EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Jaký byt si koupit na investici?

 


 

Kombinace nízkých úrokových sazeb hypoték, které se stále drží pod dvěma procenty, a zatím pouze pozvolna rostoucích cen nemovitostí nahrává v současné době investičnímu nákupu bytů. Nabídka nových bytů se ale zužuje a pravděpodobnost výraznějšího růstu cen se zvyšuje. Počet postavených bytů se v loňském roce ani nepříblížil počtu bytů prodaných. V případě, že nedojde ke změně trendu a poptávka bude i nadále převyšovat nabídku, ceny bytů začnou brzy růst výrazněji. Čas je tedy více než ideální pro investiční nákup nemovitosti.

„Peníze, které necháte ležet na běžném účtu, dnes skoro nic nevydělávají. Pokud chcete jistý výnos, jsou nemovitosti optimální volbou, protože pronájem vám bude dlouhodobě generovat pravidelný příjem,“ radí Denisa Višňovská, partner Lexxus.

Lokalita, dostupnost, dispozice

Pro nejlepší zhodnocení musí investor hledat byt v atraktivní lokalitě s dlouhodobým růstovým potenciálem. Při koupi bytu na investici je proto nutné si nejprve rozmyslet jaký byt chcete nakoupit, ale také komu budete byt pronajímat.

„Už v téhle fázi uvažování si totiž můžete podstatně zjednodušit budoucí vztahy s těmi, jimž chcete byt pronajímat, i samotné získávání nájemníků,“ vysvětlil ředitel společnosti Star Group Tal Grozner, a dodal: „Když se vám podaří sladit své představy o bytě a o tom, komu jej pronajmete, nezapomeňte zevrubně uvažovat o lokalitě, kde byt chcete pořídit, a samozřejmě o jejím dopravním napojení na centrum města.“

Kromě lokality a dopravní dostupnosti hraje roli i občanská vybavenost a velikost a dispozice bytu. „V Praze jsou velmi žádané malé byty 1+kk a 2+kk, které jsou z hlediska nájemního trhu a jednodušší správy nemovitostí nejvyhledávanější. Velký důraz je kladen rovněž na nízké provozní náklady a zajištěnou možnost parkování, které je v hlavním městě každým rokem složitější. Podstatnou výhodu proto mají nové nemovitosti, u kterých developer musel vybudovat i parkovací stání,“ uvedla  Denisa Višňovská.

REKLAMA

Co bylo trendy dříve, nemusí být nyní

V loňském roce byly sice stále v kurzu menší byty, ale zájem rodin s dětmi o větší byty s více pokoji se trvale zvyšuje. „Lidé pracující v Praze si více uvědomují, že jim každodenní dojíždění do zaměstnání z okolních měst a obcí zabírá drahocenný čas, který mohou strávit s rodinou. Proto chtějí zůstat v Praze, která jim kromě kratší dojezdové vzdálenosti nabízí také výrazně lepší zázemí včetně nepřeberného množství kroužků pro děti. Na rozdíl od rodinného domu také odpadá podstatná část starostí s údržbou stavby a okolí,“ zdůrazňuje hlavní výhody rodinných bytů v Praze Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Rodiny s dětmi dávají přednost lokalitám s dostupnými obchody, školkou, školou, zdravotním střediskem či dětským hřištěm a zelení, ale zároveň s dobrou dopravní obslužností. Proto klesá zájem o bydlení v satelitních městečkách a pozornost se začíná upírat na byty na okrajích Prahy.

V závislosti na počtu dětí pak rodiny vybírají převážně mezi byty 3+kk a 4+kk. Větší byty ale představují pro investora větší investici. Na druhou stranu se rodiny s dětmi obecně řadí k jistější skupině nájemců, které pronajímají na delší dobu. Investor tak nemusí často získávat nové nájemníky. Menší byty mají zase výhodu, že se pronajímají rychleji, protože jsou určeny širší skupině potenciálních nájemců. Mnohdy tak u investora vítězí právě menší byty.

Novostavba či starší byt

Investor musí také zvážit, zda si pořídí investiční byt v novostavbě či ve starším domě. Starší byty mohou být sice levnější, investor ale musí počítat dodatečnými náklady na rekonstrukci ještě před začátkem nájmu. Novostavby naopak většinou opravy či rekonstrukci ještě řadu let po koupi nevyžadují.

Aktuální podmínky na realitním a hypotečním trhu jsou stále vhodné ke koupi investičního bytu. K výběru investičního bytu je nutné přistupovat podobně jako k výběru vlastního bydlení a navíc vzít v potaz, komu chcete byt pronajímat. Pokud je byt správně zvolený, reálný výnos z pronájmu se může pohybovat kolem čtyř až pěti procent a návratnost investice 20 až 25 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *