Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 13.10.2010 00:38 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky?

Hypotéka se stala v posledních letech běžnou komoditou a o její ceně se vyplatí vyjednávat. V milionových částkách může desetinová sleva na úrokové sazbě znamenat celkem zajímavou úsporu. Možností, jak si s bankou vyjednat výhodnější podmínky, existuje hned několik. Které to jsou?

Výše úrokové sazby hypotéky se v první řadě odvíjí od bonity žadatele o úvěr, tedy jeho schopnosti hradit své závazky včas. Pro ohodnocení bonity klienta používají banky nejrůznější skoringové nástroje, přičemž nejdůležitějšími vstupními údaji jsou data o výši příjmu a výdajů, míře zadluženosti, platební historii, úrovni vzdělání, vykonávané profesi, a další údaje, které již klient klient ve chvíli podání žádosti o úvěr nemůže nijak ovlivnit. Výsledkem je nabídková úroková sazba odpovídající konkrétnímu rizikovému profilu.

Následně však existuje celá řada možností, jak si s bankou vyjednat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky. Které to jsou?

Profinancování části kupní ceny z vlastních zdrojů

Vedle bonity žadatele je pro banku důležitá také „bonita“ kupované nemovitosti v poměru k částce budoucího úvěru. Čím vyšší je hodnota nemovitosti v poměru k vypůjčené částce  (loan-to-value = LTV), tím nižší úrokovou sazbu bude banka klientovi ochotna nabídnout. Úvěry s nižší hodnotou LTV jsou totiž z pohledu banky méně rizikové, protože pokud by klient nebyl schopen svůj úvěr splácet, banka může zastavenou nemovitost zpeněžit a ze získaných prostředků uhradit svou pohledávku za klientem.

Zásadní roli zde tedy hraje také to, jak velkou část kupní ceny klient uhradí z vlastních zdrojů a kolik si plánuje půjčit od banky. Nabídkové úrokové sazby jsou zpravidla rozčleněny do 3 – 4  pásem, přičemž nejčastěji se “sazby lámou“ na úrovni 40, 70 a 85 % LTV. V případě, kdy by se poměr mezi cenou nemovitosti a částkou úvěru (LTV) pohyboval těsně nad některou z uvedených hranic, klientovi by se vyplatilo poměrnou část kupní ceny financovat z vlastních zdrojů, čímž by se dostal do nižšího pásma LTV s nižší úrokovou sazbou úvěru. Pokaždé však záleží na úrokové politice konkrétní banky a odhadní ceně nemovitosti. Tu stanovuje banka buď podle svých cenových map, nebo na základě znaleckého odhadu, který pro banku zajistí certifikovaný odhadce nemovitostí.

O sazbách je třeba vyjednávat!

Hypotéka se stala v posledních letech běžnou komoditou a o její ceně se vyplatí vyjednávat. V milionových částkách může desetinová sleva na úrokové sazbě znamenat celkem zajímavou úsporu. Jedna z dalších rad proto zní: nabízená úroková sazba je teprve sazba k jednání!

Nechte si předložit nabídku od své stávající banky, která zná vaší bankovní historii a už z tohoto principu by vám měla nabídnout nejlepší podmínky. Zjistěte si však také to, jaké podmínky financování nabízí konkurence a pokud vám nabídka nevyhovuje, pokuste se úrokovou sazbu stlačit dolů. I přesto, že úrokové sazby jsou nyní relativně nízko, banky stále mají kam se svými ziskovými maržemi couvat. Tím spíš, pokud banka nechce ztratit dlouholetého klienta s velkým výnosovým potenciálem.

Pojištění může hypotéku zlevnit

Hypotéka je pro banky nástroj, jak si klienta přitáhnout a ověsit ho dalšími produkty ze své nabídky, nebo nabídky partnerských institucí (penzijní fondy, stavební spořitelny, pojišťovny). Čím více produktů klient má, tím méně ochotný bude v budoucnosti měnit banku a tím vyšší výnosy z něho bude banka mít. Proto hypoteční banky nabízejí svým klientům slevy na úrokové sazbě, pokud si na pobočce otevřou běžný účet nebo sjednají nejrůznější typy pojistek od úvěrových, přes majetkové, až po životní.

Pokaždé však záleží na klientovi, zda nabízené produkty opravdu potřebuje a hlavně využije. Pokud nikoliv, tak je lepší nechat úrokovou sazbu na původní výši, anebo se poohlídnout po konkurenčních nabídkách financování.

Využijte služeb odborníků

Jak vyplývá z předchozích odstavců: možností, jak si snížit úrokovou sazbu hypotéky existuje mnoho a řada z nich se do tohoto článku ani nevešla. Vyznat se v nabídkách bank a kvalifikovaně rozhodnout, která z nich je v danou chvíli nejlepší, může být pro člověka, který se v oblasti financování bydlení dlouhodobě nepohybuje, nadlidský úkol. Proto jednou z dalších možností, jak dosáhnout výhodnějších podmínek hypotéky, je spojit síly s kvalitním hypotečním makléřem nebo finančním poradcem, který vám pomůže najít nejvhodnější variantu řešení. Kromě znalostí trhu mají zkušení hypoteční zprostředkovatelé díky objemu obchodů, které bankám "nosí", také mnohem silnější vyjednávací pozici, než individuální žadatel o úvěr, takže s jejich pomocí může klient "dosáhnout" na mnohem lepší úrokové podmínky. 
 
Bohužel i mezi poradci a makléři je potřeba pečlivě vybírat, jelikož kvalita poradenství v této oblasti výrazně kolísá. Důležitou nápovědou mohou být reference, případně renomé společnosti, pod kterou makléř či poradce pracuje.

Anketa

Kdybyste zvažoval/a pořízení bytu/domu na hypotéku. Na koho byste se obrátil/a?

Hypoteční makléř (12)
 
Finančí poradce (25)
 
Bankovní poradce v mé bance (13)
 
Rozhodoval bych se sám/sama (27)
 
Kamarádi (1)
 
Někdo další (2)
 Celkem hlasovalo 80 čtenářů

Jak získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »