Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak urychlit výstavbu infrastruktury? Zpracovat a přijmout zákon o liniových stavbách

Průměrně třináct let v České republice trvá, než se dokončí stavba nové infrastruktury. Ať už se jedná o dopravní, energetické či vodní spojení. Vyplývá to z dat Svazu měst a obcí ČR. Změnit situaci by měl nový zákon o liniových stavbách. Na nutnosti zpracovat takový právní předpis a urychleně ho přijmout se nedávno shodl ministr dopravy Antonín Prachař s předsedou Svazu měst a obcí ČR Danem Jiránkem. (Tisková zpráva: Svaz měst a obcí ČR)

Nový zákon o liniových stavbách může pomoci s vysokou nezaměstnaností. Pracovní místa tvoří noví i stávající investoři, často zahraniční firmy, a ty nechtějí čekat 13 let od zahájení přípravy do ukončení realizace výstavby infrastruktury. Pokud neexistují dobré podmínky pro investice, firmy jdou jinam.

Už při nástupu do funkce jsem za jednu ze svých priorit označil napojení české infrastruktury na evropskou dálniční síť“, říká ministr dopravy Antonín Prachař a dodává: „K tomu je samozřejmě nutná spolupráce s kraji, městy a obcemi tak, abychom mohli co nejdříve vyřešit nedokončené stavby a napojit se na důležité transevropské sítě. Ještě letos proto vypíšeme stavební zakázky za více než 50 miliard korun. Aby se ale výstavba dopravní infrastruktury zrychlila, je naprosto klíčové, aby Česká republika měla zákon o liniových stavbách.“ 

Nedokončená páteřní síť dálnic a rychlostních komunikací zpomaluje dopravu například v Moravskoslezském, Zlínském či Jihočeském kraji, plynulé napojení na sousední státy chybí i v jiných regionech. Poměrně hustá síť silnic a dálnic v České republice o délce cca 55 000 km je kromě toho až ve 40 % případů v nevyhovujícím stavu, pokud jde o trasování, povrch či objekty.

„Ve Svazu velmi vnímáme podněty měst a obcí, které souvisejí s nevyhovující dopravní infrastrukturou. Snažíme se tyto poznatky přenášet dál tak, aby se situace zlepšila, o územních plánech jednáme také s kraji“, říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Některé kraje bohužel často utínají dopravní spojení na svých hranicích. I proto je velkým tématem městská hromadná doprava. Jsem rád, že pan ministr sdílí stejný názor o nutnosti v tomto i v následujícím programovém období víc podporovat vozový park pro MHD.“   

První jednání předsednictva Svazu měst a obcí ČR s ministrem Antonínem Prachařem se týkalo také kamionové dopravy. Konkrétně toho, jak omezit průjezd nákladních vozů obcemi. Podle účastníků schůzky by situaci pomohla zlepšit dostavba dálniční sítě, rychlostních komunikací a silnic I. třídy v kombinaci s omezením hmotnosti vozidel a nákladu pro vjezd na silnice nižších tříd.

„Byli bychom rádi, kdyby prošla novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která řeší vjezd nákladních automobilů s maximální povolenou hmotností nad 12 tun na silnice II. a III. třídy, tedy přeneseně i do obcí,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Obchvaty obcí by měly mít stejnou prioritu jako vybudování dálniční sítě. Průjezd kamionů ohrožuje bezpečnost obyvatel obcí, vysoký hluk škodí zdraví, exhalace znečisťují životní prostředí. To vše lidem znesnadňuje život.“  

Novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, se připravuje pro jednání Legislativní rady vlády, poté se jí bude zabývat kabinet“, říká ministr dopravy Antonín Prachař a dodává: „Chápu, že města a obce potřebují nástroj, který by jim umožňoval regulovat dopravu na jejich území. Ministerstvo dopravy proto s touto úpravou počítá v novele zákona o pozemních komunikacích, kterou připravuje,“ uvedl ministr.

Předsednictvo Svazu se s ministrem dopravy také dohodlo na spolupráci při řešení centrálního registru řidičů. Dnes ho v přenesené působnosti mají částečně na starosti města a obce. V souvislosti s přechodem na nový systém dostaly obce nabídku pořídit si za víceméně tržní cenu potřebný hardware a software. Cena je však v rozporu s dřívějším vyjádřením ministerstva, které uvádělo, že by se mělo jednat pouze o symbolickou částku. Města a obce ve svých rozpočtech s penězi na pořízení či odkoupení potřebného hardwaru a softwaru nepočítají, a i kdyby je měly, tak by nestihly vypsat potřebná výběrová řízení. Říkají, že počítače i programy by měl stát poskytnout buď zadarmo, nebo za symbolickou cenu či najít způsob, jak je financovat z Integrovaného operačního programu (IOP). Možnostmi financování z IOP se bude Ministerstvo dopravy ČR ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR zabývat, stejně jako nutnou novelizací předpisu pro výkup pozemků při výstavbě silniční a železniční sítě.

Jak urychlit výstavbu infrastruktury? Zpracovat a přijmout zákon o liniových stavbách >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »