Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná?

Autor: Jan Lener | 16.03.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná?

Společnosti ČEZ a Pražská energetika prodloužily do konce dubna termín pro rozhodnutí o využití fixace ceny elektrické energie na rok 2010. Zákazníci společnosti E.ON mají zatím čas na rozhodnutí do konce března. Je nabídka fixace výhodná, či je to trik, jak si na úkor domácností udržet vysoké zisky?

ČEZ navíc svou nabídku ještě zatraktivnil, když pro rok 2010 garantuje o 15 % nižší cenu oproti roku 2009. Původně lákal na snížení o pouhá 4 %.

Rozdíly v nabídkách společností spočívají ve výši garantované ceny oproti ceně platné v letošním roce a v rozsahu garance na jednotlivé položky, z nichž se skládá výsledná cena pro domácnosti. Jedinou společností, která garantuje konečnou cenu elektřiny pro domácnosti včetně regulovaných složek, je E.ON. Naproti tomu ČEZ a Pražská energetika svým zákazníkům poskytují jen garanci ceny tzv. silové elektřiny, jež tvoří přibližně jen 50 % z celkových výdajů za odběr elektrické energie.

Z pohledu výše ceny se jako nejvýhodnější zdá být nabídka ČEZu. Garantované snížení o 15 % je jednoznačně nejvyšší. Pražská energetika nenabídla nižší ceny pro rok 2010, ale změnila konstrukci produktu, ve které chybí tradiční fixní měsíční poplatek za odběrné místo, což pro většinu domácností znamená snížení výdajů za elektřinu, a navíc tyto podmínky platí již pro rok 2009. E.ON žádné snížení ceny nenabízí.

Jak se mohou nabídky promítnout do peněženek průměrné české domácnosti v roce 2010, která nepoužívá elektřinu k vytápění, ukazuje Tabulka 1. Předpokládáme v ní roční spotřebu 2,5 MWh, připojení přes jistič 3x25 A, distribuční sazbu D02d a nulovou změnu v regulovaných složkách ceny elektrické energie oproti současnému stavu.

Tabulka 1: Roční výdaje za elektřinu průměrné domácnosti

 

ČEZ

E.ON

PRE

Rok 2009

12 804 Kč

13 552 Kč

13 502 Kč

Rok 2010

11 903 Kč

13 552 Kč

12 937 Kč

Rozdíl

901 Kč

0 Kč

565 Kč

Z výsledků tabulky je zřejmé, že nejvýznamnější rozdíl mohou pocítit domácnosti, jimž dodává elektřinu ČEZ. Ušetří na elektřině oproti letošnímu roku 7 %. Ale velmi podobně na tom budou i zákazníci Pražské energetiky, protože ti mohou na nižší cenu dosáhnout v roce 2009. Tyto úspory ale nemusí být jisté, protože u ČEZu i Pražské energetiky může dojít ke zvýšení regulovaných složek konečné ceny.

Kdy se vyplatí fixace?

Je to jednoduché. Když cena elektřiny klesne pod fixovanou úroveň, bude pro klienty využití nabídky nevýhodné a naopak. Při posuzování nabídky je nutné připomenout, že již delší dobu společnost ČEZ nabízí tarify, které umožňují přizpůsobování účtované ceny aktuálnímu vývoji na energetické burze na měsíční nebo čtvrtletní bázi. Děje se tak na základě koeficientů, které společnost dopředu na dané období stanovuje. Například koeficient platný pro březen je 0,696, což znamená, že zákazníci v tomto měsíci zaplatí cca o 30 % za silovou elektřinu méně než ti se standardním tarifem. Ale ještě v únoru byl tento koeficient vyšší než 1.

Není vůbec jisté, zda bude výhodné zvolit pevnou nebo naopak pohyblivou cenu, protože nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštím a přespříštím roce. V tuto chvíli se jako pravděpodobnější varianta vývoje zdá být pokles cen elektřiny, čemuž odpovídá i vývoj na Pražské energetické burze (viz graf 1).

Aktuální cena obchodovaných kontraktů přepočtená na koruny je cca o 25 % nižší, než byla před rokem. V porovnání s garancí snížení ceny jen o 15 % tato situace spíše nahrává volbě ponechat si současný tarif nebo vyzkoušet ty s pohyblivou cenou. Ale v dnešních turbulentních dobách se analýzy mohou snadno zmýlit, protože se objevují nové, neočekávané podněty pro chování trhu.

Graf 1: Vývoj ceny elektrické energie na Pražské energetické burze (PXE)

Rozhoduje rizikový profil a rodinný rozpočet

Jak se mají zákazníci distribučních společností rozhodnout? Základem pro správné rozhodnutí je klientův rizikový profil. Preferujete-li jistotu před rizikem a nečekanými výkyvy ve výdajích, je pro vás vhodné zvolit si pevnou cenu na rok 2010. Naopak nebojíte-li se výkyvů v cenách a výdajích (máte nižší averzi k riziku i například při investování naspořených peněz), zůstaňte u současného tarifu nebo můžete vyzkoušet i tarify s proměnou cenou elektřiny, které nabízí ČEZ.

Fixaci ceny bychom ale bez ohledu na toto pravidlo doporučili všem domácnostem, které hospodaří s menším a napjatým rozpočtem, z kterého účet za elektřinu ukrajuje relativně velký podíl. Nečekaný růst ceny elektřiny je tak může dostat do vážných problémů. Naopak varianta pohyblivé ceny je zajímavá pro domácnosti s vyššími přebytky mezi příjmy a výdaji, jimž skokové změny nezpůsobí existenční potíže.

Autor je ředitelem komunikace a PR finančně poradenské společnosti Broker Consulting.

Anketa

Budete si fixovat ceny elektřiny na příští rok?

Ano. (11)
 
Ne. (31)
 
Ještě nevím. (10)
 Celkem hlasovalo 52 čtenářů

Je fixace ceny elektřiny na rok 2010 výhodná? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (233)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 356 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »