Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se připravit na novou chatařskou sezónu? Zkontrolujte venkovní stav chaty, nezapomeňte na zabezpečení

Rtuť teploměru se pomalu dostává k jarním teplotám a lidé přes víkendy vyrážejí na chaty, aby si své druhé domovy připravili na novou sezónu. Odzimování chaty přitom může být práce na celý víkend, někdy i na dva. Připravili jsme pro vás přehled věcí, které je třeba zkontrolovat, pokud se po zimních měsících na chatu vracíte. Důležité je například nevynechat zabezpečení, protože společně s chataři se na jaře do rekreačních oblastí vrací i zloději.

Zkontrolujte venkovní stav chaty

Jako první bychom měli věnovat pozornost stavu střechy, zdali ji neponičil silnější vítr, nebo nějaká zvířata. Dále bychom měli pokračovat s kontrolou vodovodního potrubí a s funkčností komína. Není nic nepříjemnějšího, než když si po celém dni stráveném úklidem sednete ke krbu nebo kamnům a místo večerní pohody máte uslzené oči od kouře a zadýmenou chatu.

Pročistěte vzduch

Nezapomeňte hned po příjezdu otevřít okna, ideálně na několik hodin, aby se vzduch pořádně pročistil. Pokud máte chatu u řeky, jezera nebo se vám v ní zkrátka drží vlhkost, nezapomeňte si otevřít okna i na půdě nebo ve sklepě. Důležité je také prohlédnout chatu kvůli plísním. Podívejte se pozorně na podlahy, pod postele i za lednici, zdali se tam plíseň nerozšířila nebo neusadil nějaký hmyz. Při odjezdu pak nezapomeňte všechna sklepní okna zavřít, i když jsou malá, pro zloděje to totiž podle policistů nebývá překážka, aby se do chaty dostali.

Postarejte se o efektivní vytápění

V brzkých jarních měsících je ještě nutné v chatě topit. Zvláště pokud se na ni vracíte už o březnových víkendech, mohou se takové pobyty prodražit, právě kvůli topení. Pokud máte stará okna, kterými uniká spousta energie, a nechcete je měnit, zajímavou úsporným opatřením mohou být rolety. „Předokenní rolety zadržují velké množství tepla a zajistí úsporu za vytápění v řádech desítek procent. Opravdu je to znatelný rozdíl, když si zatopíte večer a na noc zatáhnete rolety, druhý den je pak v domě nebo chatě i o několik stupňů tepleji,“ popisuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci předokenních rolet a venkovních žaluzií. „Rolety navíc chrání okna před silným deštěm, kroupami nebo silným větrem,“ dodává Valenta.

Nezapomeňte na zabezpečení

První jarní teploty lákají samozřejmě i k práci na zahrádce, proto mnozí začínají na chaty svážet sekačky, křovinořezy a další nářadí. Někteří lidé již předčasně na chaty stěhují i jízdní kola nebo kuchyňské vybavení. Podle expertů právě toto období, kdy víkendy nepřináší stabilní teploty a rekreanti se na chaty nevrací pravidelně, vybízí zloděje k vykrádání. Stále více Čechů proto investuje do kvalitního zabezpečení, které aktuálně nepředstavují pouze bytelné zámky. „Vzhledem k tomu, že pro čím dál více lidí se chata stává druhým domovem a mají v ní často uskladněné cenné věci, osazují své chaty častěji kvalitními dveřmi a garážovými vraty. Místo klasických vrat si navíc pořizují ta s automatickým ovládáním, která jsou speciálně zabezpečena proti mechanickému otevření,“ upozorňuje Lubomír Valenta s tím, že důmyslné zabezpečení v současnosti přinášejí i předokenní rolety, u kterých se dá nastavit automatická doba spuštění a vytažení i pokud nejste v chatě zrovna přítomni. Zlodějům pak není jasné, zda jsou majitelé přes týden na chatě nebo ne, pokud vidí střídavě vytažené a stažené rolety.

Užitečné tipy odborníků:

Co udělat? Před odjezdem z chaty se vždy snažte mít uklizený dvůr, osazené květináče anebo třeba napuštěné jezírko. To může být pro potencionální zloděje signál, že na chatu pravidelně jezdíte. Poproste třeba i sousedy, ať vám zahrádku trochu osvěží, pokud nebudete moct na delší dobu přijet. 

Na co si dát pozor? Nenechávejte na dvoře žádné nářadí, lopaty, krumpáče nebo hrábě, mohou totiž sloužit jako pomůcky pro zloděje pro vniknutí do chaty. 

Tisková zpráva: LOMAX

Jak se připravit na novou chatařskou sezónu? Zkontrolujte venkovní stav chaty, nezapomeňte na zabezpečení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »