EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

06. 02. 2009

0 komentářů

Jones Lang LaSalle vyhodnocuje současný stav realitního trhu a oznamuje výhledy pro rok 2009

 


 

Kancelářské prostory
Rok 2008, přestože zatím nejsou zcela uzavřena vstupní data, nenásledoval svými výkony v pronájmu kancelářských ploch krizi a příjemně překvapil jak objemem dokončených projektů, tak objemem realizovaného pronájmu, který významně přesáhl výsledky roku 2007.
 
„Dokončeno bylo více než 315 000 m2 moderních kancelářských ploch, což je historické maximum českého trhu. Jedná se o výchylku zhruba 115 000 m2 oproti normálu. Rok 2009 prozatím prezentuje možnost dokončení zhruba 160 000 m2 moderních kancelářských ploch, což je naopak podprůměr trhu. Očekávána je ovšem ještě další redukce nově dodaných m2 na trh. To je jednoznačně zaviněno reakcí trhu na současnou finanční krizi. Zpomalení na straně developmentu může snížit neobsazenost na hodnoty, které dovolí dalšímu růstu cen pronájmu. Díky krizi se veškeré výhledy na poptávku v letošním roce velice těžko určují. Konec roku 2008 však přinesl příliv značného počtu nových poptávek a navíc jsou „na trhu“ velké subjekty, které zamýšlejí uzavření kontraktů na nová sídla. Na základě našich současných posouzení situace tak můžeme odhadovat, že se trh v roce 2009 nepropadne do recese. Jak se zachová poptávka je ovšem stále pouhou spekulací. Makroekonomické vlivy se nedají s jistotou predikovat, přesto očekáváme velice pomalý trh pouze v první polovině roku 2009, kdy budou realizovány převážně poptávky roku 2008. Naopak předpokládáme, že druhá polovina roku dožene ztrátu a vrátí hodnoty obchodu kancelářských ploch do průměru.“ Shrnuje pohled na současný kancelářský trh Eduard Forejt, vedoucí oddělení pronájmu kancelářských ploch, Jones Lang LaSalle.    
 
Průmyslové nemovitosti
Uplynulý rok byl na trhu průmyslových nemovitostí ve znamení pokračující výstavby nájemních hal převážně na spekulativní bázi. Nicméně, během posledního čtvrtletí se však situace dramaticky změnila.
 
Miroslav Kotek, konzultant oddělení průmyslových nemovitostí společnosti Jones Lang LaSalle k tomu uvedl: „V souvislosti se situací na finančních trzích byly téměř veškeré spekulativní projekty pozastaveny. Přesto trh skladových a výrobních objektů dosáhl jen v Praze ke konci roku objemu přibližně 2,05 milionů m2. Neobsazenost těchto ploch činila ke konci roku cca. 17 procent. V roce 2009 očekáváme dokončení již rozestavěných budov. Nová výstavba se však na trhu objeví převážně na základě vážného zájmu budoucího nájemce, tedy již nikoliv spekulativně. Dojde tak ke snížení nabídky volných ploch k okamžitému pronájmu. Současně předpokládáme, že ceny pronájmu zůstanou relativně stabilní.“
 
Maloobchod
Rok 2008 přinesl změnu nálady na trhu, a to i přes veškerá ujišťování, že se celosvětová krize České republice vyhne. Tato změna se týká jak obchodníků, tak i developerů, kteří dopady finanční krize pocítili jako první.
„I přesto se v roce 2008 dokončilo více jak 324 tisíc metrů čtverečních moderních maloobchodních prostor. Patrný je přesun směrem k rozšiřování etablovaných nákupních oblastí v menších městech, kde jsou hypermarkety a diskontní prodejny rozšiřovány o nákupní parky. Ve větších krajských městech se maloobchod navrací do center měst, a to jak hlavních nákupních tříd, tak i nově otevíraných nákupních center,“ řekl Ondřej Vlk, analytik, Jones Lang LaSalle.
 
„Pro rok 2009 očekáváme zejména dokončování již započatých projektů, které budou pokračovat v nastolených trendech. V Praze je očekáváno stále odkládané otevření outletu Galleria Moda, na Václavském náměstí otevře vlajkový obchod Van Graaf a společnost InterCora dokončí své Obchodní centrum Vypich, což je de facto projekt s konceptem retail parku.
Mimo Prahu bude velký tlak na maloobchod zejména v severních Čechách, kde je očekáváno dokončení projektů Liberec Plaza, Forum Liberec, Interspar Jablonec nad Nisou, Forum Ústí a dále několika menších projektů v Chomutově a Teplicích. Retail parky porostou i nadále po celé zemi v menších městech, největší je očekáván v Plzni na Borech a v Klatovech.” Shrnuje dále situaci Ondřej Vlk.
 
Vzhledem k obtížné situaci s financováním projektů, zvyšující se saturací na trhu a opatrnému přístupu obyvatelstva k nákupu zbytných věcí je velmi obtížné odhadovat další vývoj. Lze však předpokládat velmi opatrný přístup developerů oproti předchozímu až živelnému vývoji a zastavení projektů ve městech s velkou nasyceností trhu, jako je například Liberec, Opava, Brno či České Budějovice.
 
Rezidenční nemovitosti
Na realitním trhu v České republice s rezidenčními nemovitostmi v roce 2008 došlo z důsledku světové recese k poklesu poptávky po novém bydlení. K nejvýraznějšímu poklesu zájmu došlo u nemovitostí ve střední cenové relaci, kde se též projevily nové a přísnější podmínky bank při poskytování úvěrů. Přesto ceny nových i starších nemovitostí plošně neklesají.
 
Jak uvedl Karel Dudych, vedoucí rezidenčního oddělení, Jones Lang LaSalle: „Ke snížení dochází jen v ojedinělých případech a nejedná se o plošné úpravy cen směrem dolů. V případě, že banky omezí a ztíží financování plánovaných a připravovaných nových developerských projektů, může se menší počet bytů dodaných na trh paradoxně projevit na růstu cen. Poptávka po novém bydlení je stále zřejmá, avšak budoucí kupující oddalují nákup z důvodů nedostatků přesných informací o vývoji na trhu. Z těchto důvodů očekáváme v druhém pololetí roku 2009 výraznější oživení trhu s rezidenčními nemovitostmi.“
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.