Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak si vybrat dům k rekonstrukci

Jak si vybrat dům k rekonstrukci

Stále více lidí se dnes rozhoduje pro rekonstrukcí svého stávajícího bydlení. Platí to hlavně pro rodinné domy. A jen deset procent rodinných domů v Česku je prý zateplených. Rekonstrukce přicházejí do módy.

Důvody pro rekonstrukci jsou různé. Lidem, kteří už ve svém domě bydlí, se často nechce stěhovat z místa, na které jsou zvyklí a mají ho rádi, ale dům po létech už neposkytuje bydlení podle jejich představ. Velké části lidí kolem 50 nebo 60 let „vylétly děti z hnízda“ a jejich nároky na bydlení se tak hodně změnily.

Řada lidí zdědila dům na atraktivních místech, ale nemohou si dovolit ho zbourat, aby si postavili nový.

No a ti, kdo v domě zatím nebydlí, si často chtějí raději koupit dům v již rozvinuté lokalitě s dobrou dopravní obslužností, kde jsou obchody, školy, a ne pozemek na okraji města, kde musí pro všechno jezdit autem. Takže si koupí starší dům na hezkém místě, který jim pak ale přijde škoda zbourat.

Zkušenosti z naší „hypoteční“ i realitní praxe (a ostatně i pouhá projížďka po snad kterékoliv české vesnici nebo menším českém městě) ale ukazují, že jen málokterá rekonstrukce dopadne úspěšně – zlepší bydlení a zhodnotí dům.

Jak neudělat z rekonstrukce černou díru na peníze: Začněte u prostorového uspořádání

Pokud hledáte dům k rekonstrukci a nějaký jste si vyhlédli, začněte tím, že si do něj představte, „promítněte“, prostorové uspořádání bydlení, jak ho chcete.

Velice časté jsou u starších domů např. malé kuchyně s relativně malým oknem, které byly dříve považovány za „špinavý provoz“ plný pachů, který „bylo radno“ pečlivě oddělit od čistého, hezkého, teplého světlého bydlení v obytných místnostech.

Pravdou ale je, že se lidé často podvědomě „stahují“ k jídlu, žijí spolu u jídla, rádi si u něj povídají. Pokud i vy chcete mít kuchyni propojenou s obývacím pokojem, ujistěte se, že lze příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem snadno, levně a bez následků odstranit.

Tím se dostáváme ke konstrukci domu. Zjistěte si, zda má dům, o který máte zájem, trámové, nebo již betonové stropy. K domu s betonovými stropy „si můžete více dovolit“ -  snáze hýbat s vnitřními příčkami. Staré trámové stropy mohou být navíc častěji již poškozeny vlhkostí.

Čemu se při rekonstrukci určitě vyhnout

Při budování obytného podkroví se při samotné rekonstrukci snad např. vyhněte střešním oknům.

Půda byla „od jak živa“ dobře provětrávaným prostorem. Pokud se, třeba při silných deštích, dostala voda pod střešní krytinu, protekla kolem komína, „odvětrala“ a neudělala většinou žádnou škodu. Pokud na půdu umístíte obytný prostor, mohou nastat problémy.

Když se pro vybudování obytné půdy rozhodnete, snažte se půdní prostor prioritně osvětlit ze štítů – osazením oken do štítů. Použijete tak klasická okna, která jsou levnější, nehrozí u nich „tak moc“ problémy s osazením a mohou být větší.

Místa, „kam světlo z oken ze štítů nedosáhne“, prosvětlete spíše uměle, než střešními okny. Střešní okna mají totiž snad všechny nevýhody, které mít mohou: jsou dražší, náročná na provedení detailu osazení okna do konstrukce, v zimě jimi uniká více tepla a v létě se jimi interiér snáze přehřívá a obtížněji se zastiňují.

Jednoduchý zateplit. U složitého „jen vyměnit kotel za tepelné čerpadlo“

Poté, co jste se ujistili, že vám dům může přinést takové uspořádání bydlení, jaké chcete, je čas podívat se na jeho vnější vzhled a na možnosti snížení provozních nákladů.

Obecně řečeno platí, že čím jednodušší má dům tvar (čím méně různých úskoků, schodišť „vmáčknutých“ do hmoty domu, nebo naopak „vytažených“ z hmoty domu, verand, atp.), tím snáze lze rekonstrukcí domu snížit jeho energetické nároky na vytápění.

A co dělat, když si koupíte secesní dům?

Pokud má váš dům spoustu krásných detailů (krásnou zdobenou fasádu, sokl, věžičky, hrázděnou verandu) nebo se vám prostě líbí domy s romantickou atmosférou, chcete si koupit secesní dům se spoustou krásných prvků, které nechcete zničit, netřeba zoufat. V takovém případě se vám ale více vyplatí soustředit se spíše na snížení účtů za energie, než na snížení spotřeby energie.

U domů, které mají hodnotnou fasádu a výměnou oken by došlo k jejich estetickému zničení, bývá obvykle, nadneseně řečeno, vhodnější, po konzultaci s odborníkem (!),  jenom zateplit stropy, případně podlahu, repasovat okna, všechno krásně ponatírat a pořídit si tepelné čerpadlo.  A smířit se s tím, že váš dům bude dál energeticky náročný, ale vy budete mít nižší účty za topení.

Buďte citliví

Když se prý ptali bývalého presidenta Václava Havla, co si myslí o ztrátě české identity po vstupu do Evropské unie, měl prý odpovědět něco ve smyslu: „A kterou identitu máte na mysli. Jak ničíme naši krajinu a hyzdíme naše města?“

Když se dnes člověk projde „po české vesnici“ a dívá se na fasády domů, po rekonstrukci (!), často se ptá, jestli si to „ti lidi“ udělali sami, nebo jestli jim „to udělal soused ze msty“. Nečleněná (tedy nejčastěji levná „plísněmi hrozící“ a účty za energie zvyšující) okna, osazená do jinak krásných secesních nebo prvorepublikových domků doplněných o hnusné střešní nástavby.

Jestli nechcete, abyste se něčemu „museli“ přizpůsobovat, můžete si vybrat k rekonstrukci třeba nějaký dům ze 70. let, u kterého si lze dovolit mnohem víc.

Podle čeho se rozhodovat o investicích

Obecně řečeno, patří mezi investice, které dům z dlouhodobého hlediska nejvíce zhodnotí a jsou také nejúčinnější z hlediska úspor energie na vytápění, odvodnění základů domu (zamezí prostupování vlhkosti zdivem a ničení základů promrzáním), zateplení stropů (střechy) a výměna oken. Je dobré mít na paměti, že z hlediska tepelných ztrát mají okna obvykle přibližně šestkrát horší vlastnosti než obvodové zdivo.

Pak je dobré věnovat se tomu, aby jednotlivé plochy v interiéru neměly příliš rozdílné teploty, což vede k „pocitu zimy“ a potřebě intenzivnějšího topení. Co naplat, že máte doma zatopeno, když máte studenou podlahu, „od které je vám pořád zima“. Z tohoto pohledu se často vyplácí zateplení podlah, obvodových stěn (okna mají přednost) a základů.

Kdy se rekonstrukce zejména vyplatí

Rekonstrukce domu namísto koupě pozemku a výstavby nového domu může být výhodná zejména, pokud starší dům zdědíte nebo chcete bydlet na atraktivním místě, kde volné pozemky nejsou k dispozici.

Za téměř nezbytnou považuji rekonstrukci domu pro lidi, kterým zbývá jim přibližně deset let do důchodu a rádi by v domě bydleli i pak. Podle našich zkušeností je pro stále více lidí, zejména v mimopražských oblastech, obtížnější kvůli vyšším provozním nákladům udržet si bydlení v rodinném domě v důchodovém věku, zejména po úmrtí životního partnera. Je proto vhodné využít příjmů v posledních letech aktivního pracovního života k zajištění větší nezávislosti na cenách energií v důchodovém věku a ke zhodnocení domu pro případ jeho prodeje, aby o něj byl na realitním trhu větší zájem.

Víte, kteří zájemci vám za starší nemovitost nabídnou nejvyšší cenu?  Ti, kteří mají rádi lokalitu, kde se nachází (s tím nic neuděláte), a přijde jim, že „by sice nemovitost nějaké investice potřebovala, ale lze v ní v pohodě ještě pět nebo deset let bydlet bez toho, že by ji museli rekonstruovat. Pokud vidí zájemci rekonstrukci jako ihned nevyhnutnou, nabídnou méně.

Proč tohle píše ekonom a ne architekt

V žádném případě není mým cílem dávat zde konkrétní rady, které konkrétní stavební úpravy při rekonstrukci provádět. Ohledně toho se určitě poraďte s odborníky na energeticko-ekonomickou optimalizaci staveb. Výše uvedená konkrétní „doporučení“ uvádím jako příklady proto, že se podle mých zkušeností u úspěšně provedených rekonstrukcí často vyskytují.

Často se setkávám s případy, kdy lidé rekonstruovali za půjčené peníze dům, aby nakonec zjistili, že stále bydlí v baráku, kde je jim zima na nohy, s tmavou kuchyní, vysokými účty za topení a místnostmi v podkroví, kde je v létě moc vedro a v zimě zima.

Skvělým vodítkem může být i nový dotační projekt Nová zelená úsporám, který podle mého názoru patří mezi nejzdařilejší projekty české státní správy za posledních deset let. Nejenom že můžete získat dotaci na velkou část investic do rekonstrukce, ale pokud podmínky programu dodržíte, přiměje vás nasměřovat investice správným směrem, aby došlo ke skutečnému zhodnocení nemovitosti a dům poskytoval i příjemnější bydlení.

Navíc aktuálně nízké úrokové sazby hypoték představují kromě Nové Zelené úsporám skvělou příležitost k provedení levné rekonstrukce domu.

Autor je majitelem společnosti Callido Reality.

Anketa

Bydlíte v ...

Rodinném domě (305)
 
Bytě (317)
 
(22)
 Celkem hlasovalo 644 čtenářů

Jak si vybrat dům k rekonstrukci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »