Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Autor: Petr Zámečník | 21.07.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám

Broker Consulting je finančně poradenská společnost. V její nabídce jsou i hypoteční úvěry. Proč se vyplatí využít hypotečního zprostředkovatele? O tom i o investiční hypotéce a situaci na hypotečním trhu si povídáme s Janem Lenerem, ředitelem pro komunikaci a PR společnosti Broker Consulting.

Broker Consulting je finančně poradenská společnost, která má ve svém portfoliu i hypoteční úvěry. Kolika vašim klientům zprostředkováváte hypotéky?

V minulém roce byly zprostředkoványhypoteční úvěry v objemu přesahujícím 1,4 mld. Kč. Průměrná hypotéka dosahovala výše 1,5 až 2 mil. Kč. V letošním roce plánujeme růst zprostředkovaného objemu na 2 mld. Kč. Většina našich klientů chce řešit bydlení. Ostatně, kdo by nechtěl bydlet ještě lépe? Pouze okolo 5 - 10 % klientů si může dovolit vyřešit bydlení ihned.

Jaké výhody může hypoteční broker nabídnout klientovi?

U nás zařizují hypotéky pouze hypoteční specialisté. Jsou to lidé, kteří mají výborné kontakty v bankách, kteří se každý týden pravidelně vzdělávají a jejichž  hlavní náplní práce jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. To znamená, že se v této problematice orientují. Vždyť nejde o jednoduchou oblast, co se nároků na odbornost, znalosti týká!

Hypoteční specialista má díky dobrým kontaktům v bance lepší vyjednávací pozici. Koncentrují se u něj úvěry od kolegů z celé společnosti. Důsledkem je vysoký objem, který zprostředkovává, a to opět zlepšuje jeho osobní pozici vůči bance a konkrétní pracovník v bance mu logicky  vychází vstříc.

S některými bankami máme také jako společnost Broker Consulting dohodnuty nižší sazby.  Jde  například o UniCredit. Zvýhodnění sazeb je v rozmezí od desetiny až půl procentního bodu.

Portfolio našich spolupracujících bank zabírá téměř celý trh. Naší strategií je mít pokud možno všechny hypoteční ústavy, které v republice jsou a které mají klientům co nabídnout.

Uvedl jste, že máte vyjednány lepší úrokové sazby. Znamená to tedy, že pokud klient přijde přímo do banky, kterou vy mu doporučíte, a zažádá o úvěr přímo, tak dostane vždycky lepší sazbu?

Když jste použil slovo „vždycky“, tak to říci nemůžeme. Ale standardně, pokud klient půjde přímo na přepážku, tak by měl v drtivé většině případů dostat horší sazbu, než když půjde k nám. Nemyslím si, že by klient sám byl schopný, ač nechci jakkoli podceňovat jeho um, vyjednat sazbu lepší, než by mu vyjednal náš hypoteční specialista. To by musel být opravdu  výjimečný případ.

Snažíte se mít kompletní paletu bank, které hypotéky nabízejí. Co vám chybí k úplnosti? Které banky nemáte v portfoliu?

Chybí nám mBanka a BAWAG Bank k plné dokonalosti. V současné situaci jsme schopni klientům nabídnou špičkový servis. Naši specialisté používají speciální kalkulátor, který detailně umí porovnat všechny možnosti financování od osmi bank a pěti stavebních spořitelen, při ohledu na bonitu klienta a další parametry, které promlouvají do konečných podmínek úvěru.

Česká spořitelna v nedávné době oznámila, že končí, resp. ukončuje spolupráci s brokerskými společnostmi v rámci distribuce hypoték. Jednala o tom s vámi, nebo ji máte stále v nabídce?

V této záležitosti nejsou ukončená žádná jednání. Hypotéky od ČS nadále zprostředkováváme našim klientům, jsou-li pro ně tou nej variantou. Jsem přesvědčen, že budoucnost patří právě makléřům. Patří i bankám, které dokáží nabídnout nejen výborné produkty pro klienty, ale také servis hypotečním makléřům.  

Když k vám přijde klient, který má zájem o hypotéku. Zvažuje váš poradce automaticky, zda pro klienta není vhodnější např. úvěr ze stavebního spoření nebo jiná varianta financování bydlení?

Hypotéky i stavební spoření mají své výhody pro klienty a pro každého klienta se hodí něco jiného. Úkolem našeho konzultanta je posoudit, co je pro něj lepší. Komunikovat s klientem, zjistit jeho potřeby  a na základě toho  nastavit strategii financování včetně výběru úvěrového instrumentu, to je cesta, kterou jdeme. Určitě by to nemělo vypadat tak, že klient řekne, že chce hypotéku a dostane hypotéku, aniž by se zvážily jiné varianty.  

Poměrně hojně se diskutují kombinace hypotečního úvěru a dalších produktů. Jedním z nich je kombinace hypotéky a stavebního spoření, ale ta není příliš kontroversní. Mnohem kontroversnější je kombinace hypotéky a investičního životního pojištění. Nabízíte tuto kombinaci také?

Broker Consulting tuto kombinaci v nabídce má. Byla využita asi u 5 % klientů. Broker Consulting se přes dva roky snažil, aby vyvinul kombinaci s otevřenými podílovými fondy. Nakonec se Hypoteční banka a investiční společnost Conseq  dohodly na poskytování společného produktu.

Pro koho je tato kombinace vhodná?

Určitě by si ji udělal Petr Fejtek, kdyby byl mladší.

Tato kombinace je vhodnější spíš pro klientelu bonitnější, dynamičtější, klienty, kteří si zároveň chtějí uspořit nějaké peníze do důchodu, protože hypotéka většinou končí před důchodovým věkem a investiční účet by měl vykázat tučný přebytek nad jistinou. Je spíše určená pro  mladší klienty.

Kombinace hypotéky a podílových fondů je vázána na fond životního cyklu. To není příliš široká nabídka.

Samotný produkt je ale sám o sobě hodně nastavitelný. Lze volit dynamičtější nebo konzervativnější strategii. Ovšem vzhledem k dlouhému časovému horizontu je vhodnější volit spíše dynamičtější strategie. Pro konzervativní klienty bych tento produkt spíše nedoporučil.

Nejčastější kritika kombinace hypotéky s investičním životním pojištěním se týká nákladovosti. Ovšem ta je i u fondů životního cyklu poměrně vysoká. Vyplatí se přesto tato kombinace klientům?

Když si uděláte propočty, zjistíte, že se to vyplatí. Efektivní úrok úvěru je poměrně nízký. Strategie financování bydlení je samozřejmě individuální záležitost a je nutné nahlížet na každý případ samostatně a určitě dát klientovi vybrat mezi anuitou a kombinací. Toho součástí musí být popsat mu výhody i nevýhody kombinace.

Co se týče nákladovosti investičního životního pojištění a fondů, tak vždycky je to o tom, co za ty náklady dostanu zpět. Myslím si, že u otevřených podílových fondů a zvlášť u fondů, které distribuuje společnost Conseq, je přidaná hodnota pro klienta dostatečně velká, aby se vyšší náklady vyplatily.

Domluvit tuto kombinaci bylo poměrně náročné a málokterý finanční ústav na ni slyšel. Jak se vám nakonec podařilo přesvědčit Hypoteční banku a Conseq?

Conseq v tom byl od počátku, ty jsme přesvědčovat nemuseli.

Ono to souvisí s tím, že se Broker Consulting snaží obecně pro klienty přinést maximální užitek. To znamená snižovat poplatky, najít pro klienta vysoký výnos.  Důsledkem je, že tlačí finanční domy k tomu, aby sahaly na svoji kapsu.

Tento produkt, který vznikl, je  pro banku a investiční společnost administrativně náročný. Je náročný po právní stránce věci. Nejvyšší přínos je na straně klienta.

Očekáváme, že kombinaci hypotéky s podílovými fondy bude využije přibližně 10 až 20 % klientů, kteří budou financovat vlastní bydlení.

Když byl tento produkt uveden na trh, byl v nabídce pouze vaší společnosti a přímé u Hypoteční banky. Mohou ho distribuovat i jiní partneři?

My jsme se rozhodli, že tento produkt dáme k dispozici trhu hned, a to všem. Narozdíl např. od rizikového životního pojištění s dividendou od společnosti UNIQA, které máme exklusivně.

Současná situace na hypotečním trhu není příliš optimistická. Česká spořitelna oznámila přibližně 50% pokles prodeje hypoték a uskutečnila i další razantní kroky, které odrazují klienty od čerpání hypotéky u této banky. S ní poklesl celý hypoteční trh, přestože některé banky oznamují růst prodeje, např. Raiffeisenbank oznámila růst o 20 %. Jak dopadá tato situace na hypotečním trhu na vaši společnost, co se týká zprostředkování hypoték?

Trh v České republice je hodně veliký. Prostor je stále nevyužit objektivními zprostředkovateli.  Objem zprostředkovaných hypoték činil v loňském roce  okolo 140 mld. Kč  Broker Consulting z této částky zprostředkoval asi 1,4 mld. Kč. Všem zprostředkovatelským firmám může být nyní téměř jedno, jestli trh o nějakých 20 % roste nebo jde dolů.  Jde o to, abychom byli schopni oslovit klienty, aby klienti věděli, že když si budou brát hypotéku přes poradce, přes konzultanta, přes specialistu, budou na tom lépe, než když budou banky obíhat sami.

Jestliže Raiffeisenbank oznámila 20% nárůst, možná to bude tím, že poskytuje dobré služby nejen klientům, ale také správně komunikuje se zprostředkovateli, vychází jim vstříc a má zajímavé nestandardní produkty, které se klientům hodí.

Co se týká makroekonomického vývoje, čekáme menší ochlazení realitního trhu v následujících 1 - 3 letech. Čeká nás pravděpodobně stagnace průměrných cen a zpomalení nové výstavby. Důvody jsou zřejmé: vyšší úrokové sazby, které mimochodem také povedou společně se stagnací cen ke snížení marže developerských společností, dále vyšší DPH, určitá nasycenost trhu, příznivá výše nájemného.

Myslíme si, že současný propad cen akcií developerských společností v takovém rozsahu, nemá reálné opodstatnění a jde o příčinu dočasné přehnané reakce investorů. Trh s hypotékami však může zažít menší boom s hypotékami za účelem refinancování.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Využili jste služeb finančního zprostředkovatele k získání hypotéky?

Ano. (29)
 
Ne. (9)
 
Nemáme hypotéku. (7)
 Celkem hlasovalo 45 čtenářů

Jan Lener: Zajistíme levnější hypotéky než klient sám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »