si měl každý prověřit, zda není vícero z budoucích sousedů v exekucích. Pokud ano, může se stát, že noví majitelé budou muset odvádět vyšší příspěvky do společného fondu oprav a na správu domu kvůli ostatním neplatícím sousedům. Výrazně to pak komplikuje jakékoliv nákladnější úpravy společných prostor v domě. Ujistit se v tomto směru můžete zdarma náhledem do katastru nemovitostí.  Podívejte se, zda není na listu vlastnictví bytu některého ze sousedů zápis o exekučním řízení.

Nechte nemovitost prověřit odborníkem

Rozsah potřebných oprav domu je dobré nechat prověřit stavebním odborníkem ještě před složením rezervační zálohy, aby nového majitele nepříjemně nepřekvapily náklady na rekonstrukci.

Jeden klient například koupil levně starší domek ‚za cenu pozemku‘. Počítal sice s větší rekonstrukcí, ale po návštěvě statika jej musel nechat zbourat a postavit od základů nový,“ varuje konkrétním příběhem z praxe Jiří Kryl.

V katastru nemovitostí by si měl potenciální majitel před podpisem rezervační smlouvy také zjistit, zda dřívější přestavba či přístavba domu neproběhla bez řádného povolení či zda odpovídá skutečný půdorys zastavěné plochy zápisu v katastru. Opět to lze jednoduše ověřit přes internet.

"Náprava takového stavu, kdy není dům pro banku vhodnou zástavou, může trvat i několik měsíců. Již zaplacenou zálohu realitní kanceláři zároveň nemusejí klienti dostat vždy obratem zpět, což je zdržuje od případného dalšího hledání domu, kde by byly všechny náležitosti v pořádku,“ dodává Jiří Kryl.

Na co pozor u pozemku?

Při koupi pozemku hodně záleží na tom, za jakých administrativních a finančních podmínek se dá připojit k nezbytným inženýrským sítím (elektřina, voda, případně kanalizace a plyn). V případě komplikovaného přístupu se totiž dodatečné náklady mohou vyšplhat až do statisíců.

Zároveň v případě, kdy přes pozemek vede inženýrská síť nebo její ochranné pásmo, může dojít k situaci, že je kvůli tomu významně omezeno využití plochy pozemku. Majitelé mohou být výrazně limitováni plochou, kterou mohou novým domem zastavět.

V územním plánu je také dobré zjistit, co se bude v okolí pozemku dít. Může se stát, že v budoucnu dojde v sousedství například k výstavbě silničního obchvatu či průmyslového parku.

Často se také zapomíná na ověření bezproblémovosti přístupu ke kupovanému pozemku. Dopředu se tak člověk vyhne možným sousedským sporům a soudním tahanicím o právo přístupu do vlastního domu.

Jiří Kryl

Jak se nespálit při výběru nemovitosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »