Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí?

Autor: Petr Němeček | 20.01.2011 00:10 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí?

Ceny nemovitostí a jejich pád či růst byly v loňském roce velice diskutovaným tématem. Budou i v letošním roce klesat či růst, nebo se jejich vývoj již stabilizoval?

Odpověď na tuto otázku musíme začít poukázáním na rozdíl mezi reálnými a nabídkovými cenami nemovitostí. Je mezi nimi totiž značný rozdíl. Nabídkové ceny jen ukazují, za jaké ceny by si prodávající přáli své nemovitosti prodat. Někdy jsou dokonce dost rozdílné od cen, za které danou nemovitost nakonec prodají, a to až o 10 %. Výkyvy v nabídkových cenách tedy mluví jen o změně představ o ceně nemovitostí. Pojďme se ale podívat na reálné ceny nemovitostí neboli ceny obvyklé. Ty totiž mluví o hodnotě dané nemovitosti. Ta vždy vychází z typu nemovitosti, jejich dispozic, stavu, lokality (včetně například dopravní dostupnosti) i například umístění bytu v domě (podlaží, orientace bytu), atd.

Z dat, která si sbírají a analyzují odhadci a experti na oceňování nemovitostí z Hypoteční banky, vyplývá, že ceny českých nemovitostí po výraznějších poklesech z roku 2009 se již začínají stabilizovat. A stagnaci cen nemovitostí očekáváme i do nejbližších měsíců. Samozřejmě i mezi jednotlivými typy nemovitostí, existují rozdíly. Nemluvě o rozdílech regionálních. Dovolme si ale malou generalizaci a podívejme se na to nejzajímavější u jednotlivých typů nemovitostí.

Byty

Na konci loňského roku došlo k mírnému oživení poptávky po bytech. Důvodů může být hned několik. Jednak se na trhu objevily poněkud reálnější nabídkové ceny, rozšířila si i nabídka nových bytů v developerských projektech a jednak si prodávající zvykli nabízet slevu. Platí to i o těch, kdo prodávají „second-handovou novostavbu“. Jsou velmi flexibilní při jednání o celkové ceně bytu a navíc jsou jejich byty (oproti některým novostavbám přímo od developerů) již vybaveny kuchyňskou linkou.

Kromě second-handových novostaveb rostl zájem i byty v panelových domech. Je to do jisté míry dáno větším cenovým poklesem panelových bytů, který přilákal více zájemců. U panelových bytů jsou také prodávající ochotni více slevit z ceny. Dostávají se tak do výhody oproti těm, kdo chtějí prodat starší cihlový byt, ale nechtějí ze svých požadavků slevit.

Je lepší koupit byt v novostavbě, nebo raději starší byt?
Vybíráte-li nemovitost, ve které chcete bydlet, mělo by rozhodnutí, zda chcete bydlet v novostavbě, nebo starším bytě, být spíše otázkou osobní preference. Někdo má raději kouzlo starší zástavby, jiný si nedokáže představit bydlet v bytě, který už sloužil jako domov několika rodinám.

Pokud však v tomto ohledu nemáte vyhraněný názor a ptáte se, do jaké nemovitosti je lepší investovat, není odpověď jednoznačná. Vždy záleží na lokalitě, ve které se obě nemovitosti nachází. Starší byt bude jistě levnější, a pokud se jedná o opravdu dobrou cenu za byt v dobře dopravně dostupné lokalitě a vy máte možnost zajistit si efektivní rekonstrukci, může být koupě staršího bytu velmi atraktivní.

Dejte si však pozor – mnohdy se může stát, že náklady na pořízení bytu plus náklady na rekonstrukci mohou převýšit celkovou hodnotu nového nebo již zrekonstruovaného bytu. Pokud víte, že budete chtít nemovitost brzy prodat, dobře si vše spočítejte a nebojte se oslovit místního odhadce nemovitostí. Ten Vám bude schopný přímo v konkrétní lokalitě dát rady pro konkrétní nemovitosti.

To, co se ani s časem nemění, je zájem spíše o menší byty. Nejvíce žádané jsou opět malé byty do 50 m2 s dobrou dispozicí. Naopak hůře prodejné jsou nadstandardně rekonstruované byty vetší než 100m2.

Rodinné domky

Poptávka po bydlení v rodinných domech se také stabilizovala. Menší zájem je v současné době o luxusnější a větší rodinné domky, nebo domy v menších obcích vzdálenějších od velkých měst. Nové domy, které jsou součástí developerských projektů, se v současnosti staví jen v krajských městech a jejich těsném okolí. Pokud jde o pronájem rodinných domků, je největší zájem o novější rodinné domy, nebo domy po rekonstrukci. Funkční trh pronájmu rodinných domů je však pouze v Praze, Brně a v jejich okolí.

Pozemky

Stavební pozemky jsou stále velmi žádané. Poptávka po pozemcích ve městech i jejich okolí je stabilní. Právě u zajímavých pozemků, kterých rychle ubývá, je možné v nejbližších měsících čekat mírný růst jejich reálné ceny. To neplatí o cenách pozemků v satelitních zástavbách v okolí Prahy. Zde budou ceny i nadále stagnovat.

Největší poptávka je přitom po zasíťovaných kvalitních pozemcích v intravilánu krajských měst. Někde jich dokonce není tolik, aby pokryly poptávku. Jejich největší nedostatek je v okolí Brna, Plzně, Jihlavy a Hradce Králové. Zde nabídka poptávku neuspokojuje. Stabilní ceny i nabídka s poptávkou jsou v satelitních zástavbách v okolí Prahy. Naopak již dlouhodobě je o stavební pozemky nejmenší zájem na relativně odlehlejším Jesenicku.

Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »