Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak si bydlíme?

Autor: Petr Zámečník | 14.05.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak si bydlíme?

Bydlíte si dobře, nebo špatně? To záleží především na tom, podle čeho své bydlení poměřujete. Jedním z kritérií mohou být oficiální statistiky. Kolik metrů čtverečních bytu připadá na jednu osobu? Jak je „průměrná domácnost“ vybavená? A kolik vydává za bydlení?

Snad každý by chtěl bydlet ve vlastním rodinném domě či v luxusní vile se zahradou a bazénem nebo alespoň v prostorném bytě. Zdaleka ne každý má ale to štěstí. Hlavním limitujícím faktorem jsou - jak jinak - peníze.

Výdaje na bydlení... 20 %

Za bydlení průměrná česká domácnost vydává podle údajů Českého statistického úřadu 20,7 % veškerých vydání. Údaj zahrnuje veškeré náklady na bydlení, včetně vody, energií a paliv. Nejvíce ze svých příjmů na bydlení vydávají penzisté (28,6 %) a nezaměstnaní (27,5 %), což je pochopitelné, neboť jejich příjmy jsou ve srovnání s ekonomicky aktivními nižší a výdaje na bydlení se příliš nemění.

Průběžné výsledky anketní otázky „Kolik procent příjmů vydává vaše domácnost za bydlení?“ na Hypoindex.cz statistiky ČSÚ potvrzují. Nejvíce lidí uvádí náklady mezi 10 a 20 % a více než čtvrtina hlasujících je odhaduje na více než 30 % - průměr se ale pohybuje řádově kolem 20% hranice.


Anketa

Kolik procent příjmů vydává vaše domácnost za bydlení?

Do 10 %. (18)
 
10 - 20 %. (33)
 
20 - 30 %. (43)
 
Více než 30 %. (134)
 
Nevím. (8)
 Celkem hlasovalo 236 čtenářů


V západní Evropě se výdaje na domácnost pohybují kolem 30 % všech výdajů. K tomuto poměru pomalu spějeme i v Česku...

Průměrný byt... 3 místnosti

Dostatek prostoru. To je důvod, proč si lidé pořizují větší byty a domy. A nesouvisí to se snahou lidí pořídit si bydlení, které by nespadalo do oblasti „sociálního“. Podle vládní definice patří mezi sociální bydlení byty do velikosti 120 m2 a rodinné domy do 350 m2.

Průměrná rodina bydlí v bytě se třemi obytnými místnostmi. Více místností mají obydlí rodin s osobami samostatně výdělečně činnými (v průměru 3,5 místnosti), méně rodiny nezaměstnaných (2,6 místností) a důchodců (2,7 místností).

Zatímco v počtu místností penzisté „pokulhávají“ za ostatními, v počtu metrů čtverečních na osobu výrazně převyšují průměr se 31 m2/os. oproti 22,7 m2/os. I to je pochopitelné. Domácnosti penzistů jsou zpravidla jedno až dvoučlenné, kdežto rodiny v produktivním věku mnohem častěji vychovávají děti.

Osobní vlastnictví vyhrává

Největší zájem mají Češi o osobní vlastnictví nemovitosti určené k bydlení. To prokazují nejen různé průzkumy veřejného mínění a růst zájmu o hypoteční úvěry, ale též statistiky, jaké bydlení lidé skutečně užívají.

Dominuje naprosto s přehledem bydlení ve vlastním rodinném domě. Nájemní bydlení využívá pouze 21,2 % domácností.


Zdroj dat:
ČSÚ

Lednička, pračka, myčka... samozřejmost?

Srovnání vybavenosti domácností je zajímavé zejména mezi zeměmi. Ani tak není příliš vypovídající. Mít doma automatickou pračku může znamenat vlastnictví takřka muzejního exponátu v hodnotě železného šrotu, nebo moderní pračku s desítkami volitelných programů v ceně desítek tisíc korun.

I tak není pračka v každé české domácnosti, ale pouze v 91,9 ze 100. Nejméně automatických praček je v domácnostech penzistů - 78,9 ve stovce rodin. Zaostávají, zcela pochopitelně, též domácnosti nezaměstnaných s 88,5 pračkami ve 100 domácností.

Zato televizor je v mnoha domácnostech ve více provedeních - připadá jich 127,5 na sto. V průměru více než jeden televizor na domácnost je ve všech skupinách obyvatel.

 VYBAVENOST

Počet předmětů na 100 domácností

Chladnička

105,7 

Mraznička

95,0 

Mikrovlnná trouba

73,4 

Myčka nádobí

17,3 

Automatická pračka

91,9 

Sušička prádla

1,7 

CD přehrávač

51,5 

Hi-fi souprava

44,9 

Televizní přijímač

127,5 

Satelitní souprava

11,5 

Videopřehrávač / videorekordér

60,2 

DVD přehrávač / rekordér

29,6 

Videokamera

12,9 

Osobní počítač

48,6 

Mobilní telefon

168,8 

Jízdní kolo

148,3 

Motocykl

8,8 

Osobní automobil

70,8 

Garáž

34,4 

Rekreační objekt

11,9 

Zdroj: ČSÚ

Jak si bydlíte?

Obyvatelé České republiky patří mezi 10 % nejbohatších lidí na světě. Každý se chce mít ale ještě lépe. Při srovnáních se proto neohlížíme po způsobu bydlení ve vzdálené rovníkové Africe a byt nepřirovnáváme k hliněné chýši, ale díváme se po způsobu bydlení našich bohatších sousedů.

Česká republika se v trendu bydlení stále více blíží západní Evropě. Roste zájem o velké, světlé a dopravně dostupné byty a domy, klesá naopak poptávka po všech ostatních. S dalším růstem příjmů obyvatel bude tento trend patrný čím dát tím více.

Anketa

Jste spokojeni se svým bydlením?

Ano. (179)
 
Ano, přesto chystám změnu. (132)
 
Ne, ale chystám změnu. (409)
 
Ne, přesto nechystám změnu. (78)
 Celkem hlasovalo 798 čtenářů

Jak si bydlíme? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Proč si nekupovat byt pro vlastní bydlení Petr Zámečník | 10.03.2016 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »