Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Wagner: Chceme podporovat výstavbu nájemních bytů

Autor: Luboš Svačina | 31.03.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 2 komentáře
Jan Wagner: Chceme podporovat výstavbu nájemních bytů

"V rozpočtu máme ještě 100 milionů korun na spuštění nového programu. Pokud jej vláda schválí, vrátíme se po dvou letech k poskytování podpory na na výstavbu nájemních bytů," říká Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

FINANCOVÁNÍ BYTOVÉ POLITIKY STÁTNÍHO FONDU ROZVOJE BYDLENÍ


Každý rok sledujeme diskuze o tom, s jakou částkou budete v daný rok hospodařit. Nedělá vám problémy, že nevíte, kdy budete mít rozpočet schválen a s jakou částkou budete hospodařit?

Nejde až tak o problémy, které vznikají Fondu. Jsme profesionálové a umíme se s nimi vypořádat. Problém vidím spíše v tom, že každoroční handrkování o jednotlivých položkách rozpočtu neumožňuje racionální a kontinuální  realizaci podpůrných nástrojů bytové politiky, je nepřátelské především vůči systematické podpoře investic do bydlení, neumožňuje vytvářet podnětné podnikatelské prostředí a zřetelně tak snižuje efektivitu státní ingerence. Řada programů pak má díky tomuto systému jepičí život. Navíc v posledních letech byly výdajové rámce stanoveny příliš nízko. A v důsledku nedostatku peněz jsme byli v posledních letech nuceni zúžit počet podpůrných programů z osmi na pouhé dva.

Je to podpora rekonstrukcí panelových domů, známá pod názvem PANEL. A úvěry mladým lidem na pořízení vlastního bydlení – do výše 300 000 Kč.

Kdo se podílí na přípravě a schvalování vašeho rozpočtu?

Ministerstvo pro místní rozvoj po projednání ve výboru Fondu předloží Vládě určitý návrh rozpočtu, Vláda jej pak předkládá Poslanecké sněmovně ke schválení. Optimální by bylo, kdyby jednotlivé nástroje vznikaly se zajištěnou perspektivou a zajištěným financováním. Pokud bytová politika nebude mít zajištěné zdroje pro následující roky, tak ji v podstatě nelze racionálně a efektivně realizovat. A to  je velká škoda, protože trh s bydlením v ČR zatím ještě zdaleka „nenaskočil“ tak, jak by bylo optimální.

Objem prostředků SFRB je tedy přímo navázán na státní rozpočet?

Státní fond rozvoje bydlení disponuje svými aktivy mimo státní rozpočet, což nám zaručuje, že všechny nespotřebované prostředky si můžeme převést do dalšího roku.

Netrpíme tedy tím problémem, kterým „trpí“ ostatní dotační tituly přímo financované ze státního rozpočtu. Příjemci prostředků ze státního rozpočtu je získají někdy v květnu, v červnu a tyto prostředky musí do konce roku profinancovat a do Silvestra vyúčtovat. Což u investičních dotací považuji za velmi nešťastnou věc. U mimorozpočtových fondů tato nepříjemnost nehrozí.  

Kromě Státního fondu rozvoje bydlení má statut mimorozpočtových fondů také Státní fond dopravní infrastruktury a Státní fond životního prostředí.

PODPŮRNÉ PROGRAMY SFRB

Kolik prostředků nyní máte v rozpočtu na jednotlivé programy?

V letošním roce máme na rekonstrukci panelových domů (PANEL) k dispozici 3,5 miliardy Kč, což je výrazně více, než v minulém roce. Loni jsme měli opravdu problém s realizací programu, protože prostředky, které jsme měli k dispozici, nám evidentně nestačily. Letos jsme na tom výrazně lépe. Navíc na doporučení NERVu vláda v balíčku protikrizových opatření schválila navýšení prostředků na program Panel o dalších 600 milionů. S tímto navýšením máme  v rozpočtu 4,1 miliardy Kč, což by pro letošní rok mělo stačit.

Ovšem je potřeba vzít v úvahu, že v loňském roce jsme nestihli profinancovat všechny žádosti, v důsledku toho do letošního roku nám „přepadly“ neuspokojené žádosti z loňska v objemu 1,1 miliardy Kč. Takže o tuto částku se náš rozpočet, čistě pro letošní rok, prakticky zmenšil.

Jakou částkou letos disponujete v programu Úvěr 300 (známým pod názvem „novomanželská půjčka“)?

Pro program Úvěr 300 máme nyní k dispozici 1,5 miliardy korun, tedy stejnou částku, jakou jsme disponovali vloni. V tomto programu neočekáváme žádné problémy a částka je plně dostačující.

Plánujete oživení nějakých starších programů?

V rozpočtu je ještě relativně malá částka pro nastartování nového programu – přibližně 100 milionů korun. Pokud jej tedy vláda schválí, tak by se jednalo o program podpory výstavby bytů pro příjmově vymezené osoby.

Pokud by byl program spuštěn, tak by to znamenalo, že bychom se opět po dvou letech vrátili zpět k poskytování podpory na výstavbu nájemních bytů, od kterého jsme museli v důsledku nedostatku financí ustoupit. Což je škoda, protože právě v této chvíli, kdy na řadu domácností tlačí dosti dramatické zvyšovaní regulovaného nájemného, by tento program mohl nabídnout odpovídající řešení.

Můžete zamýšlený program blíže specifikovat? Jaké by byly podmínky získání dotace?

Tento nástroj by stanovil, na rozdíl od předchozího programu, naprosto stejné podmínky pro všechny typy investorů. Je pak jedno, jestli investorem bude obec, bytové družstvo, nezisková organizace nebo soukromá firma – developer.

V předchozím programu, jenž probíhal podle nařízení vlády č. 146/2003 Sb. a podle kterého jsme dotace poskytovali až do roku 2007, mohla být příjemcem podpory pouze obec. To bylo v podstatě v rozporu s požadavky Evropské unie. V rámci nového programu již budou mít všichni zájemci o podporu stejné podmínky.

A jak to bude fungovat v praxi?

Jen velice stručně. Podmínkou poskytnutí dotace je závazek investora, že prostředky využije pro výstavbu nájemního bytu a smlouvami se dále zaváže, že byt bude využíván pouze k bydlení. Nesmí jej dále prodat, zatížit zástavním právem nebo změnit účel užívaní (např. překlasifikovat na komerční prostory).

Byt zároveň smí pronajmout pouze domácnostem, jejichž příjem nepřesahuje určitý limit, přičemž smlouva je sepsána na dobu určitou, a to pouze na dva roky. Po dvou letech se může pronajímatel rozhodnout, zda smlouvu prodlouží nebo ne. Přitom ale platí, že již pronajimatel nezkoumá výši příjmu konkrétní domácnosti.

Děkuji vám za rozhovor.

Jan Wagner: Chceme podporovat výstavbu nájemních bytů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

????????????? Dudu | 01.04.2009 10:26
Zbytecne vyhazovani penez Honza | 31.03.2009 20:32

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů