Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem?

Autor: Radovan Novotný | 18.03.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem?

Ceny domů padají ve Velké Británii i Spojených státech. Průměrná cena domu ve Spojeném království v únoru byla 161 tisíc liber, zabavování nesplácených nemovitostí stlačilo průměrnou cenu amerických domů na 159 tisíc dolarů v lednu 2011. Anomálií je Londýn. Proč se londýnské ceny vymykají?

Zatímco průměrná cena domu je ve Velké Británii na 8násobku roční průměrné mzdy, v USA je to na 5,5násobku, a v ČR na 8násobku.

I když v Londýně ceny domů rostou, ve zbytku země padají

Objemy realitních transakcí byly ve Velké Británii přes zimu neobvykle nízké. Meziročně ceny domů klesly od února 2010 o 2,8 %, průměrná cena domu ve Spojeném království v únoru byla 161 tisíc liber. Podle některých zpráv jen za letošní únor ceny oproti lednu klesly o 0,9 %.

I když ceny domů napříč Anglií padají, v Londýně je tomu jinak. Přestože transakce jako celek spadly o 12 %, počet prodaných nemovitostí v hodnotě mezi 1,5 miliony liber a 2 miliony liber vyskočil o 19 procent. Co se stalo tak významného, že tyto drahé domy jdou tak na dračku? Odpověď je jednoduchá: ceny nemovitostí jsou v Londýně ovlivněny blížícím se dopadem změny daně z převodu nemovitostí.

Při nákupu nemovitosti v ceně do 125 tisíc liber se daň z převodu neplatí, při ceně do 250 tisíc liber je uplatněna daňová sazba ve výši 1%, při ceně do 500 tisíc liber je sazba ve výši 3 % a nad 500 tisíc liber pak sazba ve výši 4 % z ceny.[1] Nově bude zavedena vyšší sazba daně z převodu nemovitostí ve výši 5 % u nemovitostí v hodnotě vyšší než milion liber, a toto je příčinou růstu cen v Londýně.

Ceny domů až na 20násobku roční průměrné mzdy

I přes cenový propad zůstává mezera mezi platy a cenami domů ve Velké Británii vysoká. Před deseti lety měla být průměrná cena domu na venkově 95 tisíc liber, přičemž průměrný místní plat byl 13,5 tisíce liber ročně. Od té doby cena venkovských domů dostala až na 214 tisíc liber (což představuje nárůst o 125 %), přičemž místní mzdy vzrostly jen o 37 % na 18,5 tisíce liber ročně.

Průměrná cena domu se v západní části země dostala až na 20násobek roční průměrné mzdy (například v Cotswolds), s průměrem v celém regionu kolem 12násobku roční průměrné mzdy. Kde byl zakopaný pes: byly to domy, které se staly předraženými, nebo mzdy, které byly příliš malé? Zatímco se zde průměrná cena domu v posledních 10 letech více než zdvojnásobila, mzdy vzrostly v některých částech jen o pětinu. V některých částech se pro pracovníky střední třídy, jako jsou učitelé, zdravotní sestry nebo hasiči, stalo bydlení ve svém nedostupné.

Měřeno rozdílem mezi platy a cenami domů se cenová dostupnost vlastního bydlení měla díky cenové korekci zlepšit ve všech venkovských okresech Velké Británie. Druhý největší nárůst v dostupnosti mělo zažít město Easington: domy zde stojí 7,3násobek místní průměrné mzdy. V roce 1999 byla cena domu v Easingtonu 3,2násobkem ročního příjmu těch, kteří v této oblasti pracovali.

A jak jsme na tom v Česku? Pokud velmi hrubým a zjednodušujícím odhadem řekneme, že cena domu v ČR činí 2 milióny korun a roční průměrná mzda je 240 tisíc korun, pak průměrná cena domu v Česku činí 8násobek roční průměrné mzdy.

Prognózy a komentáře o budoucím vývoji v UK

Leccos naznačuje, že hypoteční trh a trh s bydlením ve Spojeném království neprokázal známky oživení. Ceny nemovitostí pravděpodobně čeká další pokles, jsou vyslovovány i domněnky, že nastane dvojitý propad cen nemovitostí. Situace v zemi je složitá, trh nemovitostí trpí, protože lidé se bojí inflace a nejistoty zaměstnání a příjmu. Jako důsledek nejistoty ohledně ekonomického výhledu i dalšího potlačení poptávky po bydlení, lze i v roce 2011 očekávat ve Velké Británii pokles cen nemovitostí.

Některé komentáře konstatují, že ceny už budou stagnovat nebo růst, jiné to vyvracejí. Někdo například konstatuje, že se „očekává, že prodej domů vzroste před začátkem léta,“ ve stejném období jiný komentář říká, že "i když poroste objem transakcí, ceny domů mají nadále klesat." Objevují se úvahy, že když se nemovitost dobře ocení, trh se rozhýbe. Chyba je podle tohoto pohledu v prodávajících, kteří nejsou mnohdy ochotní přijmout pokles cen, ke kterému došlo. Za cenu, která příliš neodráží realitu na trhu, nemovitost prostě příliš prodejná není.

Když ceny klesají, domy se stávají dostupnějšími. Vzhledem k nejistotě a celkově medvědímu (sestupnému) trhu doba nesvědčí krátkodobým spekulativním nákupům. Rezidenční nemovitosti by tak podle publikovaných doporučení měly být považovány za středně až dlouhodobý investiční horizont (nejméně na dobu pěti let).

Ceny padají i ve Spojených státech

Naopak ze Spojených států lze slyšet zprávy, že s tím, jak ceny klesají, prodej domů zrychluje. Pokračující zabavování stlačilo průměrnou cenu amerických domů na 159 tisíc dolarů v lednu 2011, což je nejnižší úroveň od roku 2002. Ceny domů ve Spojených státech klesly oproti vrcholu v roce 2006 až o 31 %. První propad zde skončil v lednu 2009, druhý pokles pak vrcholil v únoru 2010. Třetí pokles cen v USA za poslední tři roky má být hnací silou zvedající prodeje za situace, kdy kupující chtějí koupit ještě před očekávaným vzestupem úrokových sazeb.

Tam, kde v průběhu let 2000 až 2005 byl největší realitní boom, jsou vidět největší poklesy. V květnu 2007 byla průměrná cena domů v Phoenixu 255 tisíc dolarů. V únoru 2011 zde průměrná cena klesla na 110 tisíc dolarů, došlo tedy k poklesu o více než 50 %. Provedeme-li porovnání z pohledu průměrné mzdy, pak je průměrná cena domu 5,5násobkem průměrné mzdy (při zjednodušeném hrubém odhadu průměrné mzdy ve Spojených státech ve výši 30 tisíc dolarů ročně).

Kdo chce ve stávající době prodat, musí se smířit se ztrátou, realitou je záporný vlastní kapitál. Hodnota domu je prostě mnohdy nižší než dlužná částka. I v roce 2011 budou ceny domů pravděpodobně nadále klesat, odhady hovoří o nějakých 2 % poklesu.

I když ceny ještě padají, úrokové sazby mají být tím, co má motivovat k nákupu. Fannie Mae, největší hypoteční společnost, předpovídá, že ceny domů budou v letošním roce nadále klesat a prodeje budou narůstat. Prodej domů údajně začal růst právě v období, kdy začaly růst úrokové sazby hypoték. Tyto dosáhly rekordních minim v listopadu 2010. Průměrná sazba na třicetileté hypotéky činila v únoru 2011 4,87 %, což je téměř 0,75 procentního bodu nad 4,17 % v listopadu 2010. Komentáře poukazují, že na konci roku 2011 to může být i 6 procent. Prodeje rostou, i když ceny mohou ještě klesnout, protože kupující věří, že na zafixování úrokové sazby vydělají.

V USA i UK jsou domy cenově dostupnější a trh se otevírá pro více lidí

Jedna z investičních pouček říká "nakupuj levně, prodávej draze". V dobách, kdy ceny padají, vzniká nejvíce dobrých nákupních příležitostí. Když ceny padají, je dobré kupovat. Anebo také ne?

Komplikací je, že nikdo neví, kdy ceny dosáhnou dna a kdy budou opět směřovat nahoru. Sociální, legislativní, ekonomické, politické ani technologické vlivy nejsou vyzpytatelné, a proto není vyzpytatelné ani budoucí ocenění nemovitostí. Kdo by před dvaceti lety řekl, že paneláky, označované jako králikárny, zůstanou domovem milionů lidí, budou revitalizovány a zde existující byty si udrží svou hodnotu?

Nikdo neví, kdy bude změněna daň z převodu nemovitostí nebo jiné daně (kupříkladu DPH nebo daně z nemovitosti). Politici mohou svým rozhodnutím aktuálním oceněním celkem nečekaně zahýbat. Nikdo neví, kterým směrem se v budoucnu pohnou úrokové sazby, jak investice ovlivní budoucí vládní politika, ani jaká bude reálná hodnota peněz (jak se peníze nominálně znehodnotí).[1] Zdroj: Klima.cz

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (44)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Jak se vyvíjejí ceny domů za mořem? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-efpa-investujeme-a-hypoindex

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.09.2016 12:03 Ceny bytů ve většině krajských měst míří vzhůru

Ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily byty v krajských městech včetně Prahy o 6,1 procenta. Nejvýraznější byl růst v Plzni, kde se oproti prvnímu čtvrtletí zvýšila průměrná prodejní cena o 14,4 procenta na 33 800 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (225)
 
Spíše ano. (40)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 346 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »