Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jaký bude hypoteční rok 2015?

Autor: GOLEM FINANCE | 13.01.2015 09:49 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: finanční poradci klienti Hypotéka

Banky poskytnuly v roce 2014 hypotéky za více než 150 miliard korun, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Úrokové sazby loni zároveň klesly na rekordní minima a k dosažení dna se zatím nemají. Jaký bude rok 2015 v oblasti hypoték a na co se mohou letos klienti těšit?

Úrokové sazby dál hledají dno 

Úrokové sazby hypoték v loňském roce průběžně přepisovaly jeden rekord za druhým, když padaly 12 měsíců v řadě a na konci roku se průměr nabídkových sazeb zastavil na 2,36 %. Vzhledem ke zlevňování peněžních zdrojů na mezibankovním trhu a vytrvalému konkurenčnímu soupeření o velikost tržního podílu, očekáváme, že klesající trend bude pokračovat i v úvodu letošního roku.

clipboard0544

Roční průměr v roce 2015 s vysokou pravděpodobností klesne na rekordní minimum. Největší prostor pro pokles sazeb se na začátku letošního roku otevřel u 5letých a delších fixací, jak ilustrují následující 2 grafy korunových úrokových swapů  (5 a 10 let). Navzdory očekávanému poklesu úrokových sazeb však v tomto roce očekáváme dosažení úrokového dna a stabilizaci sazeb.

clipboard0545

Z pohledu klientských preferencí očekáváme stabilní zájem o 3 a 5leté fixace a nárůst poptávky po delších 7 a 10 letých fixacích. I v roce 2015 bude platit, že klienti, kterým nyní končí fixace úrokové sazby, mají jedinečnou příležitost výrazného snížení měsíční splátky. Úrokové sazby za posledních pět let klesly na polovinu a oproti situaci před 3 roky jsou o více než 1 procentní bod níže, což v závislosti na výši úvěru a době splatnosti může znamenat snížení splátky o stovky či dokonce jednotky tisíc korun.

Z pohledu klientských preferencí očekáváme stabilní zájem o 3 a 5leté fixace a nárůst poptávky po delších 7 a 10 letých

Objem poskytnutých hypoték by mohl opět vystoupat k 150 mld. Kč

Tuzemské hypoteční banky podle odhadu Hypoteční banky poskytly v loňském roce hypotéky za 144 miliard korun. V čísle 144 mld. Kč jsou banky reportující MMR, avšak není zde obsažena produkce dalších 6 bank ( Expobank, Equa Bank, mBank, Fio bank, Oberbank a WSPK). Po započtení produkce zmíněných nereportujících bank, jenž  podle našeho expertního odhadu činí zhruba 9 miliard korun, vyšplhá celková suma sjednaných hypoték za rok 2014 na 153 miliard korun.

V letošním roce očekáváme obdobnou situaci jako v roce uplynulém. Objem poskytnutých hypoték se podle našeho odhadu bude pohybovat okolo 150 mld. Kč (včetně nereportujících bank). Bude pokračovat loni nastolený trend oslabování míry refinancování. Bankám se daří klienty lépe udržet, navíc roste segment prodeje nových bytů. Objem refinancování se tím pádem v letošním roce bude pohybovat mezi 20 – 25 %, což by v přepočtu na koruny znamenalo zhruba 35 mld. Kč.

Co se týče klientských preferencí, budou i nadále převládat koupě bytů a výstavby. Průměrná výše poskytnuté hypotéky se po 6 letech opět začne vlivem nárůstu cen nemovitostí a podílu výstaveb přibližovat hranici 1,7 milionům korun.

Airbank uvede na trh svou hypotéku. Jaké další inovace nás čekají? 

Rok 2014 byl rokem pilování retenčních nástrojů, jejichž cílem bylo upevnit vztah s klientem a zamezit „přetahování“ klientů konkurenční bankou. Nejen díky tomu došlo v loňském roce k rapidnímu poklesu míry refinancování. V letošním roce očekáváme, že budou banky v oblasti produktových inovací aktivnější. Očekáváme nárůst nabídky hypoték s delšími fixacemi a možnou kombinací různých délek fixací.

Vstup na trh hypoték avizovala Airbank, která se chce výrazně odlišit od konkurence a slibuje nový koncept hypotéky, přičemž jednou z avizovaných novinek by měla být možnost předčasného splacení hypotečního úvěru bez sankčních poplatků.

Stavební spoření. Úvěry v útlumu

I v případě segmentu stavebního spoření očekáváme pokračování trendu z loňského roku. Vzhledem k bezkonkurenčním cenám hypoték očekáváme slabší úvěrovou produkci zhruba na úrovni loňského roku. Nízké úrokové sazby však znamenají také slabé zhodnocení na spořících účtech, proto očekáváme i v letošním roce zachování nadstandardního zájmu o nové spořící smlouvy stavebního spoření. Stavební spořitelny na úvod letošního roku rozjely celou řadu marketingových kampaní, což potvrzuje jejich zájem o nové klienty – potenciální žadatele o úvěr.

Dál poroste tlak na odbornost poradců

Rostoucí produktová nabídka, časté cenové změny a nebývalé množství akčních nabídek vznáší stále vyšší nároky na odbornost finančních poradců a kvalitu jejich technické podpory, která je v současném prostředí pro objektivní srovnání aktuálních nabídek a výběr optimálního řešení téměř nezbytností. Rok 2015 přinese tlak na kvalitu poradenství nejen v oblasti zprostředkování hypoték a povede ke specializaci poradenských společností či propojování odborníků na jednotlivé oblasti rodinných financí. Podíl externího prodeje hypoték se bude podle našich odhadů pohybovat zhruba na 75 % objemu sjednaných hypoték.

Zdroj: GOLEM FINANCE, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), banky

Jaký bude hypoteční rok 2015? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »