Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Rosák: Ceny bytů ještě klesají

Autor: Petr Zámečník | 12.10.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Jan Rosák: Ceny bytů ještě klesají

Pokles cen bytů ještě trvá. Trend ale zvrátí zvýšení daně z přidané hodnoty. Navíc se nejspíš blíží druhá vlna realitní krize. ”Krize nejvíce zasáhla segment developerských projektů,“ říká v rozhovoru Jan Rosák, majitel a generální ředitel realitní skupiny Bonus Group z celosvětové sítě Century21.

 

Na realitním trhu působíte poměrně dlouho. Jak vnímáte realitní trh teď po, nebo možná ještě v, realitní krizi ?

Na realitním trhu působíme 11 let. Z hlediska českého kapitalismu to je dlouhá doba. Zažili jsme fáze konstantního růstu, v roce 2008 nás potkala první závažnější krize a myslím si, že nyní procházíme určitou fází konsolidace, a to ať už se na to dívám z pohledu subjektů, které na realitním trhu působí – tedy realitních kanceláří a developerů, ale i z úhlu pohledu obchodní části: Pomalu se nachází nová vybalancovaná úroveň mezi nabídkou a poptávkou.

Samozřejmě zejména v posledních měsících – srpen, září – to, co se děje, indikuje příchod druhé vlny krize. A to proces konsolidace a balancování narušuje. Je otázka, co nám přinese příští rok.

Zaznamenáváte už druhou vlnu poklesu např. prodejů, nebo jsou to ještě jen spekulace v médiích , a na realitním trhu se zatím nic významného neděje?

Řekl bych, že k nějakému poklesu transakční aktivity došlo, ale myslím si, že je to zatím klasickým projevem prázdnin a léta. Myslím si ale, že situace, která je hodně komunikovaná v médiích, může mít v řádu týdnů a měsíců dopady na chování všech subjektů na realitním trhu.

Jeden konkrétní důsledek vidím už nyní: Podařilo se zcela vymazat pozitivní efekt dnes už schváleného zvýšení sazby DPH na prodej nemovitostí. V médiích už převážilo jako téma a je paradoxní, že zatímco plánované zvýšení DPH v uplynulém roce zaplňovalo titulní stránky novin, tak když je finálně schváleno, prošlo relativně nepovšimnuto.

Jak moc hluboké propady prodejů – transakcí jste zaznamenali v průběhu realitní krize oproti rekordním letům?

Propady byly dramatické v řádu desítek procent.

My jsme se historicky zaměřovali na prodej jednotek v nových developerských projektech. Tam byl propad skutečně dramatický. Měl dvě příčiny: Jednak to byl cenový propad obecně a propad celého trhu, a druhou bylo snížení či zcela zamrznutí nových developerských projektů, které šly na trh. V důsledku toho došlo i k poklesu počtu transakcí.

Zaznamenali jste nepochybně i pokles cen. Jak hluboký byl podle vašeho odhadu? Říci přesné číslo nelze ani na základě statistických dat…

Máte pravdu. Ono ani nelze moc generalizovat, bavíme-li se o rezidenčních nemovitostech. Jedná se o specifickou oblast, která je hodně individuální. Čísla, která nyní řeknu, mají všechny chyby statisticky zprůměrovaných čísel. A ještě jedna poznámka: Rezidence je hodně regionalizovaná. Svět sám o sobě je Praha, a pak je zbytek České republiky.

Protože působíme na území celé České republiky, tak vidím i rozdíly mezi jednotlivými městy. A i se to liší, jestli se bavíme o nové výstavbě, nebo o tzv. „second handech“. Tam zas do toho vstupuje, že v menším regionálním městě máte dva projekty, a když jeden dramaticky zlevní, ovlivní to celý trh v daném městě.

S výhradou všech vypovídacích statistických chyb čísel si myslím, že co se bytů týče, můžeme hovořit o nějakém 20 – 25% cenovým propadu.

Odhadujete, že cenový propad již končí, nebo ještě může k nějakému dojít?

Řekl bych, že ceny v současné době nerostou a pořád ještě klesají, ale v řádu několika málo jednotek procent. Křivka propadu je tedy v podstatě již rovná a rovnoběžná se základní osou.

Doporučoval byste nyní kupovat nemovitost ? Vím, že ta otázka směřovaná na šéfa realitní společnosti je možná trochu zavádějící…

Odpověď nemůže být objektivní a nemůže být jiná.

Ale teď vážně. Myslím si, že ceny nemovitostí dramaticky neklesnou. To je první předpoklad. Druhým je, že zvýšení DPH se v konečném důsledku projeví v cenách – ať už ten první skok, nebo ten druhý skok. Koneckonců jsou plány, že možná bude i jeden velký skok vzhledem k výpadkům příjmů státního rozpočtu. A rozhodně dopad DPH bude výraznější než nějaký klesající trend v cenách. Navíc pokud se podíváte na vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů, které lze nyní dosáhnout, tak si myslím, že v současné době nákup nemovitosti financovaný hypotékou dává velmi zajímavou příležitost.

Mám-li to uzavřít: Ano, doporučoval bych koupi nemovitosti nyní.

Tip: Podívejte se na vývoj úrokových sazeb hypoték

Co prodávající strana: Pokud nespěchá s prodejem nemovitosti , měla by počkat, nebo ji už nyní začít nabízet?

Myslím si, a koresponduje to s tím, co jsem říkal před chvílí, že v nejbližší době nečekám výrazné skoky ani nahoru ani dolů, tak v závislosti na osobní situaci majitele nemovitosti, pokud chce přetavit aktivum v podobě nemovitosti do peněz, tak nic neudělá špatně, pokud tak začne činit dneska.

Zmínil jste, že v rámci České republiky je trh poměrně diferencovaný a že závisí na městě a oblasti, kde se nemovitosti prodávají. V jakém regionu jste zaznamenali největší pokles cen ? A byl nějaký region, který naopak pokles cen nezaznamenal?

Největší propady tzv. „second handů“ jsme zaznamenali v Ostravě a Hradci Králové. Relativně málo bylo zasaženo např. Brno.

Kromě prodeje nemovitostí se zabýváte i zprostředkováním pronájmů . Jak velký podíl představují pronájmy na příjmech realitních makléřů obecně a jak velký u vaší společnosti?

My jsme se historicky víc zaměřovali na prodeje nemovitostí, a tak v tomto nejsme typická průměrná realitní kancelář. U nás je to nějakých 10 – 15 % obratu. Jsou specializované kanceláře, u nichž pronájmy mohou tvořit 90 – 100 % obratu. Podle mého názoru se průměrná míra pohybuje někde u 30 % obratu z pronájmu.

Z počátku finanční krize se začalo spekulovat o tom, že se realitní kanceláře budou muset více zaměřovat na pronájmy , protože prodeje nemovitostí téměř zamrzly. Projevilo se to i u vás?

Byli jsme hodně zaměřeni na segment developerských projektů, který byl krizí zasažen nejvíc, a tak jsme museli trošičku změnit náš produktový mix a začali se víc věnovat i pronájmům. Tento segment je likvidnější, je obrátkovější, ale myslím si, že realitní kancelář, která se na něj nespecializuje a dlouhodobě se mu nevěnuje, na tom nemůže postavit svůj byznys.

Částečně na trhu pronájmů působíte. Zaznamenali jste pokles nájemného , nebo spíše jeho stagnaci v době finanční krize?

Zaznamenali jsme pokles nájemného. Byl způsobený velkou nabídkou nemovitostí k pronájmu na trhu. Zejména v některých lokalitách nabídka vysoce převyšovala poptávku a z toho plynul pokles nájemného.

Jak hluboký pokles se dostavil?

Kvantifikoval bych to na úrovni 20 – 30 %.

Jak vidíte vyhlídky realitního trhu? Zmínil jste, že pravděpodobně nastane určitý pokles v rámci 2. fáze realitní krize. Jak dlouhou tuto fázi očekáváte?

Tady se pohybujeme na úrovni činitelů mimo oblast realitního trhu. Pohybujeme se na obecné makroúrovni. Nepůjde o realitní krizi typu amerických hypoték roku 2007, ale pokud ta druhá vlna přijde, zasáhne to ekonomiky jednotlivých států a sekundárně to může zasáhnout i realitní segment.

Jestli to přijde, kdy to přijde a jak dlouho to bude trvat… kdybych znal odpověď na tyto otázky, tak tu teď nesedíme spolu, ale jsem někde ve Světové bance a beru neuvěřitelný měsíční plat.

Děkuji za rozhovor.

Jan Rosák je majitel a zakladatel úspěšné realitní skupiny BONUS Group, kterou řídí z pozice předsedy představenstva. Její vznik se datuje od roku 2000, kdy z realitní kanceláře o třech lidech postupně vznikla silná skupina BONUS Group se sídlem v Praze. Své služby nabízí v rámci celé České republiky. Pro zahraniční klienty investující do nemovitostí navíc od roku 2003 otevřela pobočky v Londýně, Dublinu, Moskvě a Bratislavě. Bonus Group se stal lídrem v oblasti prodeje developerských projektů v České republice a v roce 2009 vstoupil do světové realitní sítě CENTURY 21.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (45)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 551 čtenářů

Jan Rosák: Ceny bytů ještě klesají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Knírek Reality woman | 18.10.2011 10:23
Knírek Matěj | 12.10.2011 01:06

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »