Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jste žena a chcete pojistit k hypotéce? Pospěšte si!

Autor: Petr Zámečník | 23.02.2012 00:00 | Kategorie: Pojištění | 1 komentář
Jste žena a chcete pojistit k hypotéce? Pospěšte si!

Ženy čeká zdražení rizikového životního pojištění. Kdo si ho uzavře do konce roku, zdražení se vyhne. Pokud tedy jste žena a plánujete kupříkladu hypotéku a chcete ji zajistit životní pojistkou, neváhejte. Zdražení pojištění bude vysoké!

 

Hypotéka představuje poměrně velké břemeno rodinného rozpočtu. V případě smrti živitele rodiny zatíží ostatní členy domácnosti – a nebo následuje prodej bytu či domu a stěhování do nájemního bytu. A nebo je živitel rodiny pojištěn. Pak se závazek vůči bance či jeho část zaplatí z životního pojištění.

Pojištění pro ženy ale od konce letošního roku (konkrétně od 21. prosince 2012) výrazně podraží. Proč? Evropská unie zakazuje diskriminovat podle pohlaví. Důsledkem je, že ženy, které se dožívají statisticky vyššího věku, budou platit výrazně vyšší pojistné rizikového životního pojištění. Mužům se oproti tomu pojistné pravděpodobně příliš nesníží.

Pro pojišťovny je méně rizikové uzavřít životní pojištění pro ženy, neboť je vyšší pravděpodobnost, že dobu pojistky přežijí – a pojišťovna nebude muset vyplácet pojistné plnění. Zato u mužů je pravděpodobnost přežití pojistky výrazně nižší. Důsledkem toho je, že pojistné rizikového životního pojištění je pro ženy přibližně poloviční.

Tabulka 1: Příklad pojistného pro muže a ženy při pojistné částce 1 mil. Kč a smlouvě uzavřené do 65 let

Věk uzavření smlouvy

Měsíční pojistné

Pojistné ženy ku pojistnému muže

žena

muž

20

436 Kč

678 Kč

64%

30

460 Kč

794 Kč

58%

40

550 Kč

1 053 Kč

52%

50

722 Kč

1 523 Kč

47%

60

1 030 Kč

2 243 Kč

46%

Zdroj: Kalkulátor jedné nejmenované pojišťovny

Jste-li žena a plánujete-li v dohledné době využití hypotéky, k níž se chcete zajistit rizikovým životním pojištěním (někdy též nazývaným úvěrové pojištění), zvažte uzavření pojistky ještě v letošním roce. Od příštího roku dojde nepochybně ke zvýšení pojistného.

Jak vysoké zdražení bude, lze jen stěží odhadnout. Pravděpodobně se ale nové pojistné pro ženy bude blížit současnému pojistnému pro muže. Nelze příliš očekávat výrazné snížení pojistného mužům – ti by se pro pojišťovnu vzhledem ke své úmrtnosti stali ztrátoví. A pojišťovna chce pochopitelně zisk.

K určitému zlevnění pro muže dojít může. Pojišťovny budou pečlivě vážit ztrátu z nižšího pojistného pro muže oproti úbytku pojištěných žen z důvodu vyššího pojistného a zisku z pojištěných žen, který bude vyšší než dnes, neboť s vyšším pojistným navzdory antidiskriminačním opatřením Evropské unie si příroda nenechá do rozdílné střední délky života mužů a žen mluvit – a ženy se i nadále budou dožívat vyššího věku.

Tip: Čtěte též „Ženy, uzavřete životní pojistku ještě letos!“ na serveru Investujeme.cz

Věk je ostatně dalším z diskutovaných bodů. V souvislosti se zrušením výjimky, která umožňovala pojišťovnám rozlišovat mezi muži a ženami, uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP: „Toto rozhodnutí je v každém případě špatnou zprávou, a to i pro probíhající diskuze ohledně dalších antidiskriminačních opatření, především týkajících se věku.“

Můžeme jen doufat, že diskriminace podle věku zůstane i nadále. A nejde jen o oblast pojišťovnictví, kde si lze představit stejnou cenu životního pojištění pro 70letého dědu a 20letého mladíka jen s notnou dávkou fantazie či naprostou absencí jakéhokoli finančního uvažování.

Pokud nebude možné diskriminovat podle věku, můžeme se rozloučit s povinnou školní docházkou (proč by šestiletí museli do školy, když tříletí nemusí? – to je diskriminace!), s omezením udílení řidičského průkazu (jak je možné, že „dospělí“ řidičské oprávnění získat mohou a „děti“ nikoli? – to je diskriminace!) a mnoho dalších praktických omezení. Mimochodem… proč může být člověk do Senátu ČR nebo do funkce Prezidenta ČR zvolen až ve 40 letech?

Anketa

Mají pojišťovny rozlišovat mezi muži a ženami?

Ano. (13)
 
Ne. (2)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 15 čtenářů

Jste žena a chcete pojistit k hypotéce? Pospěšte si! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

ženy ušetří až 82% poradce001@seznam.cz | 09.10.2012 21:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »