Fincentrum Media s. r. o.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

compare_and_calc.jpg db-hypoindexu.jpg
 
Děkujeme našim partnerům:
Výhodné hypotéky od Hypoteční banky
Výhodné hypotéky od Hypoteční banky

 


Jak se zbavit „nepřizpůsobivých“ nájemníků?

Autor: Pavel Řehulka | 27.10.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak se zbavit „nepřizpůsobivých“ nájemníků?

O výpovědi nájemce zpravidla rozhoduje soud. Jsou ale i výjimky. Jednou z nich je v případě hrubého porušování dobrých mravů. Jak vypovědět „nepřizpůsobivého“ nájemníka, který ruší noční klid, neuklízí a opíjí se?

Občanský zákoník v § 711 odst. 1 písm. c) říká, že pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu mimo jiné tehdy, pokud nájemce nebo ti, kdo s ním bydlí, přes písemnou výstrahu hrubě porušují dobré mravy v domě.

Co jsou to ale ty „dobré mravy“? Jak poznáme, že byly porušeny? A kdy je jejich porušení natolik závažné, že je považováno za „hrubé“?

Termín „dobré mravy“ patří k zásadám soukromého práva již od doby starého Říma. V občanském zákoníku (ani v žádném jiném zákoně) nejsou dobré mravy přesně popsány. Jejich podstata spočívá v obecně platných hodnotách a zásadách morálky. Jedná se o souhrn společenských, kulturních a mravních norem, které mají stabilní vývoj a jsou sdíleny rozhodující částí společnosti. Posouzení toho, zda se jedná o čin v souladu nebo rozporu s dobrými mravy, tedy vždy náleží na soudu.

Cíl tohoto flexibilního termínu je tedy jasný: Umožnit soudům, aby každý případ posoudili podle jeho specifických okolností a rozhodly tak, aby nedocházelo k excesům.

Ze zákona tedy jasný seznam porušení dobrých mravů nevyčteme, můžeme se ale opřít o následující rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR:

„Za hrubé porušení dobrých mravů zakládající výpovědní důvod z nájmu bytu lze považovat závadné chování nájemce vztahující se k soužití v domě, v němž se nachází pronajatý byt.

Může jít např. o obtěžování ostatních nájemců nad míru přiměřenou poměrům různými imisemi, např. nadměrným hlukem, pachem, hmyzem, nečistotami, neadekvátním chovem zvířat, nebo o slovní či dokonce fyzické útoky vůči ostatním nájemcům nebo vůči pronajímateli.

Na „hrubé“ porušení dobrých mravů lze usoudit např. z vážnosti následku způsobeného jednáním nájemce a z délky jeho trvání či opětování.“

Podmínkou výpovědi je předchozí písemná výstraha pronajímatele. Výstraha musí obsahovat nejen upozornění nájemce na jeho konkrétní závadné jednání (resp. na jednání osob, jež s ním bydlí), ale i na to, že bude-li v takovémto jednání pokračováno, může být z tohoto důvodu nájemní vztah ukončen.

Pronajímatel může vypovědět nájem bytu až tehdy, jestliže nájemce (osoba, jež s ním bydlí) přes tuto písemnou výstrahu ve svém závadném chování pokračuje.

Pojem hrubé porušení dobrých mravů v domě není tedy zákonem přesně vymezen. Obecně můžeme říci, že se bude jednat o takové jednání, při kterém nájemce opakovaně/po delší dobu narušuje práva ostatních uživatelů domu (např. hlasitými hádkami, křikem, urážkami, slovními či fyzickými výpady, záměrné znečišťování společných prostor, apod.).

Nelíbí-li se tedy nám nebo ostatním uživatelům domu chování takového nájemce, musíme se ale nejdříve ptát, zda je toto chování natolik závažné, aby mohlo být považováno za „hrubé porušení dobrých mravů“.

Pokud ano, nájemce musí být na svůj prohřešek nejdříve upozorněn. A pokud ve svém nespolečenském chování pokračuje i po výstraze, může dostat výpověď.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (315)
 
Ne. (175)
 Celkem hlasovalo 490 čtenářů

Jak se zbavit „nepřizpůsobivých“ nájemníků? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Monika Hrušová | 22.05.2012 00:00 Změnu trvalého bydliště nezapomeňte nahlásit, může vás to vyjít draho

Koupíte si byt, vyřešíte papírování s hypotékou a konečně bydlíte ve svém. Tím ale vaše starosti nekončí. I když už máte všechno zařízené, nezapomeňte si přehlásit trvalé bydliště. Zapomenout na takovou v uvozovkách drobnost se nevyplácí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 15.05.2012 00:00 Pořídit si vlastní bydlení není jednoduché. Prázdných bytů je však plno

Bytová dostupnost se poslední dobou podle mnohých zlepšuje. Podle většiny lidí je možnost získání bytu sice v podstatě špatná, ale situace je příznivější než v minulých letech. Ležáků, tedy bytů, které jsou prázdné a za momentální cenu takřka neprodejné, je stále mnoho. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Bukač | 02.05.2012 00:00 Virtuální realita bytové výstavby

Jsou ceny nových bytů v Česku příliš vysoké nebo nízké? Záleží na úhlu pohledu. Problém je zjistit už jen to, kolik vlastně tyto byty stojí. Věrohodné souhrnné údaje totiž nejsou k dispozici. Nejasnosti přetrvávají i v počtech rozestavěných a prodaných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 30.04.2012 00:00 Letos prodávané byty jsou menší a levnější

Momentálně je podle developerské společnosti Trigema v Praze na prodej skoro sedm tisíc volných nových bytů. Nově prodávané byty mají oproti loňskému roku menší výměru a v přepočtu na metr čtvereční jsou v průměru o 11 tisíc levnější. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 26.04.2012 00:00 Hypoteční banka: Ceny rodinných domů rostou

Odhadnout vývoj cen bytů a rodinných domů se pokouší kde kdo. Mezi nimi je i Hypoteční banka, která čtvrtletně vydává svůj HB index. Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí podle ní? Ceny bytů klesají a rodinných domů rostou. Největší růst ale zaznamenaly pozemky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.05.2012 15:31 Státní fond rozvoje bydlení přišel s úvěrovou kalkulačkou

Na stránkách SFRB byla dnes spuštěna kalkulačka úvěrových programů, kterou Fond připravil speciálně pro úvěrové formy podpor v oblasti bydlení. Speciální je hlavně ve funkci „hlídání“ limitu veřejné podpory – de minimis. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.05.2012 12:20 Reality: Ceny nehnuteľnosti majú kam klesnúť

Píšeme na Investujeme.sk: Ceny realít klesali podľa štatistík NARKS a NBS v prvom štvrťroku medziročne (-2,3%) i medzikvartálne (-0,1%). Až na výkyvy v roku 2010 strácajú nehnuteľností na hodnote nepretržite od roku 2009. Súčasné makroekonomické prostredie nenaznačuje, že trend by sa mohol otočiť. Navyše vládne zámery by mohli vyvolať tlak na ďalšie znižovanie. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.05.2012 15:34 Nejvíce ležáků je na Praze 3 a Praze 4

Nejvíce neprodaných dokončených bytů v Praze je podle údajů developerských firem na Praze 3 a Praze 4, kde se nachází téměř polovina těchto ležáků. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.05.2012 14:45 Ministerstvo financí: Daň z převodu nemovitosti bude platit kupjící

Momentálně má povinnost platit daň z převodu, tedy tři procenta z ceny nemovitosti, prodávající. Kupující ale ručí za to, že daň bude řádně zaplacena. Od roku 2014 ale bude muset tuto daňa zaplatit kupující. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2012 14:23 Stavebnictví stále klesá

Březnová statistika vývoje stavební produkce potvrzuje setrvávající pokles českého stavebnictví a to především v oblasti inženýrského stavitelství (komentář KPMG). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Jakou fixaci úrokových sazeb hypoték upřednostňujete?

Variabilní sazby. (45)
 
Jednoletou. (7)
 
Tříletou. (21)
 
Pětiletou. (94)
 
Delší. (10)
 
Jinou. (9)
 Celkem hlasovalo 186 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 15.05.2012 00:00 Pořídit si vlastní bydlení není jednoduché. Prázdných bytů je však plno

Bytová dostupnost se poslední dobou podle mnohých zlepšuje. Podle většiny lidí je možnost získání bytu sice v podstatě špatná, ale situace je příznivější než v minulých letech. Ležáků, tedy bytů, které jsou prázdné a za momentální cenu takřka neprodejné, je stále mnoho. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »