Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak si vybrat kvalitní realitní kancelář?

Autor: Luboš Svačina | 24.07.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Jak si vybrat kvalitní realitní kancelář?

Prodáváte nebo kupujete nemovitost přes realitní kancelář? Na trhu jich je velké množství, vyplatí se vybírat. Na co si dát největší pozor a podle čeho rozlišit kvalitní realitní kancelář od pochybné "garážovky"?

Zprostředkováním prodeje nemovitosti se v současnosti může zabývat téměř kdokoliv. I když je to zvláštní, žádná zákonná norma neurčuje, kdo a za jakých podmínek může na trhu působit jako realitní makléř - stačí pouze živnostenské opravnění. Realitní činnost je živností volnou. Proto prodejce nebo kupující, pokud chce omezit riziko ztráty peněz nebo samotné nemovitosti, by se měl obrátit spíše na institucionárního zprostředkovatele - realitní kancelář, než na jednotlivce. Avšak i v případě realitních kanceláří je potřeba pečlivě vybírat.

V následujících řádcích se budeme věnovat výběru realitní kanceláře především z pohledu prodávajícího, kterému pečlivě zvolená strategie při výběru kvalitní realitní kanceláře může výhledově ušetřit spoustu času, peněz a eliminuje stresové zážitky. Nehledě na to, že zájemce o koupi nemovitosti zpravidla řeší úroveň realitní kanceláře až ve chvíli, kdy nalezne pro něho zajímavou nemovitost. I přesto je i pro něho důležité věnovat výběru náležitou pozornost, a případně se koupě vzdát, pokud zprostředkovatel budí podezření.

Jak vybírat realitní kancelář?

Obecná pravidla
Každá realitní kancelář, která to myslí se svými klienty vážně, by měla mít stálé sídlo, osobu, která je zodpovědná za poskytované služby a telefonní číslo buď na tuto osobu nebo do sídla společnosti. Existenci a oprávnění k poskytování služeb si může zájemce ověřit podle identifikačního čísla (IČO) v obchodním rejstříku, snáze na internetových stránkách www.justice.cz.
 
O kvalitě realitní kanceláře určitě hodně napoví také to, jak dlouho kancelář na trhu působí, jak vypadá sídlo společnosti a jak se k vám chovají její zástupci. Rozhodně by se neměl potencionální klient řídit tím, jak hodně je společnost marketingově aktivní. Přespříliš reklamy spíše vypovídá o tom, že společnost se snaží něco zakrýt.

Reference
Pro posouzení kvality je vždy nejlepší osobní zkušenost. Reference může zájemce získat jednak od známých a přátel, ale také prostřednictvím internetu. Důležité je však jednotlivé "zaručené zkušenosti" přefiltrovat a zaměřit se na relevantní informace, případně se z některým z diskutérů pokusit osobně sejít.

Na velikosti záleží
I přesto, že obecně známá poučka zní přesně opačně, v realitní branži toto pravidlo platí. Přičemž velikostí není myšlena budova, ve které realitní společnost sídlí, ale počet a objem uskutečněných transakcí, personální a technické zázemí. Regionální zastoupení a historie působnosti na našem území, případně v zahraničí.

Členství v profesní organizaci
Na českém realitním trhu nyní aktivně působí Asociace realitních kanceláří, která sdružuje přibližně 200 realitních kanceláří. Její členové se mimo jiné zavazují k dodržování etického kodexu realitního makléře, zároveň jsou povinni absolvovat minimálně desetidenní vzdělávací program a pojistit se na odpovědnost za škodu, kterou mohou svou činností klientovi způsobit. 

Nicméně nelze říci, že realitní kancelář, která není členem ARK, neposkytuje kvalitní služby. Členství v ARK je dobrovolné a řada kanceláří, které rovněž lze bezpochyb označit za kvalitní, do Asociace z různých důvodů odmítla vstoupit.

Relativně čerstvou novinkou je skutečnost, že velká část kanceláří odmítající členství v ARK se před několika týdny rozhodla založit nové, všezastřešující profesní sdružení - Českou komoru realitních kanceláří. Komora si dala mimo jiné za cíl zprůhlednit činnost realitních kanceláří a do činnosti realitních zprostředkovatelů zanést nová pravidla k ochraně klienta. Uvidíme.

Co by měla realitní kancelář zajistit?

Realitní kancelář by měla nabídnout plný servis související s prodejem nemovitosti od ocenění nemovitosti, přes nabídku a nalezení kupce až po samotný prodej nemovitosti, a to včetně dalších navazujících právních úkonů (sepsání kupní smlouvy, převod v katastru nemovitostí apod.). Přičemž servis v právní oblasti je zpravidla to, proč klienti služeb realitních kanceláří využívají. Kanceláři, která dále uvedené služby není schopná nabídnout, by se měl zájemce velkým obloukem vyhnout.

Fáze přijetí nemovitosti k prodeji

 • vstupní prohlídka nemovitosti
 • sepsání zprostředkovatelské smlouvy 
 • posouzení reálné tržní ceny
 • převzetí podkladů potřebných k prodeji od klienta

Příprava nabídky nemovitosti 

 • prověření podkladů předaných klientem z běžně dostupných zdrojů
 • zpracování textových a grafických výstupů (podklady pro inzerci)

Prodejní fáze

 • nabídka nemovitosti (inzerce, databáze, internet)
 • organizace prohlídek nemovitostí
 • průběžná komunikace s klientem, vedení obchodních jednání
 • blokace nabídky nemovitosti
 • příprava podkladů pro kupní smlouvu nebo smlouvu s ní obdobnou 
 • asistence u kupní smlouvy nebo smlouvy s ní obdobné sepsané k takovému úkonu oprávněnou osobou
 • vypořádání kupní ceny, je-li to sjednáno
 • doručování smluv na katastrální úřad, je-li to sjednáno
Zdroj: Asociace realitních kanceláří (ARK)

Na uvedené služby, považované členy ARK jako minimum, má klient nárok ještě před vyplacením provize, která zpravidla následuje až po ukončení úspěšného prodeje. 

Obvyklá výše provize
Provize je odměnou realitní kanceláři za poskytnuté služby. Nejčastěji se určuje procentem z částky zprostředkované transakce. Každá realitní kancelář si může výši odměny stanovit individuálně (neexistují žádná závazná pravidla), nicméně obvykle se na českém trhu výše provize pohybuje v rozmezí od 2 do 5 %, vždy však záleží na domluvě obou stran.

Anketa

Pokud byste se rozhodl/a prodat nemovitost spolupracoval/a byste s realitní kanceláří?

Rozhodně ano. (152)
 
Ano, ale zpočátku bych se pokusil o přímý prodej. (33)
 
Spíše ne. (18)
 
Rozhodně ne. (139)
 Celkem hlasovalo 342 čtenářů

Jak si vybrat kvalitní realitní kancelář? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RK jen ty co fungují dlouho janaK | 23.10.2014 11:21
neserjoznost bakugen | 15.02.2012 20:09
zdravý rozum zdravý rozum | 02.05.2011 09:32
S realitní kanceláří AAABYTY.CZ už nikdy více! Milan Čížek | 01.05.2011 22:05

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »