Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak správně pojistit chatu či chalupu?

04.03.2009 14:00 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Žádná budova není naprosto nedobytná pro zloděje, ani neodolá přírodním živlům. To se týká i rekreačních objektů. Proto je i zde velmi důležité správně sjednané pojištění.

Chaty a chalupy jsou nemovitosti určené k rekreačním účelům. Často jsou vybudovány na odlehlých místech a zpravidla se využívají jen v určitých obdobích roku. Značná část z nich je postavena v blízkosti vodních toků. Pravděpodobnost, že dojde ke škodní události je proto poměrně vysoká a vhodná pojistná ochrana je pro majitele velmi důležitá,“ říká Marcela Kotyrová, manažerka vzdělávání a komunikace České asociace pojišťoven (ČAP).

Pojištění rekreačních objektů se řídí stejnými zásadami jako pojištění staveb a rodinných domů. Pojistit je možné jak vlastní stavbu, tak i její zařízení. Platí zde však určitá specifika, se kterými by měl majitel objektu při jeho pojištění počítat.

Podrobně se tématu pojištění majetku, včetně pojištění rekreačních objektů, věnují informační stránky ČAP www.pojistimajetek.cz. Základní údaje přinášíme v tomto materiálu.

Co a jak pojistit?

Základní pojištění rekreačního objektu se vztahuje především na takzvaný sdružený živel (požár, povodeň, sesouvání půdy, zřícení skal, tíha sněhu, zemětřesení, pád stromu) a na škody způsobené odcizením věcí krádeží vloupáním nebo loupeží a vandalismem. Současně je možné tato nebezpečí rozšířit formou připojištění, například o rozbití skel nebo škody způsobené nárazem dopravního prostředku.

Obvykle se pro stavbu stanovuje pojistná částka odděleně od zařízení, neboť se jedná o majetek odlišného charakteru, s rozdílnými sazbami pojistného, a škody na něm mohou vznikat nezávisle na sobě. Nicméně i obojí lze pojistit v rámci jedné smlouvy a záleží jen na konkrétní pojišťovně, v jaké formě toto pojištění nabízí.

Sazbu pojistného ovlivňuje výše pojistné částky, poměr zvolené spoluúčasti, rozsah sjednaných připojištění, svou roli hraje i lokalita místa pojištění.

Pozor na riziko povodní!

Na stanovení výše pojistného má významný vliv zda se objekt vyskytuje v povodňové oblasti. Obecně platí, čím vyšší stupeň povodňové zóny, tím vyšší může být pojistné. Dokonce nepojistitelným se může stát majetek, který se nachází v nejohroženější, tzn. čtvrté povodňové rizikové zóně.

Zájemci, kteří si chtějí ověřit, zda se jejich chata nebo chalupa vyskytuje v povodňové oblasti mohou využít systém „Povodňové mapy“ na www.cap.cz. Systém povodňových rizikových zón pokrývá celé území České republiky, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. „ Zpřístupnili  jsme veřejnosti  nástroj, díky kterému  si mohou například při koupi nemovitosti na celém území České republiky zjistit nebo ověřit, v jaké lokalitě se objekt nachází a jak tato zóna může ovlivnit pojištěn,“ doplňuje Marcela Kotyrová z ČAP.

Úrodu na zahrádce pojištění neochrání, stavební součásti objektu anebo příslušenství ano

Pojištění pozemku nebo úrody na zahrádce nebývá předmětem pojištění. Co naopak pojistit lze, jsou stavební součásti (např. vodovod) nebo příslušenství objektu (oplocení, garáž, kůlna, bazény apod.). Přístup pojišťoven se ovšem může i zde lišit v tom, zda jsou všechny tyto předměty zahrnuty v jedné pojistné částce, nebo je pro každý předmět specifikována pojistná částka zvlášť.

Na co nezapomenout?

Především je nezbytné správně stanovit pojistnou částku, tak aby dostatečně kryla veškeré možná rizika. Každý z nás by se měl důkladně seznámit s pojistnými podmínkami, zejména limity a případnými výlukami z pojištění. „Tyto vcelku banální doporučení řada lidí podceňuje. Dělají tak velmi zásadní chybu, která se bohužel projeví ve většině případů až při likvidaci škodní události,“ doplňuje Marcela Kotyrová z ČAP. 

Nezapomínejte také posoudit a v pojistné smlouvě zohlednit, zda při likvidaci škody, bude pojistníkovi škoda hrazena v cenách nových či cenách časových nebo obecných. Nová cena je cena, za kterou lze v daném místě a v daném čase věc stejnou nebo srovnatelnou znovu pořídit jako věc stejnou nebo novou, stejného druhu a účelu. Časová cena je cena, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí. Stanoví se z nové ceny věci, přičemž se přihlíží ke stupni opotřebení nebo jiného znehodnocení anebo k zhodnocení věci. Obecná cena je cena, kterou může pojištěný dosáhnout při prodeji předmětné věci v daném čase a místě pojištění.

Při sjednávání pojištění objektu pojišťovny vyžadují určitý stupeň zabezpečení a ochrany majetku proti vloupání. Míra požadovaného zabezpečení závisí na pojistné hodnotě majetku - od jednoduchých mechanických zabezpečovacích systémů až k náročným elektrickým zabezpečovacím systémům. Úroveň zabezpečení řada pojišťoven promítá i do pojistných sazeb.

Ptejte se svého pojišťovacího poradce

Při uzavírání pojistné smlouvy by se měl klient ptát na vše, co mu není jasné. Měl by si nechat doporučit všechna možná připojištění, která se k pojistné smlouvě vztahují, i když je třeba vůbec nevyužije. Každý má možnost vybrat si pojišťovnu, u které si pojištění sjedná. Stejně tak si může zvolit svého poradce. „Kvalitní pojišťovací poradce se nevyhýbá žádným otázkám a na všechny je ochoten odpovědět ve vztahu k Vaší konkrétní situaci,“ doplňuje  Marcela Kotyrová.

Jak správně pojistit chatu či chalupu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »