Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 09.09.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak spolu souvisí HDP a hypotéky?

Český statistický úřad včera zveřejnil statistiky vývoje HDP České republiky. Z dlouhodobého hlediska je patrné, že trend vývoje poskytnutých hypoték kopíruje růstový či klesající trend HDP. Kdy podle odborníků dojde k obratu poklesu HDP a kdy by tedy mohlo dojít k oživení na hypotečním trhu?

Český statistický úřad včera publikoval kvartální data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v České republice. HDP, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %. V porovnání s prvním čtvrtletím všakjiž česká ekonomika povyrostla o 0,1 %. To mimo jiné v teoretické rovině znamená, že se České republice vyhnula ekonomická recese. Za tu se totiž považuje stav, kdy ekonomika klesá ve třech po sobě jdoucích kvartálech.

Hypotéky a HDP

HDP je jedním z nejdůležitějších výkonových ukazatelů hospodářství. Jakou má však souvislost vývoj HDP s hypotékami a obecně úvěry na bydlení? Zjednodušeně: rostoucí HDP, pokud nepočítáme růst ekonomiky "dopovaný" na úkor rostoucího zadlužení státu, signalizuje větší výkonnost národního hospodářství, potažmo růst příjmů obyvatelstva a růst životní úrovně. S rostoucími příjmy roste také poptávka po novém, či lepším bydlení a paradoxně také sklon lidí k zadlužování. Očekávaný pozitivní vývoj budoucích příjmů totiž posiluje ekonomickou sebedůvěru obyvatelstva a lidé jsou ochotni si, i přes své rostoucí příjmy, více půjčovat.

Tento princip platí samozřejmě i opačně. Propad ekonomiky má mimo jiné za důsledek ochlazení zájmu o úvěry, tedy i hypotéky, a zvýšenou opatrnost bank při jejich poskytování. 

Souvislost mezi růstem HDP a poptávkou obyvatelstva po hypotečních úvěrech ilustruje následující graf, zachycující trend vývoje HDP v ČR, trend zájmu o hypoteční úvěry a meziroční přírůstek či úbytek v obou kategoriích. V grafu jsou uvedeny hodnoty HDP vycházející z původní prognózy Českého statistického úřadu, kdy ČSÚ očekával, že ekonomika se ve 2. čtvrtletí propadne o 4,9 %. Jak již bylo uvedeno výše, skutečný výsledek byl ještě o něco horší (- 5,5 %). 

Graf 1: Vývoj HDP a hypoték

Zdroj: Hypoteční banka, ČSÚ, MMR 

Přestože ekonomická situace ČR nyní nevypadá nijak růžově, obrat trendu ve vývoji českého hospodářství by podle podle některých včera zveřejněných komentářů nemusel být daleko. Pokud by se tyto odhady vyplnily a česká ekonomika skutečně začala od dalšího kvartálu růst, můžeme se v následujících měsících dočkat také výraznějšího oživení zájmu o hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření

Jaké jsou aktuální prognózy vývoje HDP?

Česká národní banka
"Zveřejněné údaje potvrzují náhled ČNB, že ekonomický propad se ve druhém čtvrtletí zastaví, a od třetího čtvrtletí je možno očekávat mezičtvrtletní růst české ekonomiky. Prudký propad HDP ze začátku roku se ale bude promítat do meziročního poklesu HDP i ve zbytku letošního roku," odhaduje ČNB.

Tabulka 1, graf 2: Prognóza HDP podle ČNB

ukazatel    rok     ve výši
meziroční růst reálného HDP 2009 -3,8%
2010 0,7%
2011 2,2%

prognóza HDP- srpen 2009 - graf 3
Zdroj: ČNB

Ministerstvo financí ČR
"Roční reálný HDP by se měl v roce 2009 proti předchozímu roku snížit o 4,3 % (proti poklesu o 2,3 %). Centrální projekce přírůstku HDP pro rok 2010 činí 0,3 % (proti 0,8 %). Rizika pro oba roky jsou nadále vychýlená směrem dolů," uvádí ve své červencové makroekonomické prognóze Ministerstvo financí ČR.

Atlantik FT
"Očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory - růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům - působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace," říká Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT, a doplňuje: "Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0%. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4% (dosud jsme čekali -3,5%), ovšem bude nutné zapracovat nová data."

Next Finance
"Česká ekonomika bude pravděpodobně následovat klíčové ekonomiky světa a poroste již v prvním kvartále roku 2010. Nicméně dnešní statistika za druhý kvartál nás nemile překvapila. Navíc nikde není psáno, že statistici nemohou ještě revidovat dolů nejen druhý, ale opět i první kvartál. Jsme proto donuceni k revizi i našich očekávání. Pokles ekonomiky za celý rok 2009 proto nyní očekáváme kolem 3,9 až 4,1 %. Druhý kvartál byl podle nás nejhorší a ekonomika se bude postupně vzpamatovávat," uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. 

ING Wholesale Banking
"Příznivý vývoj exportů průmyslových podniků v Německu naznačuje, že česká ekonomika by se měla v následujících čtvrtletích svést na vlně rostoucí poptávky oživujících asijských ekonomik. Brzdu domácího ekonomického růstu však představují spotřeba domácností a investiční poptávka. Nezaměstnanost v srpnu poskočila na 8,5 % a další růst směrem k 10 % do poloviny roku 2010 se jeví jako velmi pravděpodobný," předpovídá Vojtěch Benda, analytik společnosti ING Wholesale Banking, a dodává: "Shrnuto, sečteno: Pro letošní rok očekáváme pokles HDP o 4,4 %, zatímco pro příští rok malujeme mírný růst o 2 - 3 % (tj. optimističtější výhled než v případě ČNB nebo MF)."

Anketa

V kterém roce očekáváte, že česká ekonomika opět poroste?

2009 (3)
 
2010 (18)
 
2011 (14)
 
2012 (2)
 
později (12)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Jak spolu souvisí HDP a hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »