Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jan Wagner: V programu PANEL chceme poskytovat také 4%, 3% a 2,5% dotaci

Autor: Luboš Svačina | 02.04.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Jan Wagner: V programu PANEL chceme poskytovat také 4%, 3% a 2,5% dotaci

O podpoře renovací panelových domů, trendech v úsporách energií, ale také o velkém zájmu o novomanželské půjčky hovoří Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

PROGRAM PANEL

Program Panel, který již běží devátý rok, je jeden z našich nejdůležitějších a nejúspěšnějších programů. V prvních letech bylo například profinancováno přibližně 200 – 300 mil. Kč. A naplno se tento program rozjel vlastně pak v letech 2005, 2006, 2007, kdy jsme v roce 2006 poskytli na úrokových dotacích 1,6 mld. Kč a v roce 2007 dokonce 4,3 mld. Kč.

Tip: první část rozhovoru s JUDr. Janem Wagnerem, ředitelem SFRB naleznete v článku "Jan Wagner: Chceme podporovat výstavbu nájemních bytů".

Program Panel se nám po těchto letech konečně podařilo zviditelnit a hlavně do něho aktivně zapojit banky, které se zpočátku k bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytů stavěly rezervovaně a nyní tento segment považují za velice zajímavý. Stejně tak bylo potřeba vzbudit zájem vlastníků nemovitostí (družstev, společenství vlastníků jednotek), protože rekonstrukce a zateplování panelových domů jsou pro laiky relativně složité.

V jaké fázi jste s programem PANEL nyní?

Program nyní běží. My už se nesoustředíme tolik na kvantitu, nýbrž na kvalitu. Snažíme se stimulovat vlastníky, aby prováděli důkladnější rekonstrukce, aby zateplením dosahovaly vyšší úspory energie.

K tomu také Ministerstvo pro místní rozvoj zpracovalo novelu  nařízení, které nyní půjde do vlády, a které již obsahuje nástroje pro účinnější stimulaci vlastníků k provádění oprav a zateplování budov.

Jak budete vlastníky motivovat ke kvalitnějším, ale také nákladnějším, rekonstrukcím?

My nyní poskytujeme úrokovou dotaci ve výši 2 procent, ale chceme poskytovat také dotaci v hladině 4%, 3% a 2,5%, dotaci, která by odrážela kvalitu konkrétního projektu.

Krom toho, pokud vláda návrh schválí, bychom chtěli program rozšířit také o podporu rekonstrukce nepanelových bytových domů. Vlastníci nepanelových domů v současnosti na podporu „nedosáhnou“ a právem se cítí diskriminováni. Zmíněný návrh by pomohl tuto asymetrii odstranit.

Jak velkou částku budete potřebovat v příštím roce?

Počítám, že na příští rok budeme požadovat 4 – 5 miliard korun. Náš fond totiž od roku 2005 žádné další prostředky nedostal a my teď pouze utrácíme peníze z rezerv, které nám vznikly převodem prostředků z Fondu národního majetku (z privatizace). Ale nyní už nám prostředky docházejí. Sice máme stále poměrně velké portfolio pohledávek tvořených poskytnutými úvěry, téměř 8 miliard, nicméně nyní nám budou chybět především disponibilní prostředky.

Co by se stalo v případě, že by v programu Panel nebyl dostatek prostředků? Jak byste řešili své závazky z minulosti, resp. dotace na již schválené případy?

Tam je to v pořádku, tam jsou již závazky v podstatě kryty. Všechny smlouvy, které jsme uzavřeli, ač to plnění bude pokračovat v průběhu celé doby splatnosti úvěru (probíhá v pololetních tranších) máme již zajištěné. Jakmile je totiž uzavřena smlouva o úrokové dotaci, tak celý ten objem deponujeme u Českomoravské záruční a rozvojové banky. To znamená, že i kdyby ten program teď skončil, tak všichni, kteří s námi smlouvu uzavřeli, nemusí mít obavy. Veškerá plnění z těchto smluv jsou kryta.

Ovšem problém by nastal v tom, že bychom nemohli uzavírat nové smlouvy.

Jak hodnotíte zprávu SČMBD že rekonstrukce paneláků si vyžádá ještě 400 miliard korun?

My jsme tuto částku odhadovali na nějakých 200 – 300 miliard korun, 400 miliard se mi zdá trochu nadsazené. Ovšem je potřeba vzít v úvahu, že práce i materiál jsou rok od roku dražší stejně tak rostou úroky bank, což tuto částku může navyšovat. Nehledě na to, že otázkou je, jakého cílového stavu chceme dosáhnout. Dnes se zatepluje na výrazně vyšší stupeň, než tomu bylo dříve, a to samozřejmě stojí více peněz. Tentýž dům můžete rekonstruovat s nákladem cca 150 000 Kč/byt nebo také nákladem 300 – 380 000 Kč na byt.

My říkáme, že je lepší rekonstrukci provést z gruntu a co nejdřív. Protože každý odložený zásah bude následně dražší. Jednak proto, že dům dále degraduje a zásah po delší době bude potřeba udělat hlubší. A navíc v dalších letech budou také náklady na práce a materiál vyšší. Odklad se zkrátka nevyplácí.

Čím dřív vlastníci rekonstrukci provedou, tím dřív začnou na energiích šetřit. My v současnosti směřujeme k tomu, aby úspora byla alespoň 60 %.

Pozorujete nějaké nové trendy v oblasti bydlení?

V blízké době očekávám, že energetické parametry se začnou v masivnějším měřítku promítat do ceny nemovitostí. Dosud se vždy vycházelo z toho, že cena nemovitosti je funkcí místa – lokace. Jsem skálopevně přesvědčen, že vlastníci budou stále více přihlížet k tomu, kolik je provoz bytu či domu bude stát. Ceny energií vzrostly na takovou úroveň, že náklady na provoz mohou dokonce přerůst výši nájemného.

ÚVĚR 300

Můžete tento program stručně charakterizovat?

Jak již název napovídá, jedná se o účelový úvěr do maximálně 300 000 Kč s úrokovou sazbou 2 % p.a. po celou dobu splácení, který lze použít na výstavbu, koupi nebo pořízení družstevního bytu.

Lze kombinovat Úvěr 300 s hypotékou? Jak?

Určitě ano. Jedná se ovšem o účelový úvěr. Takže žadatel musí předložit smlouvu, kde je účel jasně deklarován, což my také zpětně kontrolujeme. Je to zpravidla tak, že do kupní smlouvy se vloží klauzule, že 300 000 Kč bude uhrazeno z účtu Státního fondu rozvoje bydlení. My nepřekážíme hypotečnímu úvěru, my většinou nepožadujeme zajištění úvěru zástavou na nemovitosti, ale vyžadujeme např. ručení třetí osobou. Pokud si klient neobstará ručitele, nabízíme navíc ručení tzv. exekutorským zápisem. Zde je však podmínka osobní návštěvy pobočky, v ostatních případech žádost a podpisy smlouvy řešíme většinou korespondenčně. Exekutorský zápis lze sepsat tak, že k nám na pobočku dorazí exekutor, se kterým za přítomnosti žadatele sepíšeme exekutorský zápis, a v případě, že by klient v budoucnosti přestal splácet, nemusíme čekat na nalézací rozhodnutí soudu, ale můžeme rovnou přistoupit k exekuci majetku.

Nicméně v 95 % případů lidé volí zajištění ručitelem, zpravidla z okruhu příbuzných, a ve zbývajících cca 5 % je úvěr zajišťován exekutorským zápisem. V ojedinělých případech volíme i jinou formu zajištění.

Jak banka nahlíží na klienta, který od vás čerpá Úvěr a chce jej zkombinovat s hypotékou?

Získání našeho úvěru klientům pomáhá při případném financování bydlení hypotečním úvěrem. Klient, který již dostal úvěr od nás, je pro banku méně rizikový a na hypotéku může dosáhnout i klient, který by ji standardně nezískal, nebo alespoň ne v požadované výši. (Úvěr z SFRB poslouží jako akontace, equita, pozn. redakce.) 

Kolik žádostí o Úvěr ročně vyřídíte?

Každoročně poskytneme v rámci tohoto programu přibližně 4000 úvěrů. Celkově jsme již od roku 2005, kdy byl program spuštěn, poskytli přes 18 000 úvěrů. Další  typy úvěrů letos již nenabízíme, ale celkově ve všech třech formách jsme poskytli více než 30 000 úvěrů.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?

Přibližně 3 týdny. My jsme vcelku rychlí, ale vždy záleží na rychlosti žadatele, resp. rychlosti, s jakou je nám schopen doložit všechny potřebné dokumenty.

Splácí vaši klienti své závazky řádně?

Musím říci, že platební disciplína klientů je velice dobrá. Objem nesplacených splátek úvěrů po splatnosti se pohybuje v řádu desetin promile. Nerad bych to zakřikl, uvidíme, jak se na tomto stavu podepíše stávající ekonomická situace, ale pokud jde o platební disciplinu, mezi klienty opravdu nepozorujeme žádné významné změny. Horší je to spíše s dokládáním dokumentů.

Neplánujete v dohledné době přenastavení výše úrokové sazby?

Myslím si, že to není potřeba. Domnívám se, že úroková sazba na úrovni 2 % byla nastavena velmi dobře a že tento program mladým lidem opravdu pomáhá, a to zejména lidem v mimopražských regionech. Klienti z Prahy tvoří jen přibližně 7 – 8 % žadatelů.

Za jakým účelem klienti úvěr nejčastěji čerpají?

Největší podíl mají úvěry na výstavbu rodinných domků – cca 65 %, 28 – 30 % představuje koupě rodinných domů nebo bytů a jen asi 5 – 6 % je určeno na získání družstevního bytu.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Jste spokojeni se svým bydlením?

Ano. (179)
 
Ano, přesto chystám změnu. (132)
 
Ne, ale chystám změnu. (409)
 
Ne, přesto nechystám změnu. (78)
 Celkem hlasovalo 798 čtenářů

Jan Wagner: V programu PANEL chceme poskytovat také 4%, 3% a 2,5% dotaci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů