Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak stanovit výši nájemného?

Jak stanovit výši nájemného?

Stanovení výše nájemného je alchymie. Požaduje-li majitel bytu příliš, může přijít zkrátka. Nižší nájem naopak může v některých případech vydělat více.

„Nejnižší úrokové sazby u hypoték v historii! Ceny nemovitostí klesají! Už nikdy nebude levněji!“ S podobnými hesly se setkáváme v podstatě neustále a je dobré se proti nim obrnit. Investice do nemovitosti je velmi dlouhodobá a neměla by se dělat neuváženě. Pravdou ale je, že doba je ke koupi nemovitosti relativně příznivá. Díky ekonomické krizi klesly ceny a hypotéky jsou nyní doopravdy levné. Pořízení bytu za účelem pronájmu je bezpečný typ investice a představuje relativně stabilní zdroj příjmů.

Jak určit výši nájmu

Velmi jednoduchý způsob, zejména v Praze a větších městech, představuje srovnání s dalšími byty, které jsou nabízeny například na realitních serverech. Hledáme byty ve stejné či srovnatelné lokalitě a s podobnou velikostí a kvalitou. Pokud je náš byt například ve 3. patře v domě s výtahem, vyhýbáme se srovnání s přízemními byty nebo s byty ve vyšších patrech v domě bez výtahu.  Byt v cihlovém domě neporovnáváme s panelovým a tak podobně.

Zajímavým ukazatelem toho, že požadovaná cena v inzerátu je příliš vysoká, je údaj, kdy byl inzerát vložen. Přestože inzeráty jdou často aktualizovat, je možné narazit na předražené „ležáky“, u kterých je z různých důvodů požadována příliš vysoká cena a které by do srovnání neměly být zahrnuty. Byty s přehnaně nízkou cenou by měly být pronajaty velmi rychle, tudíž se do srovnání nedostanou. Pokud narazíte na byt, který se nižší cenou výrazně liší od ostatních, je možné, že je v něm skrytý nějaký háček.

Vybrané inzeráty, očištěné od extrémních cen, si můžeme dát do tabulky s cenou za metr čtvereční. Zajímá nás pouze výše nájmu a nikoliv poplatky za služby, které se přeúčtovávají poskytovatelům a na výši zisku nemají vliv. Získáme tak představu o průměrné ceně. Stále však musíme brát v úvahu, že cenu některých bytů může ovlivňovat například ideální poloha, atypické prvky, hlučnost ulice a podobně.   

Vypočítaná cena nám ukazuje orientačně, za kolik by bylo možné byt pronajmout. Pokud se vám cena zdá příliš nízká, je zde možnost jak získat více peněz. Například vybavit byt nábytkem. Luxusnější zařízené byty je možné nabídnout například zahraničním manažerům. Pokud má někdo dost peněz na vysoký nájem, má i na hypotéku. Drahým nájemním bytům tak konkuruje i možnost bydlení ve vlastním.

Spolubydlení… vice peněz za více práce

Pokud to byt dispozičně umožňuje, je možné ho nabídnout na spolubydlení, například studentům, kdy pronajímáte každou ložnici zvlášť. Problémem je, že nájemníci řeší pouze krátkodobější potřebu bydlení. Nemají k místu vztah, byt více opotřebovávají, neboť jsou si vědomi, že jsou zde pouze nakrátko. V případě lepší nabídky či změny situace bez váhání odcházejí jinam. S pronajatým bytem tak máte více práce. Lidé se často mění, je nutné po nich vymalovat či uklidit a shánět nové nájemníky.

Pokud nájemník platí vysoký nájem, má nezřídka spousty požadavků a chce, aby pronajímatel rychle vyřešil každou maličkost, často pod hrozbou odchodu. Neplatí to samozřejmě vždy, ale takové riziko tu je.

Méně může být více

Dle údajů ČSU bylo jen v Praze v roce 2011 přes 45 000 neobydlených bytů, konkurence je tedy veliká. Spoléhat na štěstí, že se najde někdo, kdo bude ochoten dlouhodobě platit vysokou cenu, je sice možné, ale riskantní.

Opačnou strategií je nabídnout byt naopak levněji. Velikou výhodou je, že si můžete volit mezi zájemci. Místo, abyste doufali, že si někdo vybere váš byt, vy si vybíráte nájemníka. Můžete nenápadně sondovat, zda nedělá věci, které si nepřejete, například zda nekouří.

Nájemník, který si je vědom, že platí nízkou cenu, obvykle nemá přehnané požadavky a řadu věcí si je schopen a ochoten vyřešit sám. Pokud se nechová, jak si přejete, můžete se ho snadno zbavit neprodloužením smlouvy a nahradit ho jiným zájemcem. Když je všechno v pořádku, nájemník může zůstat dlouhou dobu. Je si toho vědom a s bytem podle toho zachází a udržuje ho ve větším pořádku. I když jde mnohdy o drobnosti typu pravidelného čištění filtru do digestoře, můžete si ušetřit spoustu problémů a nákladů.

Odešel nájemník…

V případě odchodu nájemníka byt téměř vždy zůstane nějakou dobu prázdný. V případě nízkého nájmu můžete nového obyvatele najít relativně rychle. Naopak u vyššího nájmu hledání nějakou dobu potrvá.

Zjednodušený příklad ukazuje, jaké jsou možnosti při pronájmu fiktivního stometrového bytu. Srovnáním mezi srovnatelnými byty vychází průměrná cena 17 000 Kč. Snížený nájem by mohl být 15 000 Kč, zvýšený 19 000 Kč.

Tabulka 1: Příklad zisků a ztrát z nastavení nájemného

 

Levný nájem

Průměrný nájem

Drahý nájem

Měsíční nájem

15 000 Kč

17 000 Kč

19 000 Kč

Příjem za 1 rok

180 000 Kč

204 000 Kč

228 000 Kč

Příjem za 2 roky

360 000 Kč

408 000 Kč

456 000 Kč

Příjem za 3 roky

540 000 Kč

612 000 Kč

684 000 Kč

První pronájem (doba hledání v měsících)

1

2

4

Druhý pronájem (doba hledání v měsících)

1

2

3

Ztráta

30 000 Kč

68 000 Kč

133 000 Kč

Hrubý výnos za tři roky

510 000 Kč

544 000 Kč

551 000 Kč

Pokud pronajímáte byt levněji, můžete získat nájemníka rychle. Zájemců se hlásí více, jsou nadšeni možností bydlet levně a přistupují na vaše podmínky. Vyberete si takového, který vám vyhovuje nejvíc. Při nájmu 17 000 Kč hledání nějakou dobu trvá.  Bytů za tuto cenu je více, zájemci pečlivě zkoumají každý detail, říkají možná, smlouvají, žádají. Přesto se nakonec podaří byt pronajmout, ale trvá to déle. U nájmu 19 000 Kč je to ještě komplikovanější.

Obsadit byt formou spolubydlení trvá dlouho a je nutné jednat s více osobami. Byt se více opotřebovává, čas od času někdo odejde a je nutné hledat dalšího člověka. Dá se to řešit například výběrem jedné odpovědné osoby, která vybírá nájem od ostatních a je jakýmsi ručitelem a mluvčím. 

Proč nájemníci odchází

V našem modelovém příkladu nájemník odchází po roce a půl. V případě levného nájmu za odchodem nájemníka není cena. Může se jednat o rodinné důvody či touhu přestěhovat se na venkov, ale nájemník byl z  finančního hlediska spokojen. Nezřídka dokonce za sebe najde náhradu.

U průměrně drahého bytu nájemník odešel, protože našel byt za stejné peníze, ale kvalitnější nebo na lepším místě anebo sehnal levnější bydlení. Podobně je tomu i v případě vysokého nájmu. U spolubydlení je byt sice trvale obsazen, ale dochází k vysoké fluktuaci nájemníků, takže některé pokoje jsou nějakou dobu prázdné.  

V uvedeném příkladu byl byt s vysokým nájmem ze tří let sedm měsíců prázdný, průměrně drahý čtyři měsíce a levný byt byl neobsazen dva měsíce. Drahý byt tedy úhrnem vydělal více peněz, ale přes poměrně velký rozdíl mezi nájmy jde jen o desítky tisíc. Cenou za to je spousta stresu, hledání, shánění, nemluvě o nákladech na úklid a přípravu bytu pro nového nájemníka.

Každý byt je jiný a stejně tak každý majitel. Někdo potřebuje nutně co největší množství peněz a nevadí mu práce. Jiný byt potřebuje až za pár let a nevadí mu, když vybavení poněkud utrpí, protože tak jako tak v budoucnu projde celkovou rekonstrukcí. Další pronajímá byt ve svém domě, kde sám bydlí a velmi mu záleží na tom, jaký bude nový nájemník.  Případně byt bere jako investici, ale nemá čas a náladu se o byt a nájemníky neustále starat. Univerzální řešení stanovení výše nájemného neexistuje. Důležité je ale uvědomit si, že méně může být někdy více.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Jak stanovit výši nájemného? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

orangee | 23.10.2014 12:52

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »