Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Autor: Petr Zámečník | 21.07.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Broker Consulting je finančně poradenská společnost. V její nabídce jsou i hypoteční úvěry. Proč se vyplatí využít hypotečního zprostředkovatele? O tom i o investiční hypotéce a situaci na hypotečním trhu si povídáme s Janem Lenerem, ředitelem pro komunikaci a PR společnosti Broker Consulting.

Broker Consulting je finančně poradenská společnost, která má ve svém portfoliu i hypoteční úvěry. Kolika vašim klientům zprostředkováváte hypotéky?

V minulém roce byly zprostředkoványhypoteční úvěry v objemu přesahujícím 1,4 mld. Kč. Průměrná hypotéka dosahovala výše 1,5 až 2 mil. Kč. V letošním roce plánujeme růst zprostředkovaného objemu na 2 mld. Kč. Většina našich klientů chce řešit bydlení. Ostatně, kdo by nechtěl bydlet ještě lépe? Pouze okolo 5 - 10 % klientů si může dovolit vyřešit bydlení ihned.

Jaké výhody může hypoteční broker nabídnout klientovi?

U nás zařizují hypotéky pouze hypoteční specialisté. Jsou to lidé, kteří mají výborné kontakty v bankách, kteří se každý týden pravidelně vzdělávají a jejichž  hlavní náplní práce jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. To znamená, že se v této problematice orientují. Vždyť nejde o jednoduchou oblast, co se nároků na odbornost, znalosti týká!

Hypoteční specialista má díky dobrým kontaktům v bance lepší vyjednávací pozici. Koncentrují se u něj úvěry od kolegů z celé společnosti. Důsledkem je vysoký objem, který zprostředkovává, a to opět zlepšuje jeho osobní pozici vůči bance a konkrétní pracovník v bance mu logicky  vychází vstříc.

S některými bankami máme také jako společnost Broker Consulting dohodnuty nižší sazby.  Jde  například o UniCredit. Zvýhodnění sazeb je v rozmezí od desetiny až půl procentního bodu.

Portfolio našich spolupracujících bank zabírá téměř celý trh. Naší strategií je mít pokud možno všechny hypoteční ústavy, které v republice jsou a které mají klientům co nabídnout.

Uvedl jste, že máte vyjednány lepší úrokové sazby. Znamená to tedy, že pokud klient přijde přímo do banky, kterou vy mu doporučíte, a zažádá o úvěr přímo, tak dostane vždycky lepší sazbu?

Když jste použil slovo „vždycky“, tak to říci nemůžeme. Ale standardně, pokud klient půjde přímo na přepážku, tak by měl v drtivé většině případů dostat horší sazbu, než když půjde k nám. Nemyslím si, že by klient sám byl schopný, ač nechci jakkoli podceňovat jeho um, vyjednat sazbu lepší, než by mu vyjednal náš hypoteční specialista. To by musel být opravdu  výjimečný případ.

Snažíte se mít kompletní paletu bank, které hypotéky nabízejí. Co vám chybí k úplnosti? Které banky nemáte v portfoliu?

Chybí nám mBanka a BAWAG Bank k plné dokonalosti. V současné situaci jsme schopni klientům nabídnou špičkový servis. Naši specialisté používají speciální kalkulátor, který detailně umí porovnat všechny možnosti financování od osmi bank a pěti stavebních spořitelen, při ohledu na bonitu klienta a další parametry, které promlouvají do konečných podmínek úvěru.

Česká spořitelna v nedávné době oznámila, že končí, resp. ukončuje spolupráci s brokerskými společnostmi v rámci distribuce hypoték. Jednala o tom s vámi, nebo ji máte stále v nabídce?

V této záležitosti nejsou ukončená žádná jednání. Hypotéky od ČS nadále zprostředkováváme našim klientům, jsou-li pro ně tou nej variantou. Jsem přesvědčen, že budoucnost patří právě makléřům. Patří i bankám, které dokáží nabídnout nejen výborné produkty pro klienty, ale také servis hypotečním makléřům.  

Když k vám přijde klient, který má zájem o hypotéku. Zvažuje váš poradce automaticky, zda pro klienta není vhodnější např. úvěr ze stavebního spoření nebo jiná varianta financování bydlení?

Hypotéky i stavební spoření mají své výhody pro klienty a pro každého klienta se hodí něco jiného. Úkolem našeho konzultanta je posoudit, co je pro něj lepší. Komunikovat s klientem, zjistit jeho potřeby  a na základě toho  nastavit strategii financování včetně výběru úvěrového instrumentu, to je cesta, kterou jdeme. Určitě by to nemělo vypadat tak, že klient řekne, že chce hypotéku a dostane hypotéku, aniž by se zvážily jiné varianty.  

Poměrně hojně se diskutují kombinace hypotečního úvěru a dalších produktů. Jedním z nich je kombinace hypotéky a stavebního spoření, ale ta není příliš kontroversní. Mnohem kontroversnější je kombinace hypotéky a investičního životního pojištění. Nabízíte tuto kombinaci také?

Broker Consulting tuto kombinaci v nabídce má. Byla využita asi u 5 % klientů. Broker Consulting se přes dva roky snažil, aby vyvinul kombinaci s otevřenými podílovými fondy. Nakonec se Hypoteční banka a investiční společnost Conseq  dohodly na poskytování společného produktu.

Pro koho je tato kombinace vhodná?

Určitě by si ji udělal Petr Fejtek, kdyby byl mladší.

Tato kombinace je vhodnější spíš pro klientelu bonitnější, dynamičtější, klienty, kteří si zároveň chtějí uspořit nějaké peníze do důchodu, protože hypotéka většinou končí před důchodovým věkem a investiční účet by měl vykázat tučný přebytek nad jistinou. Je spíše určená pro  mladší klienty.

Kombinace hypotéky a podílových fondů je vázána na fond životního cyklu. To není příliš široká nabídka.

Samotný produkt je ale sám o sobě hodně nastavitelný. Lze volit dynamičtější nebo konzervativnější strategii. Ovšem vzhledem k dlouhému časovému horizontu je vhodnější volit spíše dynamičtější strategie. Pro konzervativní klienty bych tento produkt spíše nedoporučil.

Nejčastější kritika kombinace hypotéky s investičním životním pojištěním se týká nákladovosti. Ovšem ta je i u fondů životního cyklu poměrně vysoká. Vyplatí se přesto tato kombinace klientům?

Když si uděláte propočty, zjistíte, že se to vyplatí. Efektivní úrok úvěru je poměrně nízký. Strategie financování bydlení je samozřejmě individuální záležitost a je nutné nahlížet na každý případ samostatně a určitě dát klientovi vybrat mezi anuitou a kombinací. Toho součástí musí být popsat mu výhody i nevýhody kombinace.

Co se týče nákladovosti investičního životního pojištění a fondů, tak vždycky je to o tom, co za ty náklady dostanu zpět. Myslím si, že u otevřených podílových fondů a zvlášť u fondů, které distribuuje společnost Conseq, je přidaná hodnota pro klienta dostatečně velká, aby se vyšší náklady vyplatily.

Domluvit tuto kombinaci bylo poměrně náročné a málokterý finanční ústav na ni slyšel. Jak se vám nakonec podařilo přesvědčit Hypoteční banku a Conseq?

Conseq v tom byl od počátku, ty jsme přesvědčovat nemuseli.

Ono to souvisí s tím, že se Broker Consulting snaží obecně pro klienty přinést maximální užitek. To znamená snižovat poplatky, najít pro klienta vysoký výnos.  Důsledkem je, že tlačí finanční domy k tomu, aby sahaly na svoji kapsu.

Tento produkt, který vznikl, je  pro banku a investiční společnost administrativně náročný. Je náročný po právní stránce věci. Nejvyšší přínos je na straně klienta.

Očekáváme, že kombinaci hypotéky s podílovými fondy bude využije přibližně 10 až 20 % klientů, kteří budou financovat vlastní bydlení.

Když byl tento produkt uveden na trh, byl v nabídce pouze vaší společnosti a přímé u Hypoteční banky. Mohou ho distribuovat i jiní partneři?

My jsme se rozhodli, že tento produkt dáme k dispozici trhu hned, a to všem. Narozdíl např. od rizikového životního pojištění s dividendou od společnosti UNIQA, které máme exklusivně.

Současná situace na hypotečním trhu není příliš optimistická. Česká spořitelna oznámila přibližně 50% pokles prodeje hypoték a uskutečnila i další razantní kroky, které odrazují klienty od čerpání hypotéky u této banky. S ní poklesl celý hypoteční trh, přestože některé banky oznamují růst prodeje, např. Raiffeisenbank oznámila růst o 20 %. Jak dopadá tato situace na hypotečním trhu na vaši společnost, co se týká zprostředkování hypoték?

Trh v České republice je hodně veliký. Prostor je stále nevyužit objektivními zprostředkovateli.  Objem zprostředkovaných hypoték činil v loňském roce  okolo 140 mld. Kč  Broker Consulting z této částky zprostředkoval asi 1,4 mld. Kč. Všem zprostředkovatelským firmám může být nyní téměř jedno, jestli trh o nějakých 20 % roste nebo jde dolů.  Jde o to, abychom byli schopni oslovit klienty, aby klienti věděli, že když si budou brát hypotéku přes poradce, přes konzultanta, přes specialistu, budou na tom lépe, než když budou banky obíhat sami.

Jestliže Raiffeisenbank oznámila 20% nárůst, možná to bude tím, že poskytuje dobré služby nejen klientům, ale také správně komunikuje se zprostředkovateli, vychází jim vstříc a má zajímavé nestandardní produkty, které se klientům hodí.

Co se týká makroekonomického vývoje, čekáme menší ochlazení realitního trhu v následujících 1 - 3 letech. Čeká nás pravděpodobně stagnace průměrných cen a zpomalení nové výstavby. Důvody jsou zřejmé: vyšší úrokové sazby, které mimochodem také povedou společně se stagnací cen ke snížení marže developerských společností, dále vyšší DPH, určitá nasycenost trhu, příznivá výše nájemného.

Myslíme si, že současný propad cen akcií developerských společností v takovém rozsahu, nemá reálné opodstatnění a jde o příčinu dočasné přehnané reakce investorů. Trh s hypotékami však může zažít menší boom s hypotékami za účelem refinancování.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Využili jste služeb finančního zprostředkovatele k získání hypotéky?

Ano. (29)
 
Ne. (9)
 
Nemáme hypotéku. (7)
 Celkem hlasovalo 45 čtenářů

Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

19.07.2016 11:35 Hypotéky dostanou přísnější pravidla

V souvislosti s novým zákonem hodlá téměř čtvrtina bankéřů České národní banky zpřísnit pravidla pro vydávání hypoték. V praxi to znamená, že pro mnoho klientů se tak stane velmi obtížným hypotéku získat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.07.2016 12:42 Senát schválil novelu o dani z nemovitosti

Vláda přesunula platbu daně z nemovitosti nově na kupující stranu. Navrhované snížení daně ze čtyř na tři procenta novým návrhem již neprošlo. Novelu musí podepsat ještě prezident Miloš Zeman a bude platit od podzimu letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 15:11 Refinancování úvěru se někde může prodražit

Nabídky jednotlivých bank na refinancování úvěrů se mohou lišit i o desítky tisíc korun. Při refinancování úvěru ve výši 70 tisíc korun se splatností na 72 měsíců můžete ušetřit téměř šest tisíc korun, nebo si připlatit až téměř 22 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.06.2016 13:59 Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů

Čechů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Od roku 2010 vzrostl počet domácností, které by dokázaly ihned koupit novou pračku o devět procentních bodů na 72 procent. Výpadek měsíčního příjmu však stále nedokáže pokrýt bez půjčky více než čtvrtina lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.06.2016 14:16 ČNB zakáže stoprocentní hypotéky, obává se cenové bubliny

Česká národní banka (ČNB) doporučí bankám od letošního října neposkytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 pak ČNB sníží limit dokonce na 90 procent hodnoty nemovitosti. (Aktualizováno 4.6.2016 16:05) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 14.06.2016 16:07

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1219)
 
Ne. (1500)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2771 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Martin Rezek | 12.07.2016 00:00 Straní návrh zákona o půjčkách bohatým?

Dlouho připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru bude v následujících týdnech schvalovat Senát. Avšak návrh zákona má nejen svá pro, ale i proti. Klienti, kteří byli doposud podrobováni lichvářským praktikám neseriózních podnikatelů, by se měli dočkat intenzivní zákonné ochrany ze strany státu i regulátora České národní banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »