Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak využít nízkých úrokových sazeb?

Autor: GOLEM FINANCE | 10.03.2014 17:02 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: inovace novinky úrokové sazby

Úrokové sazby na rekordních minimech jsou brzdou, ale zároveň i příležitostí pro zajímavé produktové inovace. Jaké zajímavé novinky banky představily v loňském roce a s čím by mohly na trh vstoupit letos?

Inovační cyklus se díky rekordně nízkým úrokovým sazbám téměř zastavil. Kolbištěm, kde se banky střetávají se svou nabídkou hypoték, se stala především cena úvěru – výše úrokových sazeb a poplatků. Což se přeneseně promítá v minimu zásadnější produktových či procesních inovací. Při porovnání nákladovosti vývoje nového produktu a stávající úrovni cen a zohledněním životnosti hypotéky, která se díky refinancování rok od roku zkracuje, totiž berou jakékoliv inovační aktivity velice rychle za své.

Za celý loňský rok jsme v rámci pravidelného monitoringu cenových, produktových a procesních inovací zaregistrovaly 3 zásadnější úvěrové inovace. Pravděpodobně největší přidanou hodnotu z pohledu klienta nabízí Rádcova hypotéka od Raiffeisenbank. Banka v rámci této služby nabízí klientům poradenství při výběru nemovitosti, vyhodnocení technického stavu nemovitosti, poradenství se smluvní dokumentací. Koncept této služby je postaven jako bezpoplatkový, kdy odměna za služby rádce vyplývá z vyjednané slevy z pořizovací ceny, což je jedna z hlavních služeb, kterou Rádcova hypotéka nabízí. Do určité částky je tato odměna dána fixně, nad tuto hranici se o uspořenou částku procentuálně dělí klient a rádce.

3 tipy na inovace

Období nízkých úrokových sazeb však nabízí optimální prostředí pro nabídku produktu, díky kterému klient bude těžit ze stávajících nízkých sazeb po co nejdelší dobu splatnosti hypotéky a bance poskytne příležitost pro navázání dlouhodobějšího vztahu s klientem. V tomto směru vidíme 3 zajímavé příležitosti. 

Interest-only hypotéka

V případě této hypotéky klient platí buď po časově omezené období, nebo do konce po celou dobu splatnosti úvěru pouze úroky z dlužné částky a jistinu buď začne anuitně splácet po uplynutí smluveného období, nebo jistinu uhradí jednorázově. Tato hypotéka je zajímavá jednak pro klienty, kteří si chtějí odečíst z daní co největší sumu úroků. Za druhé pro klienty, kteří chtějí a umějí využít stávajícího prostředí nízkých úrokových sazeb úvěrů a volné prostředky raději investují, než aby je použili na splátku jistiny. A třetí skupinou jsou klienti, kteří potřebují překlenout určitou situaci nebo časové období. Např. při výpadku příjmu jednoho z manželů na rodičovské dovolené a předpokládají, že úvěr budou plně splácet, až budou oba opět vydělávat. V období výstavby se tento typ splácení osvědčil a je na trhu běžný. Samostatný a propracovaný produkt typu interest only na trhu však zatím chybí.   

Portfolio hypotéka

Další inovací je portfolio hypotéka, která umožňuje kombinaci více typů fixací případně typů úrokových sazeb (fixní, variabilní) v jedné hypotéce. Tato hypotéka je zajímavá pro klienty, kteří chtějí využít stávajících nízkých sazeb a sazbu by si rádi podrželi na co nejdelší období, ale zároveň si chtějí zachovat určitou míru flexibility. Modelová hypotéka by mohla vypadat například tak, že polovinu částky bude úročena úrokovou sazbou s delší fixací (5 let, 7 let, 10 let) a polovina plovoucí úrokovou sazbou s možností předčasného splacení, kdykoliv a bez sankce.

Hypotéka s úrokovým stropem

Nejčastěji se tato služba využívá u hypoték s variabilní sazbou, u které díky úrokovému stropu klient získá jistotu, že po celou dobu splatnosti výše úrokové sazby nepřekročí stanovenou výši např. 5 procent. Tuto inovaci jsme v loňském roce na českém trhu zaznamenali, ovšem nikoliv v případě hypotečních bank, ale u Stavební spořitelny České spořitelny, která obdobu úrokového stropu (CAPu) využívá v případě Hypoúvěru.

Krom zmíněných inovací současné období vytváří poptávku po produktech či službách, kdy by si klient mohl stávající úrokovou sazbu zarezervovat dopředu. A to jak v případě nové hypotéky, tak u běžících úvěrů, kdy klientům končí fixace třeba až za rok. Tento požadavek již banky umějí řešit, jen je třeba si o tuto službu říci, nebo využít služeb hypotečního specialisty, který dokáže poradit, jak stávajících nízkých úrokových sazeb využít.

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Jak využít nízkých úrokových sazeb? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Minimální variabilní sazby: Od 1,92 % Petr Zámečník | 28.05.2014 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »