Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak uspořit další tisícikoruny za bydlení?

Autor: Luboš Svačina | 09.06.2010 01:00 | Kategorie: Státní podpora | 1 komentář
Jak uspořit další tisícikoruny za bydlení?

Zkusili jste si spočítat, kolik zaplatíte ročně za provoz ledničky nebo kolik platíte za osvětlení? Při současných cenách energií stojí za to se nad těmito náklady zamyslet. Přinášíme několik tipů na užitečné webové stránky, které vám s tím pomohou. Nový internetový projekt připravil také Státní fond životního prostředí.

Státní fond životního prostředí vedle programu Zelená úsporám rozjíždí další projekt, jehož cílem je snížit spotřebu elektrické energie v českých domácnostech. Vedle programu Zelená úsporám, jehož cílem je přímá finanční podpora opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti provozu budov (spotřeby energie na vytápění a ohřev vody), spustil s platností k 1. červnu nový projekt Partnerství Zelená úsporám. Ten má má za cíl dosažení dalšího snížení spotřeby elektrické energie díky využívání energeticky úsporných domácích spotřebičů jako jsou chladničky, pračky, myčky nádobí a zdroje světla a další.

Na webových stránkách programu Partnerství Zelená úsporám (www.zelenausporam-partnerstvi.cz) mohou čtenáři najít informace o energetické náročnosti jednotlivých domácích spotřebičů včetně přehledu nejúspornějších výrobků, které lze na českém trhu pořídit. V každé kategorii je možné nalézt parametry jednotlivých domácích spotřebičů, které splňují kritéria pro zařazení do programu, včetně vyčíslení průměrných nákladů na provoz. Program je tzv. nedotační, což znamená, že Fond neposkytuje finanční podporu na jejich nákup.

Databáze bude aktualizována minimálně dvakrát do roka. Podmínkou pro začlenění výrobku do databáze je splnění daného kritéria, resp. limitů provozních parametrů, přičemž Fond jednoznačně deklaruje, že účast v databázi si není možné koupit formou reklamy nebo sponzorství, organizátoři do databáze začlení všechny výrobky, u kterých výrobce může deklarovat splnění požadovaných kritérií.

Tabulka 1: Kritéria pro zařazení do výběru

Chladničky, mrazničky a jejich kombinace Energetická třída A++
Energetická třída No Frost (s funkcí No Frost pro chladící a mrazící část) A+
Pračky Energetická třída A – 10%
Spotřeba energie < 0,171 kWh/kg prádla
Spotřeba vody < 8 litrů na 1kg prádla
Třída účinnosti praní A
Třída účinnosti odstřeďování C a lepší
Pračky a sušičky prádla Energetická třída A
Třída účinnosti praní A
Sušičky prádla Energetická třída A
Myčky nádobí Energetická třída A – 10%
Spotřeba energie (šířka 60 cm) do 1 kWh/cyklus
Spotřeba energie (šířka 45 cm) do 0,9 kWh/cyklus
Spotřeba vody (šířka 60 cm) 12 litrů
Spotřeba vody (šířka 45 cm) 11 litrů
Třída účinnosti mytí A
Třída účinnosti sušení A

Stránky dále obsahují detailní informace o tom, jak si nové spotřebiče vybírat s ohledem na jejich požadované provozní a funkční parametry. Čtenář zde nalezne také informace jak spotřebiče obsluhovat, aby dosáhl maximálních možných úspor nákladů na provoz spotřebiče. V případě, že zvažujete pořízení výměnu starého spotřebiče za nový, naleznete tu také informace o tom, jak spotřebiče vhodným způsobem po ukončení jejich životnosti likvidovat a recyklovat.

Odborným partnerem projektu Zelená úsporám – Partnerství je společnost Seven (Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.), která dlouhodobě věnuje propagaci energeticky úsporných spotřebičů, jejichž databázi spravuje na adrese www.uspornespotrebice.cz

Energetické poradenství je hit

Webové stránky www.zelenausporam-partnerstvi.cz ani stránky www.uspornespotrebice.cz nejsou zdaleka jedinými "zelenými" stránkami, které věnují svůj prostor úsporám nákladů souvisejících s provozem domácnosti. Informace o možnostech úspor včetně nejrůznějších kalkulaček tipů a rad naleznete například na stránkách www.nazeleno.cz. Naleznete tu porovnání jednotlivých typů vytápění, návody na energeticky úsporné osvětlení bytu nebo domu a další zajímavé infomace.Mezi další stránky s tématikou úspor energií patří například rozsáhlý web www.energetika.cz provozovaný občanským sdružením EkoWATT. 

Možnosti úspor energií se ve velkém věnují také samotní distributoři. Tipy, jak snížit svou spotřebu naleznete na stránkách www.setrimenergii.cz (RWE), www.energetickyporadce.cz (PRE) nebo www.posvittesinauspory.cz (ČEZ). Ač se to může na první pohled zdát ze strany distributorů jako čistý alibismus (větší spotřeba pro ně znamená větší zisky), nabízejí  tyto stránky celou řadu zajímavých nápadů na úsporu energií. 

„Pro energetické společnosti nemusí být výhodné pouze prodávat víc a víc elektřiny nebo plynu. To totiž vyžaduje investice do rozvodů, zálohování, zásobníků plynu, elektráren. Promítnout zvýšené náklady na to všechno do ceny pro spotřebitele je možné jen do té míry, dokud bude daná firma konkurenceschopná,“ okomentoval pro server Ekolist.cz aktivitu distributorů v oblasti úspor energií Eduard Sequens z neziskové organizace Calla. Druhý důvod podle něho přímo souvisí s konkurencí: „Už se nenosí prodávat pouze energii, ale je potřeba přidat něco navíc: energetické služby, což jsou i rady, jak energie spořit.“ Podle Eduarda Sequense do ČR dorazila praxe, s níž se setkávají spotřebitelé energie v zahraničí už řadu let.

Anketa

Ohlížíte se při nákupu elektrického spotřebiče na jeho energetickou náročnost?

Ano (61)
 
Ne (3)
 Celkem hlasovalo 64 čtenářů

Jak uspořit další tisícikoruny za bydlení? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů