Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak urychlit čerpání hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 01.10.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak urychlit čerpání hypotéky?

Průměrná doba vyřízení hypotéky se stále více zkracuje. Nicméně dobu některých procesů není banka schopna ovlivnit. Přesto existuje způsob, jak si cestu k penězům výrazně zkrátit.

Máte v ruce úvěrovou smlouvu, hypotéku máte schválenou a celý proces vyřizování hypotéky zdá se být u konce? Zbývá pouze čerpání hypotéky. Jenže ještě před tím než vám banka uvolní již slíbené peníze budete muset splnit ještě několik podmínek - tzv. podmínek čerpání. Mezi nimi zpravidla bývá povinnost pojistit kupovanou nemovitost, zaplacení poplatku za zpracování úvěru, předložení kupní smlouvy apod. Nicméně pro banku nejdůležitější je vždy zajištění úvěru.


Proto nejdůležitější podmínkou čerpání je zřízení zástavního práva k zastavované nemovitosti, tedy jeho zapsání do katastru nemovitostí. Dříve banky před čerpáním úvěru striktně vyžadovaly předložení výpisu z katastru nemovitostí (listu vlastnictví), kde již bylo zřetelně zapsáno zástavní právo ve prospěch financující banky.  Zaevidování zástavního práva k nemovitosti však trvalo katastru v některých lokalitách i několik měsíců, což čerpání hypoték neúnosně protahovalo.

Čerpání "na vklad"


V rámci urychlení procesu čerpání hypoték proto banky přišly se zrychleným způsobem čerpání. Banka již nečeká na předložení listu vlastnictví se zapsaným zástavním právem, ale spokojí se s potvrzením katastrálního úřadu, že byl návrh na vklad zástavního práva podán, a že se na zadávání zástavního práva pracuje.

Klient tuto skutečnost dokládá předložením Návrhu na vklad zástavního práva s razítkem podatelny příslušného katastrálního úřadu a potvrzením o zaplacení 500korunového kolku. Tomuto procesu se zkráceně říká „čerpání na vklad“. V některých případech banky vyžadovaly také předložení listu vlastnictví z následujícího dne, kde je již zápis opatřen plombou a je patrné, že zápis probíhá. V současnosti již není toto podmínkou, protože tuto skutečnost si banky mohou ověřit elektronicky na dálku.

Kolik zrychlené čerpání stojí?

Některé banky si za toto zjednodušení a urychlení čerpání účtují poplatek v řádu stovek korun, jiné již od vybírání poplatků odpustily. Aktuální výši úhrady za zrychlené „čerpání na vklad“ uvádí následující tabulka. Banky, které v tabulce nejsou uvedeny tuto službu buď nenabízí, anebo tento poplatek ve svých sazebnících neuvádí.

Tabulka 1: Výše poplatku za čerpání na vklad

Banka Výše poplatku
Česká spořitelna 1 499 Kč
ČSOB 1 000 Kč
GE Money Bank 1 000 Kč
Hypoteční banka 1 000 Kč
Komerční banka 1 500 Kč
mBank bez poplatku
Raiffeisenbank bez poplatku
UniCredit Bank bez poplatku
Wüstenrot hypoteční banka bez poplatku
Zdroj: sazebníky bank

Průměrná doba zřízení vkladu práva k nemovitosti


Katastrálním úřadům se postupně daří průměrnou dobu zpracování jednotlivých záznamů výrazně zkracovat. Český zákon o zápisech vlastnických a jiných práv k nemovitostem katastrálním úřadům ukládá třicetidenní lhůtu pro zaevidování vkladu. Jak je patrné z tabulky č. 2, všechny katastrální úřady, kromě pražského, tuto lhůtu v současnosti splňují.

Tabulka 2: Statistika řízení o návrzích na povolení vkladu práv do katastru (leden až srpen 2008)

Katastrální úřad pro v měsících
hl. m. Prahu 1,22
Jihočeský kraj 0,85
Karlovarský kraj 0,52
Královéhradecký kraj 0,52
Liberecký kraj 0,74
Plzeňský kraj 0,52
Pardubický kraj 0,57
Středočeský kraj 0,89
Ústecký kraj 0,24
Jihomoravský kraj 0,48
Moravskoslezský kraj 0,54
Olomoucký kraj 0,39
Vysočinu 0,45
Zlínský kraj 0,36
Zdroj: Katastrální úřady

V případě Prahy je však potřeba přihlédnout k faktu, že počet řízení tu rovněž výrazně překračuje celorepublikový průměr. I zde však dochází k výraznému zlepšení. Jestliže ke konci roku 2006 trvalo vyřízení vkladu v Praze téměř čtyři měsíce, vloni to byly zhruba dva měsíce, tak v letošním prvním pololetí již celý proces trval necelých pět týdnů. Na druhou stranu existují evropské země, kde ten samý úkon trvá pouze několik dní (Švýcarsko, Německo, Itálie a další). 

Podobně rozdílná situace je i v jednotlivých českých krajích, a proto záleží pouze na klientovi, zda se rozhodne pro zrychlené čerpání na základě návrhu na vklad, a případně si za tuto službu u své banky připlatí. Pětisetkorunový poplatek je vybírán na všech katastrálních úřadech bez ohledu na rychlost zápisu. 

Anketa

Funguje Český katastrální úřad podle vašich představ?

Ano (59)
 
Ne (33)
 
Nevím (5)
 Celkem hlasovalo 97 čtenářů

Jak urychlit čerpání hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »