Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Jeníček: Zrušení státní podpory zatím není na pořadu dne

Autor: Luboš Svačina | 02.04.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Jan Jeníček: Zrušení státní podpory zatím není na pořadu dne

V jakém horizontu budou muset stavební spořitelny sáhnout po externích zdrojích pro financování úvěrů? Kam se bude vyvíjet trh se stavebním spořením? O tom všem hovoří v našem rozhovoru Jan Jeníček, generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Na trhu hypoték registrujeme určitý útlum, na druhou stranu stavební spořitelny hlásí opět velký meziroční růst zájmu o financování bydlení. Jak je na tom Raiffeisen a HYPO stavební spořitelna?
I my dosahujeme vysokých meziroční nárůstů. Je pravda, že právě HYPO stavební spořitelna dosahuje meziročně obrovských meziročních procentuálních nárůstů. Nicméně je nutno říci, že tam je loňská "základna" poskytnutých úvěrů velice nízká, protože HYPO začala nabízet úvěry později než konkurence. Čili boom v objemech přijde teprve teď po sloučení.


Tip: Aktuální novinky o právě probíhající fúzi Raiffeisen a Hypo stavební spořitelny se dočtete v rozhovoru s Janem Jeníčkem na serveru Investujeme.cz


Jakým poměrem se na vašich obchodech podílí překlenovací úvěry a přidělené úvěry?
V této oblasti se poměry příliš nemění, resp. objemy přidělených úvěrů příliš nerostou. Příčina je ta, že spoření jako takové není zpravidla uzavíráno na dost vysokou cílovou částku, aby to stačilo danému klientovi řešit nějakou větší potřebu v oblasti bydlení.

Když tedy klient stavební spořitelny pravidelně 4 či 5 let spoří a rozhodne se pro totální rekonstrukci bytu či jinou větší akci (vyměnit střechu, koupit byt), tak si většinou stejně musí navýšit cílovou částku a stejně si na nějaké období vezme překlenovací úvěr. Což není problém, protože nabídka je široká, nicméně výsledné statistiky potom vychází tak, že přidělených úvěrů je poměrně méně.

Navíc samozřejmě se snažíme nabídnou financování i našim „neklientům“, kde jsme v přímé konkurenci s hypotečními bankami. 

Budete mít stále dostatek vlastních zdrojů pro financování úvěrů? Nehrozí v souvislosti s rostoucím zájmem o úvěry ze stavebního spoření, že vám nebudou k financování postačovat zdroje přijaté od vašich střadatelů?
Jsou určité parametry, které omezují právě výši poskytnutých překlenovacích úvěrů, kde je pevně stanoven poměr poskytnutých úvěrů k celkovému objemu cílových částek uzavřených u smluv na spoření. Nicméně v tuto chvíli to není aktuální bariéra pro poskytování úvěrů ani v jedné stavební spořitelně.

Já očekávám, že někdy v roce 2010 nebo 2011 dojde k vyčerpání vkladů klientů, a v tu dobu budou muset postupně všechny stavební spořitelny potřebovat i externí financování. To znamená, že budou možná vydávány nějaké dluhopisy apod.

Ale teď je rok 2008. Takže toto není otázka dne, navíc nám se teď spojením s HYPO stavební spořitelnou v tomto směru otevřel nový prostor, protože, jak už jsem zmínil, HYPO stavební spořitelna úvěry v minulosti mnoho neposkytovala, takže je zde velký objem finančních prostředků připravených pro financování úvěrů i velký potenciál pro úvěrovou expanzi.

V souvislosti s růstem úrokových sazeb na spořících účtech v bankách a s tenčícími se vlastními zdroji prostředků pro financování úvěrů nezvažujete zvýšení úrokových sazeb na spořících účetech stavebního spoření?
Pro nás není technický problém úrokové sazby zvýšit. My jsme schopni podobný produkt připravit v horizontu několika týdnů. Zde jde spíše o to, že my stavební spoření poskytujeme s fixní úrokovou sazbou na velmi dlouhou dobu, takže tam je vždy riziko, které musí každá banka vážit - co bude za dva, za tři, za pět let. 

Růst úrokových sazeb, který sledujeme v tomto roce, určitě nebude trvat příliš dlouho, sazby se začnou zase vracet zpátky. Proto se snažíme nedostat se do takového problému, v jakém jsme byli před pár lety, když úrokové sazby dramaticky padaly a my jsme měli většinu smluv úročenu 3 – 4 % p. a. a způsobovalo nám to problémy, jak vůbec tyto zdroje alokovat.

Ano na to si pamatuji, stavební spořitelny potom v jednom okamžiku začaly hromadně snižovat úrokové sazby jakoby se vzájemně domluvili.... 
Tak to určitě žádná dohoda nebyla. Když se podíváte zpátky tak uvidíte, že ta doba, kdy klesaly úrokové sazby na spořících účtech, byla rok a půl. A toto byl právě ten nejdůležitější parametr konkurenčního boje. Každá stavební spořitelna se snažila vážit, co je pro ni důležitější, jestli udržet vysoké úročení a získávat nové „drahé“ klienty, anebo již přistoupit ke snížení sazeb a tím utlumit nový obchod. 

To byl určitě velký problém ve všech stavebních spořitelnách, a každý k tomu přistoupil nějak jinak. Situaci řešil každý individuálně. O tom svědčí i fakt, že k tomuto jevu docházelo po dobu víc než jednoho roku. Na benzínce, když se ráno probudíte a čtyři benzínky sníží ceny o padesátník a přitom každá patří jiné firmě, tam je to tedy s podivem. U nás toto období bylo velmi dlouhé a skutečně vše bylo součástí obchodní politiky.

Jaký vidíte ještě potenciál na trhu se stavebním spořením?
V tuto chvíli je nasycenost asi 50 %, což znamená, že je otevřeno více než 5 milionů účtů stavebního spoření. My se můžeme dostat někam mezi 60 – 70 %, pokud k tomu budou optimální podmínky na trhu. To znamená, že nebude docházet k neočekávaným změnám.

Myslíte zrušení státní podpory? Máte pro tuto variantu připraven nějaký krizový scénář?
To si myslím, že není dneska na pořadu dne. Signál, který by klienti určitě vnímali negativně, je například zrušení daňového osvobození u úroků z vkladů. Tam by to mohlo trochu růst trhu přibrzdit, ale na druhou stranu se domnívám, že takové rozhodnutí by nezpůsobilo nějaké fatální rozkolísání trhu.

Děkuji vám za rozhovor.

Jan Jeníček: Zrušení státní podpory zatím není na pořadu dne >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »