Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ježíšek vs. Santa Claus: Kdo si bydlí lépe?

Ježíšek vs. Santa Claus: Kdo si bydlí lépe?

Jeden nalezl útočiště ve městě Betlémě, druhý se uchýlil na severní pól. Obě dvě lokality mají své kladné i záporné stránky. A kritérií, která lze ke srovnání použít, rozhodně není málo: Občanská vybavenost, náklady na vytápění, vybavenost domácnosti, bezpečnost a právní prostředí a v neposlední řadě místní zdanění.

Občanská vybavenost

Santa Claus na severním pólu má celou vesnici. Jenže jejím hlavním a jediným účelem je výroba vánočních dárků. Kromě továrny, kde celoročně zaměstnává skřítky za byt a stravu, vesnice neobsahuje z občanské vybavenosti vůbec nic. Chybí škola, nákupní centrum i zábavní podniky. Navíc do jakéhokoli obdobného zařízení je třeba cestovat přes zamrzlý oceán.

Ani návštěvy nejsou příliš časté a Santu navštíví jen občasné polární výpravy, které pak žasnou nad geografickou anomálií pólu a fascinovaně kráčí na sever – a na jih. Na sever – a na jih. Podle českých badatelů je jeho bydliště horší než Kokořín a není tam ani stánek s občerstvením.

Ježíšek je na tom s občanskou vybaveností mnohem lépe. Již od raného dětství může využívat předškolních zařízení – jesliček a nedaleko jeho bydliště je hospoda, centrum (nejen starověké) kultury.

S návštěvami spojenými se společenským vyžitím je na tom Ježíšek také mnohem lépe. Dveře jeho chléva se pro příval návštěvníků nestíhají ani dovřít a již v šestinedělí ho navštěvují dokonce i zahraniční delegace.

Náklady na vytápění

Nemáme zprávy o způsobu vytápění domku Santa Clause, ale vzhledem k jeho preferenci vcházení do bytu krbovým komínem se domníváme, že preferuje vytápění dřevem. To patří i v České republice stále k nejlevnějšímu a navíc obnovitelnému zdroji. Na severním pólu ovšem bude tento způsob zatížen nemalými náklady na dopravu.

Náklady na topení budou nemalým způsobem zvyšovat nízké teploty severního pólu. Ty se v průměru pohybují na –34 °C a Santa se ohřeje pouze v letních měsících, kdy vystoupají až k bodu mrazu. Zato v zimě klesají až k –43 °C, není proto divu, že se v období Vánoc chodí ohřívat i do cizích krbů.

Příznivější klima má Ježíšek na západním břehu Jordánu. Aktuální teploty v rozmezí od (extrémních nočních) 4 °C do (příjemných) 16 °C činí vytápění mnohem méně nákladným. I Ježíšek využívá ekologické vytápění – oslíka, ovečky a starého vola. K jejich pohonu stačí zajistit dostatek trávy, kterou mohou topná tělesa konzumovat v době vyšších denních teplot samostatně na pastvě, akumulovanou energii následně vypouštějí v noci, kdy teploty klesají. Na obdobném principu fungují též tepelná čerpadla.

Vybavenost domácnosti

Ve vybavení domácnosti Ježíšek jednoznačně prohrává. Nemá televizi, chybí mu tekoucí voda v domě, s odpadem a sociálním zařízením je to také na štíru. Kromě prázdné slámy, dřevěných jesliček a biologických topných těles není v domě vůbec nic. Až tři králové přinesou myrhu na vykuřování obtížného hmyzu a kadidlo na odstranění čichových vjemů vedlejších produktů topného zařízení.

Zdroje o domácnosti Santa Clause se o jejím vybavení opět příliš nezmiňují. Vzhledem k okolním podmínkám a domácnosti fungující jako velká továrna lze ale předpokládat, že nemá problém s tekoucí vodou v domě (mimo dům by problém nepochybně měl) a i sociální zařízení musí být z pochopitelných důvodů uvnitř. Již těmito atributy převyšuje vybavenost Ježíškova chlíva.

Bezpečnost a právní prostředí

V době Ježíškova narození vládne v říši despota a tyran Herodes. Veškeré právo se odvíjí od jeho vůle a podle toho vypadá i bezpečnostní situace. Ta se pro nemluvně ještě zhorší po vydání celoříšského zatykače s vykonatelným rozsudkem na všechny čerstvě narozené děti. Z důvodu bezpečnostní situace se Ježíšek se svou rodinou odhodlali k emigraci a žádosti o politický azyl v sousedních zemích.

Na severním pólu je neomezeným vládcem Santa Claus. Na severní pól si neklade nároky ani žádná ze zemí v jeho okolí, a tak jedinou bezpečností hrozbou jsou dopravní letadla zkracující si cestu po planetě jeho výsostným vzdušným prostorem. Riziko je to ale nepochybně nízké, neboť letadlo, které uletí cestu na severní pól, s největší pravděpodobností odletí i od něj, a ani hrozba teroristického útoku není nikterak vysoká, protože fanatici mají rádi pozornost a na severním pólu je nedostatek televizních štábů.

Daně

Daně jsou významným hlediskem výběru domicilu rezidence. V tomto směru se opět daří lépe Santa Clausovi, který navzdory vysoké produkci vánočních dárků neplatí žádné daně. Jeho jedinými odvody jsou v podobě naturálií – účasti v reklamě Coca Coly, od níž získal svůj zimní oděv. Samotný severní pól je daňovým rájem, přestože obecné představy o ráji jsou spojené spíše s teplým mořem a horkým sluncem než ledovou krustou a teplotami, při nichž zamrzá i ruská vodka.

Ježíšek se narodil v Betlémě, městě Davidově, protože toto bylo rodné město jeho nevlastního otce Josefa, který se do něj musel vrátit z důvodu soupisu obyvatel, jenž se měl stát základem pro výběr daní. Z toho lze usuzovat, že kromě vysokého zdanění (platila se daň z půdy, odváděl se podíl ze zemědělské produkce, nechyběla ani daň ze zisku a základem byla daň z hlavy, kterou musel platit každý; navíc byli lidé zatíženi cly a dalšími poplatky – no, něco mi to připomíná…) byl výběr spojen s vysokou administrativní zátěží daňových poplatníků.

O výši daní, které platil Ježíšek, svědčí i další skutečnost. Po jeho narození za ním přicházeli lidé z blízka i z daleka a dávali mu nesčetné dary. Mezi nimi byli i tři králové, kteří ho obdarovali skutečnými poklady. A přestože Ježíšek s rodinou v exilu žili skrovný život a není zmínka ani o loupežném přepadení, další texty toto bohatství již neuvádějí. Závěr? Museli zaplatit nekřesťanskou darovací daň.

Závěrem

Kdo má tedy lepší bydlení? Ježíšek vede v občanské vybavenosti a nižších nákladech na vytápění, naopak prohrává ve vybavení domácnosti, daňovém zatížení i bezpečnostní situaci, která ho dokonce donutila své bydlení opustit. Santa Claus nemusí platit žádné daně a ve svém sídle je naprosto v bezpečí. Na druhou stranu musí pózovat v televizních reklamách a v zimním období je mu taková kosa, že se leze ohřívat do cizích krbů.

Anketa

Kdo má lepší bydlení?

Ježíšek. (11)
 
Santa Claus. (5)
 Celkem hlasovalo 16 čtenářů

Ježíšek vs. Santa Claus: Kdo si bydlí lépe? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »