Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 09.09.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Český statistický úřad včera zveřejnil statistiky vývoje HDP České republiky. Z dlouhodobého hlediska je patrné, že trend vývoje poskytnutých hypoték kopíruje růstový či klesající trend HDP. Kdy podle odborníků dojde k obratu poklesu HDP a kdy by tedy mohlo dojít k oživení na hypotečním trhu?

Český statistický úřad včera publikoval kvartální data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v České republice. HDP, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %. V porovnání s prvním čtvrtletím všakjiž česká ekonomika povyrostla o 0,1 %. To mimo jiné v teoretické rovině znamená, že se České republice vyhnula ekonomická recese. Za tu se totiž považuje stav, kdy ekonomika klesá ve třech po sobě jdoucích kvartálech.

Hypotéky a HDP

HDP je jedním z nejdůležitějších výkonových ukazatelů hospodářství. Jakou má však souvislost vývoj HDP s hypotékami a obecně úvěry na bydlení? Zjednodušeně: rostoucí HDP, pokud nepočítáme růst ekonomiky "dopovaný" na úkor rostoucího zadlužení státu, signalizuje větší výkonnost národního hospodářství, potažmo růst příjmů obyvatelstva a růst životní úrovně. S rostoucími příjmy roste také poptávka po novém, či lepším bydlení a paradoxně také sklon lidí k zadlužování. Očekávaný pozitivní vývoj budoucích příjmů totiž posiluje ekonomickou sebedůvěru obyvatelstva a lidé jsou ochotni si, i přes své rostoucí příjmy, více půjčovat.

Tento princip platí samozřejmě i opačně. Propad ekonomiky má mimo jiné za důsledek ochlazení zájmu o úvěry, tedy i hypotéky, a zvýšenou opatrnost bank při jejich poskytování. 

Souvislost mezi růstem HDP a poptávkou obyvatelstva po hypotečních úvěrech ilustruje následující graf, zachycující trend vývoje HDP v ČR, trend zájmu o hypoteční úvěry a meziroční přírůstek či úbytek v obou kategoriích. V grafu jsou uvedeny hodnoty HDP vycházející z původní prognózy Českého statistického úřadu, kdy ČSÚ očekával, že ekonomika se ve 2. čtvrtletí propadne o 4,9 %. Jak již bylo uvedeno výše, skutečný výsledek byl ještě o něco horší (- 5,5 %). 

Graf 1: Vývoj HDP a hypoték

Zdroj: Hypoteční banka, ČSÚ, MMR 

Přestože ekonomická situace ČR nyní nevypadá nijak růžově, obrat trendu ve vývoji českého hospodářství by podle podle některých včera zveřejněných komentářů nemusel být daleko. Pokud by se tyto odhady vyplnily a česká ekonomika skutečně začala od dalšího kvartálu růst, můžeme se v následujících měsících dočkat také výraznějšího oživení zájmu o hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření

Jaké jsou aktuální prognózy vývoje HDP?

Česká národní banka
"Zveřejněné údaje potvrzují náhled ČNB, že ekonomický propad se ve druhém čtvrtletí zastaví, a od třetího čtvrtletí je možno očekávat mezičtvrtletní růst české ekonomiky. Prudký propad HDP ze začátku roku se ale bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku," odhaduje ČNB.

Tabulka 1, graf 2: Prognóza HDP podle ČNB

ukazatel    rok     ve výši
meziroční růst reálného HDP 2009 -3,8%
2010 0,7%
2011 2,2%

prognóza HDP- srpen 2009 - graf 3
Zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ČR
"Roční reálný HDP by se měl v roce 2009 proti předchozímu roku snížit o 4,3 % (proti poklesu o 2,3 %). Centrální projekce přírůstku HDP pro rok 2010 činí 0,3 % (proti 0,8 %). Rizika pro oba roky jsou nadále vychýlená směrem dolů," uvádí ve své červencové makroekonomické prognóze Ministerstvo financí ČR.

Atlantik FT
"Očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory - růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům - působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT, a doplňuje: "Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0%. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4% (dosud jsme čekali -3,5%), ovšem bude nutné zapracovat nová data."

Next Finance
"Česká ekonomika bude pravděpodobně následovat klíčové ekonomiky světa a poroste již v prvním kvartále roku 2010. Nicméně dnešní statistika za druhý kvartál nás nemile překvapila. Navíc nikde není psáno, že statistici nemohou ještě revidovat dolů nejen druhý, ale opět i první kvartál. Jsme proto donuceni k revizi i našich očekávání. Pokles ekonomiky za celý rok 2009 proto nyní očekáváme kolem 3,9 až 4,1 %. Druhý kvartál byl podle nás nejhorší a ekonomika se bude postupně vzpamatovávat," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. 

ING Wholesale Banking
"Příznivý vývoj exportů průmyslových podniků v Německu naznačuje, že česká ekonomika by se měla v následujících čtvrtletích svést na vlně rostoucí poptávky oživujících asijských ekonomik. Brzdu domácího ekonomického růstu však představují spotřeba domácností a investiční poptávka. Nezaměstnanost v srpnu poskočila na 8,5 % a další růst směrem k 10 % do poloviny roku 2010 se jeví jako velmi pravděpodobný," předpovídá Vojtěch Benda, analytik společnosti ING Wholesale Banking, a dodává: "Shrnuto, sečteno: Pro letošní rok očekáváme pokles HDP o 4,4 %, zatímco pro příští rok malujeme mírný růst o 2 - 3 % (tj. optimističtější výhled než v případě ČNB nebo MF)."

Anketa

V kterém roce očekáváte, že česká ekonomika opět poroste?

2009 (3)
 
2010 (18)
 
2011 (14)
 
2012 (2)
 
později (12)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Jak spolu souvisí HDP a hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

12.09.2016 11:35 Air Bank nyní nabízí při převodu hypotéky pětiletou fixaci

Rekordně nízké sazby hypoték lákají stále více a více klientů. Doba, kdy se může tato nízká sazba zlomit a hypotéky začnou opět růst je již nějakou dobu v očekávání. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:19

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (232)
 
Spíše ano. (40)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 353 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »