Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem?

Autor: Radovan Novotný | 18.03.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem?

Ceny domů padají ve Velké Británii i Spojených státech. Průměrná cena domu ve Spojeném království v únoru byla 161 tisíc liber, zabavování nesplácených nemovitostí stlačilo průměrnou cenu amerických domů na 159 tisíc dolarů v lednu 2011. Anomálií je Londýn. Proč se londýnské ceny vymykají?

Zatímco průměrná cena domu je ve Velké Británii na 8násobku roční průměrné mzdy, v USA je to na 5,5násobku, a v ČR na 8násobku.

I když v Londýně ceny domů rostou, ve zbytku země padají

Objemy realitních transakcí byly ve Velké Británii přes zimu neobvykle nízké. Meziročně ceny domů klesly od února 2010 o 2,8 %, průměrná cena domu ve Spojeném království v únoru byla 161 tisíc liber. Podle některých zpráv jen za letošní únor ceny oproti lednu klesly o 0,9 %.

I když ceny domů napříč Anglií padají, v Londýně je tomu jinak. Přestože transakce jako celek spadly o 12 %, počet prodaných nemovitostí v hodnotě mezi 1,5 miliony liber a 2 miliony liber vyskočil o 19 procent. Co se stalo tak významného, že tyto drahé domy jdou tak na dračku? Odpověď je jednoduchá: ceny nemovitostí jsou v Londýně ovlivněny blížícím se dopadem změny daně z převodu nemovitostí.

Při nákupu nemovitosti v ceně do 125 tisíc liber se daň z převodu neplatí, při ceně do 250 tisíc liber je uplatněna daňová sazba ve výši 1%, při ceně do 500 tisíc liber je sazba ve výši 3 % a nad 500 tisíc liber pak sazba ve výši 4 % z ceny.[1] Nově bude zavedena vyšší sazba daně z převodu nemovitostí ve výši 5 % u nemovitostí v hodnotě vyšší než milion liber, a toto je příčinou růstu cen v Londýně.

Ceny domů až na 20násobku roční průměrné mzdy

I přes cenový propad zůstává mezera mezi platy a cenami domů ve Velké Británii vysoká. Před deseti lety měla být průměrná cena domu na venkově 95 tisíc liber, přičemž průměrný místní plat byl 13,5 tisíce liber ročně. Od té doby cena venkovských domů dostala až na 214 tisíc liber (což představuje nárůst o 125 %), přičemž místní mzdy vzrostly jen o 37 % na 18,5 tisíce liber ročně.

Průměrná cena domu se v západní části země dostala až na 20násobek roční průměrné mzdy (například v Cotswolds), s průměrem v celém regionu kolem 12násobku roční průměrné mzdy. Kde byl zakopaný pes: byly to domy, které se staly předraženými, nebo mzdy, které byly příliš malé? Zatímco se zde průměrná cena domu v posledních 10 letech více než zdvojnásobila, mzdy vzrostly v některých částech jen o pětinu. V některých částech se pro pracovníky střední třídy, jako jsou učitelé, zdravotní sestry nebo hasiči, stalo bydlení ve svém nedostupné.

Měřeno rozdílem mezi platy a cenami domů se cenová dostupnost vlastního bydlení měla díky cenové korekci zlepšit ve všech venkovských okresech Velké Británie. Druhý největší nárůst v dostupnosti mělo zažít město Easington: domy zde stojí 7,3násobek místní průměrné mzdy. V roce 1999 byla cena domu v Easingtonu 3,2násobkem ročního příjmu těch, kteří v této oblasti pracovali.

A jak jsme na tom v Česku? Pokud velmi hrubým a zjednodušujícím odhadem řekneme, že cena domu v ČR činí 2 milióny korun a roční průměrná mzda je 240 tisíc korun, pak průměrná cena domu v Česku činí 8násobek roční průměrné mzdy.

Prognózy a komentáře o budoucím vývoji v UK

Leccos naznačuje, že hypoteční trh a trh s bydlením ve Spojeném království neprokázal známky oživení. Ceny nemovitostí pravděpodobně čeká další pokles, jsou vyslovovány i domněnky, že nastane dvojitý propad cen nemovitostí. Situace v zemi je složitá, trh nemovitostí trpí, protože lidé se bojí inflace a nejistoty zaměstnání a příjmu. Jako důsledek nejistoty ohledně ekonomického výhledu i dalšího potlačení poptávky po bydlení, lze i v roce 2011 očekávat ve Velké Británii pokles cen nemovitostí.

Některé komentáře konstatují, že ceny už budou stagnovat nebo růst, jiné to vyvracejí. Někdo například konstatuje, že se „očekává, že prodej domů vzroste před začátkem léta,“ ve stejném období jiný komentář říká, že "i když poroste objem transakcí, ceny domů mají nadále klesat." Objevují se úvahy, že když se nemovitost dobře ocení, trh se rozhýbe. Chyba je podle tohoto pohledu v prodávajících, kteří nejsou mnohdy ochotní přijmout pokles cen, ke kterému došlo. Za cenu, která příliš neodráží realitu na trhu, nemovitost prostě příliš prodejná není.

Když ceny klesají, domy se stávají dostupnějšími. Vzhledem k nejistotě a celkově medvědímu (sestupnému) trhu doba nesvědčí krátkodobým spekulativním nákupům. Rezidenční nemovitosti by tak podle publikovaných doporučení měly být považovány za středně až dlouhodobý investiční horizont (nejméně na dobu pěti let).

Ceny padají i ve Spojených státech

Naopak ze Spojených států lze slyšet zprávy, že s tím, jak ceny klesají, prodej domů zrychluje. Pokračující zabavování stlačilo průměrnou cenu amerických domů na 159 tisíc dolarů v lednu 2011, což je nejnižší úroveň od roku 2002. Ceny domů ve Spojených státech klesly oproti vrcholu v roce 2006 až o 31 %. První propad zde skončil v lednu 2009, druhý pokles pak vrcholil v únoru 2010. Třetí pokles cen v USA za poslední tři roky má být hnací silou zvedající prodeje za situace, kdy kupující chtějí koupit ještě před očekávaným vzestupem úrokových sazeb.

Tam, kde v průběhu let 2000 až 2005 byl největší realitní boom, jsou vidět největší poklesy. V květnu 2007 byla průměrná cena domů v Phoenixu 255 tisíc dolarů. V únoru 2011 zde průměrná cena klesla na 110 tisíc dolarů, došlo tedy k poklesu o více než 50 %. Provedeme-li porovnání z pohledu průměrné mzdy, pak je průměrná cena domu 5,5násobkem průměrné mzdy (při zjednodušeném hrubém odhadu průměrné mzdy ve Spojených státech ve výši 30 tisíc dolarů ročně).

Kdo chce ve stávající době prodat, musí se smířit se ztrátou, realitou je záporný vlastní kapitál. Hodnota domu je prostě mnohdy nižší než dlužná částka. I v roce 2011 budou ceny domů pravděpodobně nadále klesat, odhady hovoří o nějakých 2 % poklesu.

I když ceny ještě padají, úrokové sazby mají být tím, co má motivovat k nákupu. Fannie Mae, největší hypoteční společnost, předpovídá, že ceny domů budou v letošním roce nadále klesat a prodeje budou narůstat. Prodej domů údajně začal růst právě v období, kdy začaly růst úrokové sazby hypoték. Tyto dosáhly rekordních minim v listopadu 2010. Průměrná sazba na třicetileté hypotéky činila v únoru 2011 4,87 %, což je téměř 0,75 procentního bodu nad 4,17 % v listopadu 2010. Komentáře poukazují, že na konci roku 2011 to může být i 6 procent. Prodeje rostou, i když ceny mohou ještě klesnout, protože kupující věří, že na zafixování úrokové sazby vydělají.

V USA i UK jsou domy cenově dostupnější a trh se otevírá pro více lidí

Jedna z investičních pouček říká "nakupuj levně, prodávej draze". V dobách, kdy ceny padají, vzniká nejvíce dobrých nákupních příležitostí. Když ceny padají, je dobré kupovat. Anebo také ne?

Komplikací je, že nikdo neví, kdy ceny dosáhnou dna a kdy budou opět směřovat nahoru. Sociální, legislativní, ekonomické, politické ani technologické vlivy nejsou vyzpytatelné, a proto není vyzpytatelné ani budoucí ocenění nemovitostí. Kdo by před dvaceti lety řekl, že paneláky, označované jako králikárny, zůstanou domovem milionů lidí, budou revitalizovány a zde existující byty si udrží svou hodnotu?

Nikdo neví, kdy bude změněna daň z převodu nemovitostí nebo jiné daně (kupříkladu DPH nebo daně z nemovitosti). Politici mohou svým rozhodnutím aktuálním oceněním celkem nečekaně zahýbat. Nikdo neví, kterým směrem se v budoucnu pohnou úrokové sazby, jak investice ovlivní budoucí vládní politika, ani jaká bude reálná hodnota peněz (jak se peníze nominálně znehodnotí).[1] Zdroj: Klima.cz

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (457)
 
Ne. (44)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.08.2016 00:00 Mladým se plní sny o bydlení

Vlastní bydlení si pořizují stále mladší lidé. Věková hranice se za poslední rok posunula dokonce pod hranici 40 let. Mladým pomáhají plnit sny především velmi příznivé podmínky na hypotečním trhu. Nechtějí ale bydlet stejně jako jejich rodiče. Co je pro mladé při výběru bytu nejdůležitější?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.08.2016 14:08 Stavba rodinných domů se od roku 2020 prodraží

Rok 2020 přinese změny ve výstavbě rodinných domů. Budou se stavět již jen domy s „téměř nulovou spotřebou energie“. Přísnější normy energetické náročnosti musí od letošního roku dodržovat již veřejné budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (81)
 
Spíše ano. (16)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 147 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »