Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Autor: Petr Zámečník | 21.07.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Broker Consulting je finančně poradenská společnost. V její nabídce jsou i hypoteční úvěry. Proč se vyplatí využít hypotečního zprostředkovatele? O tom i o investiční hypotéce a situaci na hypotečním trhu si povídáme s Janem Lenerem, ředitelem pro komunikaci a PR společnosti Broker Consulting.

Broker Consulting je finančně poradenská společnost, která má ve svém portfoliu i hypoteční úvěry. Kolika vašim klientům zprostředkováváte hypotéky?

V minulém roce byly zprostředkoványhypoteční úvěry v objemu přesahujícím 1,4 mld. Kč. Průměrná hypotéka dosahovala výše 1,5 až 2 mil. Kč. V letošním roce plánujeme růst zprostředkovaného objemu na 2 mld. Kč. Většina našich klientů chce řešit bydlení. Ostatně, kdo by nechtěl bydlet ještě lépe? Pouze okolo 5 - 10 % klientů si může dovolit vyřešit bydlení ihned.

Jaké výhody může hypoteční broker nabídnout klientovi?

U nás zařizují hypotéky pouze hypoteční specialisté. Jsou to lidé, kteří mají výborné kontakty v bankách, kteří se každý týden pravidelně vzdělávají a jejichž  hlavní náplní práce jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. To znamená, že se v této problematice orientují. Vždyť nejde o jednoduchou oblast, co se nároků na odbornost, znalosti týká!

Hypoteční specialista má díky dobrým kontaktům v bance lepší vyjednávací pozici. Koncentrují se u něj úvěry od kolegů z celé společnosti. Důsledkem je vysoký objem, který zprostředkovává, a to opět zlepšuje jeho osobní pozici vůči bance a konkrétní pracovník v bance mu logicky  vychází vstříc.

S některými bankami máme také jako společnost Broker Consulting dohodnuty nižší sazby.  Jde  například o UniCredit. Zvýhodnění sazeb je v rozmezí od desetiny až půl procentního bodu.

Portfolio našich spolupracujících bank zabírá téměř celý trh. Naší strategií je mít pokud možno všechny hypoteční ústavy, které v republice jsou a které mají klientům co nabídnout.

Uvedl jste, že máte vyjednány lepší úrokové sazby. Znamená to tedy, že pokud klient přijde přímo do banky, kterou vy mu doporučíte, a zažádá o úvěr přímo, tak dostane vždycky lepší sazbu?

Když jste použil slovo „vždycky“, tak to říci nemůžeme. Ale standardně, pokud klient půjde přímo na přepážku, tak by měl v drtivé většině případů dostat horší sazbu, než když půjde k nám. Nemyslím si, že by klient sám byl schopný, ač nechci jakkoli podceňovat jeho um, vyjednat sazbu lepší, než by mu vyjednal náš hypoteční specialista. To by musel být opravdu  výjimečný případ.

Snažíte se mít kompletní paletu bank, které hypotéky nabízejí. Co vám chybí k úplnosti? Které banky nemáte v portfoliu?

Chybí nám mBanka a BAWAG Bank k plné dokonalosti. V současné situaci jsme schopni klientům nabídnou špičkový servis. Naši specialisté používají speciální kalkulátor, který detailně umí porovnat všechny možnosti financování od osmi bank a pěti stavebních spořitelen, při ohledu na bonitu klienta a další parametry, které promlouvají do konečných podmínek úvěru.

Česká spořitelna v nedávné době oznámila, že končí, resp. ukončuje spolupráci s brokerskými společnostmi v rámci distribuce hypoték. Jednala o tom s vámi, nebo ji máte stále v nabídce?

V této záležitosti nejsou ukončená žádná jednání. Hypotéky od ČS nadále zprostředkováváme našim klientům, jsou-li pro ně tou nej variantou. Jsem přesvědčen, že budoucnost patří právě makléřům. Patří i bankám, které dokáží nabídnout nejen výborné produkty pro klienty, ale také servis hypotečním makléřům.  

Když k vám přijde klient, který má zájem o hypotéku. Zvažuje váš poradce automaticky, zda pro klienta není vhodnější např. úvěr ze stavebního spoření nebo jiná varianta financování bydlení?

Hypotéky i stavební spoření mají své výhody pro klienty a pro každého klienta se hodí něco jiného. Úkolem našeho konzultanta je posoudit, co je pro něj lepší. Komunikovat s klientem, zjistit jeho potřeby  a na základě toho  nastavit strategii financování včetně výběru úvěrového instrumentu, to je cesta, kterou jdeme. Určitě by to nemělo vypadat tak, že klient řekne, že chce hypotéku a dostane hypotéku, aniž by se zvážily jiné varianty.  

Poměrně hojně se diskutují kombinace hypotečního úvěru a dalších produktů. Jedním z nich je kombinace hypotéky a stavebního spoření, ale ta není příliš kontroversní. Mnohem kontroversnější je kombinace hypotéky a investičního životního pojištění. Nabízíte tuto kombinaci také?

Broker Consulting tuto kombinaci v nabídce má. Byla využita asi u 5 % klientů. Broker Consulting se přes dva roky snažil, aby vyvinul kombinaci s otevřenými podílovými fondy. Nakonec se Hypoteční banka a investiční společnost Conseq  dohodly na poskytování společného produktu.

Pro koho je tato kombinace vhodná?

Určitě by si ji udělal Petr Fejtek, kdyby byl mladší.

Tato kombinace je vhodnější spíš pro klientelu bonitnější, dynamičtější, klienty, kteří si zároveň chtějí uspořit nějaké peníze do důchodu, protože hypotéka většinou končí před důchodovým věkem a investiční účet by měl vykázat tučný přebytek nad jistinou. Je spíše určená pro  mladší klienty.

Kombinace hypotéky a podílových fondů je vázána na fond životního cyklu. To není příliš široká nabídka.

Samotný produkt je ale sám o sobě hodně nastavitelný. Lze volit dynamičtější nebo konzervativnější strategii. Ovšem vzhledem k dlouhému časovému horizontu je vhodnější volit spíše dynamičtější strategie. Pro konzervativní klienty bych tento produkt spíše nedoporučil.

Nejčastější kritika kombinace hypotéky s investičním životním pojištěním se týká nákladovosti. Ovšem ta je i u fondů životního cyklu poměrně vysoká. Vyplatí se přesto tato kombinace klientům?

Když si uděláte propočty, zjistíte, že se to vyplatí. Efektivní úrok úvěru je poměrně nízký. Strategie financování bydlení je samozřejmě individuální záležitost a je nutné nahlížet na každý případ samostatně a určitě dát klientovi vybrat mezi anuitou a kombinací. Toho součástí musí být popsat mu výhody i nevýhody kombinace.

Co se týče nákladovosti investičního životního pojištění a fondů, tak vždycky je to o tom, co za ty náklady dostanu zpět. Myslím si, že u otevřených podílových fondů a zvlášť u fondů, které distribuuje společnost Conseq, je přidaná hodnota pro klienta dostatečně velká, aby se vyšší náklady vyplatily.

Domluvit tuto kombinaci bylo poměrně náročné a málokterý finanční ústav na ni slyšel. Jak se vám nakonec podařilo přesvědčit Hypoteční banku a Conseq?

Conseq v tom byl od počátku, ty jsme přesvědčovat nemuseli.

Ono to souvisí s tím, že se Broker Consulting snaží obecně pro klienty přinést maximální užitek. To znamená snižovat poplatky, najít pro klienta vysoký výnos.  Důsledkem je, že tlačí finanční domy k tomu, aby sahaly na svoji kapsu.

Tento produkt, který vznikl, je  pro banku a investiční společnost administrativně náročný. Je náročný po právní stránce věci. Nejvyšší přínos je na straně klienta.

Očekáváme, že kombinaci hypotéky s podílovými fondy bude využije přibližně 10 až 20 % klientů, kteří budou financovat vlastní bydlení.

Když byl tento produkt uveden na trh, byl v nabídce pouze vaší společnosti a přímé u Hypoteční banky. Mohou ho distribuovat i jiní partneři?

My jsme se rozhodli, že tento produkt dáme k dispozici trhu hned, a to všem. Narozdíl např. od rizikového životního pojištění s dividendou od společnosti UNIQA, které máme exklusivně.

Současná situace na hypotečním trhu není příliš optimistická. Česká spořitelna oznámila přibližně 50% pokles prodeje hypoték a uskutečnila i další razantní kroky, které odrazují klienty od čerpání hypotéky u této banky. S ní poklesl celý hypoteční trh, přestože některé banky oznamují růst prodeje, např. Raiffeisenbank oznámila růst o 20 %. Jak dopadá tato situace na hypotečním trhu na vaši společnost, co se týká zprostředkování hypoték?

Trh v České republice je hodně veliký. Prostor je stále nevyužit objektivními zprostředkovateli.  Objem zprostředkovaných hypoték činil v loňském roce  okolo 140 mld. Kč  Broker Consulting z této částky zprostředkoval asi 1,4 mld. Kč. Všem zprostředkovatelským firmám může být nyní téměř jedno, jestli trh o nějakých 20 % roste nebo jde dolů.  Jde o to, abychom byli schopni oslovit klienty, aby klienti věděli, že když si budou brát hypotéku přes poradce, přes konzultanta, přes specialistu, budou na tom lépe, než když budou banky obíhat sami.

Jestliže Raiffeisenbank oznámila 20% nárůst, možná to bude tím, že poskytuje dobré služby nejen klientům, ale také správně komunikuje se zprostředkovateli, vychází jim vstříc a má zajímavé nestandardní produkty, které se klientům hodí.

Co se týká makroekonomického vývoje, čekáme menší ochlazení realitního trhu v následujících 1 - 3 letech. Čeká nás pravděpodobně stagnace průměrných cen a zpomalení nové výstavby. Důvody jsou zřejmé: vyšší úrokové sazby, které mimochodem také povedou společně se stagnací cen ke snížení marže developerských společností, dále vyšší DPH, určitá nasycenost trhu, příznivá výše nájemného.

Myslíme si, že současný propad cen akcií developerských společností v takovém rozsahu, nemá reálné opodstatnění a jde o příčinu dočasné přehnané reakce investorů. Trh s hypotékami však může zažít menší boom s hypotékami za účelem refinancování.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Využili jste služeb finančního zprostředkovatele k získání hypotéky?

Ano. (29)
 
Ne. (9)
 
Nemáme hypotéku. (7)
 Celkem hlasovalo 45 čtenářů

Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (233)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 355 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »