Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 09.09.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Český statistický úřad včera zveřejnil statistiky vývoje HDP České republiky. Z dlouhodobého hlediska je patrné, že trend vývoje poskytnutých hypoték kopíruje růstový či klesající trend HDP. Kdy podle odborníků dojde k obratu poklesu HDP a kdy by tedy mohlo dojít k oživení na hypotečním trhu?

Český statistický úřad včera publikoval kvartální data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v České republice. HDP, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %. V porovnání s prvním čtvrtletím všakjiž česká ekonomika povyrostla o 0,1 %. To mimo jiné v teoretické rovině znamená, že se České republice vyhnula ekonomická recese. Za tu se totiž považuje stav, kdy ekonomika klesá ve třech po sobě jdoucích kvartálech.

Hypotéky a HDP

HDP je jedním z nejdůležitějších výkonových ukazatelů hospodářství. Jakou má však souvislost vývoj HDP s hypotékami a obecně úvěry na bydlení? Zjednodušeně: rostoucí HDP, pokud nepočítáme růst ekonomiky "dopovaný" na úkor rostoucího zadlužení státu, signalizuje větší výkonnost národního hospodářství, potažmo růst příjmů obyvatelstva a růst životní úrovně. S rostoucími příjmy roste také poptávka po novém, či lepším bydlení a paradoxně také sklon lidí k zadlužování. Očekávaný pozitivní vývoj budoucích příjmů totiž posiluje ekonomickou sebedůvěru obyvatelstva a lidé jsou ochotni si, i přes své rostoucí příjmy, více půjčovat.

Tento princip platí samozřejmě i opačně. Propad ekonomiky má mimo jiné za důsledek ochlazení zájmu o úvěry, tedy i hypotéky, a zvýšenou opatrnost bank při jejich poskytování. 

Souvislost mezi růstem HDP a poptávkou obyvatelstva po hypotečních úvěrech ilustruje následující graf, zachycující trend vývoje HDP v ČR, trend zájmu o hypoteční úvěry a meziroční přírůstek či úbytek v obou kategoriích. V grafu jsou uvedeny hodnoty HDP vycházející z původní prognózy Českého statistického úřadu, kdy ČSÚ očekával, že ekonomika se ve 2. čtvrtletí propadne o 4,9 %. Jak již bylo uvedeno výše, skutečný výsledek byl ještě o něco horší (- 5,5 %). 

Graf 1: Vývoj HDP a hypoték

Zdroj: Hypoteční banka, ČSÚ, MMR 

Přestože ekonomická situace ČR nyní nevypadá nijak růžově, obrat trendu ve vývoji českého hospodářství by podle podle některých včera zveřejněných komentářů nemusel být daleko. Pokud by se tyto odhady vyplnily a česká ekonomika skutečně začala od dalšího kvartálu růst, můžeme se v následujících měsících dočkat také výraznějšího oživení zájmu o hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření

Jaké jsou aktuální prognózy vývoje HDP?

Česká národní banka
"Zveřejněné údaje potvrzují náhled ČNB, že ekonomický propad se ve druhém čtvrtletí zastaví, a od třetího čtvrtletí je možno očekávat mezičtvrtletní růst české ekonomiky. Prudký propad HDP ze začátku roku se ale bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku," odhaduje ČNB.

Tabulka 1, graf 2: Prognóza HDP podle ČNB

ukazatel    rok     ve výši
meziroční růst reálného HDP 2009 -3,8%
2010 0,7%
2011 2,2%

prognóza HDP- srpen 2009 - graf 3
Zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ČR
"Roční reálný HDP by se měl v roce 2009 proti předchozímu roku snížit o 4,3 % (proti poklesu o 2,3 %). Centrální projekce přírůstku HDP pro rok 2010 činí 0,3 % (proti 0,8 %). Rizika pro oba roky jsou nadále vychýlená směrem dolů," uvádí ve své červencové makroekonomické prognóze Ministerstvo financí ČR.

Atlantik FT
"Očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory - růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům - působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT, a doplňuje: "Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0%. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4% (dosud jsme čekali -3,5%), ovšem bude nutné zapracovat nová data."

Next Finance
"Česká ekonomika bude pravděpodobně následovat klíčové ekonomiky světa a poroste již v prvním kvartále roku 2010. Nicméně dnešní statistika za druhý kvartál nás nemile překvapila. Navíc nikde není psáno, že statistici nemohou ještě revidovat dolů nejen druhý, ale opět i první kvartál. Jsme proto donuceni k revizi i našich očekávání. Pokles ekonomiky za celý rok 2009 proto nyní očekáváme kolem 3,9 až 4,1 %. Druhý kvartál byl podle nás nejhorší a ekonomika se bude postupně vzpamatovávat," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. 

ING Wholesale Banking
"Příznivý vývoj exportů průmyslových podniků v Německu naznačuje, že česká ekonomika by se měla v následujících čtvrtletích svést na vlně rostoucí poptávky oživujících asijských ekonomik. Brzdu domácího ekonomického růstu však představují spotřeba domácností a investiční poptávka. Nezaměstnanost v srpnu poskočila na 8,5 % a další růst směrem k 10 % do poloviny roku 2010 se jeví jako velmi pravděpodobný," předpovídá Vojtěch Benda, analytik společnosti ING Wholesale Banking, a dodává: "Shrnuto, sečteno: Pro letošní rok očekáváme pokles HDP o 4,4 %, zatímco pro příští rok malujeme mírný růst o 2 - 3 % (tj. optimističtější výhled než v případě ČNB nebo MF)."

Anketa

V kterém roce očekáváte, že česká ekonomika opět poroste?

2009 (3)
 
2010 (18)
 
2011 (14)
 
2012 (2)
 
později (12)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Jak spolu souvisí HDP a hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

30.08.2016 15:08 Nulový úrok hypotéky? Nic není nemožné

Úrokové sazby hypoték se stále drží rekordně nízko. Banky se snaží být o krok napřed před konkurencí, klienty lákají na novinky. U dvou bank můžete dokonce získat nulový úrok. Stav na vašem účtu ale musí být v hodnotě nesplacené hypotéky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.08.2016 13:35 Dlužníci se o svých dluzích dozvědí často až při exekuci

Pokud se člověk stane neplatičem, často kvůli různým nedoplatkům za služby, či zboží, pak má pramalou šanci se o svých závazcích dozvědět. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (124)
 
Spíše ano. (20)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 196 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »