Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná?

Autor: Jan Lener | 16.03.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná?

Společnosti ČEZ a Pražská energetika prodloužily do konce dubna termín pro rozhodnutí o využití fixace ceny elektrické energie na rok 2010. Zákazníci společnosti E.ON mají zatím čas na rozhodnutí do konce března. Je nabídka fixace výhodná, či je to trik, jak si na úkor domácností udržet vysoké zisky?

ČEZ navíc svou nabídku ještě zatraktivnil, když pro rok 2010 garantuje o 15 % nižší cenu oproti roku 2009. Původně lákal na snížení o pouhá 4 %.

Rozdíly v nabídkách společností spočívají ve výši garantované ceny oproti ceně platné v letošním roce a v rozsahu garance na jednotlivé položky, z nichž se skládá výsledná cena pro domácnosti. Jedinou společností, která garantuje konečnou cenu elektřiny pro domácnosti včetně regulovaných složek, je E.ON. Naproti tomu ČEZ a Pražská energetika svým zákazníkům poskytují jen garanci ceny tzv. silové elektřiny, jež tvoří přibližně jen 50 % z celkových výdajů za odběr elektrické energie.

Z pohledu výše ceny se jako nejvýhodnější zdá být nabídka ČEZu. Garantované snížení o 15 % je jednoznačně nejvyšší. Pražská energetika nenabídla nižší ceny pro rok 2010, ale změnila konstrukci produktu, ve které chybí tradiční fixní měsíční poplatek za odběrné místo, což pro většinu domácností znamená snížení výdajů za elektřinu, a navíc tyto podmínky platí již pro rok 2009. E.ON žádné snížení ceny nenabízí.

Jak se mohou nabídky promítnout do peněženek průměrné české domácnosti v roce 2010, která nepoužívá elektřinu k vytápění, ukazuje Tabulka 1. Předpokládáme v ní roční spotřebu 2,5 MWh, připojení přes jistič 3x25 A, distribuční sazbu D02d a nulovou změnu v regulovaných složkách ceny elektrické energie oproti současnému stavu.

Tabulka 1: Roční výdaje za elektřinu průměrné domácnosti

 

ČEZ

E.ON

PRE

Rok 2009

12 804 Kč

13 552 Kč

13 502 Kč

Rok 2010

11 903 Kč

13 552 Kč

12 937 Kč

Rozdíl

901 Kč

0 Kč

565 Kč

Z výsledků tabulky je zřejmé, že nejvýznamnější rozdíl mohou pocítit domácnosti, jimž dodává elektřinu ČEZ. Ušetří na elektřině oproti letošnímu roku 7 %. Ale velmi podobně na tom budou i zákazníci Pražské energetiky, protože ti mohou na nižší cenu dosáhnout v roce 2009. Tyto úspory ale nemusí být jisté, protože u ČEZu i Pražské energetiky může dojít ke zvýšení regulovaných složek konečné ceny.

Kdy se vyplatí fixace?

Je to jednoduché. Když cena elektřiny klesne pod fixovanou úroveň, bude pro klienty využití nabídky nevýhodné a naopak. Při posuzování nabídky je nutné připomenout, že již delší dobu společnost ČEZ nabízí tarify, které umožňují přizpůsobování účtované ceny aktuálnímu vývoji na energetické burze na měsíční nebo čtvrtletní bázi. Děje se tak na základě koeficientů, které společnost dopředu na dané období stanovuje. Například koeficient platný pro březen je 0,696, což znamená, že zákazníci v tomto měsíci zaplatí cca o 30 % za silovou elektřinu méně než ti se standardním tarifem. Ale ještě v únoru byl tento koeficient vyšší než 1.

Není vůbec jisté, zda bude výhodné zvolit pevnou nebo naopak pohyblivou cenu, protože nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštím a přespříštím roce. V tuto chvíli se jako pravděpodobnější varianta vývoje zdá být pokles cen elektřiny, čemuž odpovídá i vývoj na Pražské energetické burze (viz graf 1).

Aktuální cena obchodovaných kontraktů přepočtená na koruny je cca o 25 % nižší, než byla před rokem. V porovnání s garancí snížení ceny jen o 15 % tato situace spíše nahrává volbě ponechat si současný tarif nebo vyzkoušet ty s pohyblivou cenou. Ale v dnešních turbulentních dobách se analýzy mohou snadno zmýlit, protože se objevují nové, neočekávané podněty pro chování trhu.

Graf 1: Vývoj ceny elektrické energie na Pražské energetické burze (PXE)

Rozhoduje rizikový profil a rodinný rozpočet

Jak se mají zákazníci distribučních společností rozhodnout? Základem pro správné rozhodnutí je klientův rizikový profil. Preferujete-li jistotu před rizikem a nečekanými výkyvy ve výdajích, je pro vás vhodné zvolit si pevnou cenu na rok 2010. Naopak nebojíte-li se výkyvů v cenách a výdajích (máte nižší averzi k riziku i například při investování naspořených peněz), zůstaňte u současného tarifu nebo můžete vyzkoušet i tarify s proměnou cenou elektřiny, které nabízí ČEZ.

Fixaci ceny bychom ale bez ohledu na toto pravidlo doporučili všem domácnostem, které hospodaří s menším a napjatým rozpočtem, z kterého účet za elektřinu ukrajuje relativně velký podíl. Nečekaný růst ceny elektřiny je tak může dostat do vážných problémů. Naopak varianta pohyblivé ceny je zajímavá pro domácnosti s vyššími přebytky mezi příjmy a výdaji, jimž skokové změny nezpůsobí existenční potíže.

Autor je ředitelem komunikace a PR finančně poradenské společnosti Broker Consulting.

Anketa

Budete si fixovat ceny elektřiny na příští rok?

Ano. (11)
 
Ne. (31)
 
Ještě nevím. (10)
 Celkem hlasovalo 52 čtenářů

Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Radovan Novotný | 31.08.2016 00:00 Že by ceny bytů ještě více vyskočily? Všechno je možné!

I když před deseti lety vládly optimistické ekonomické výhledy, byly i tehdy vyslovovány obavy o udržitelnosti cen bytů a domů. O prognózu vývoje trhu rezidenčních nemovitostí se před deseti lety pokusili vědečtí pracovníci Sociologického ústavu AV ČR Martin Lux a Petr Sunega. Jak se jim předpověď vydařila? Lze dnes prognózovat něco jiného? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (125)
 
Spíše ano. (20)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 197 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »