Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kam s penězi ze stavebního spoření?

Autor: Lukáš Jeníček | 05.04.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Kam s penězi ze stavebního spoření?

Šest let uplyne jako voda. A s nimi i vázací doba stavebního spoření. Vyvstává otázka, kam s naspořenými penězi. Někdo má jasno: nový byt či dům, rekonstrukce... automobil. Kam ale s penězi, když je budu potřebovat až za rok či dva?

Téměř každý alespoň jednou měl nebo stále má založené stavební spoření. Není se čemu moc divit, stavební spoření patřilo, a pro mnohé stále v myšlenkách patří, mezi nejvýhodnější zajištěný střednědobý spořicí produkt.

Pro splnění podmínky přiznání plné státní dotace bylo potřeba spořit po dobu 5 let, resp. 6 let ročně 18 000 Kč, resp. 20 000 Kč. V obou případech účet stavebního spoření tvořilo či tvoří po skončení vázací lhůty okolo 150 000 Kč. Kam s nimi?

Možností, jak naložit s takto naspořenými penězi, je hned několik. Dají se využít ať už k pokrytí kapitálového základu pro čerpání překlenovacího nebo řádného úvěru, nebo ponechat k dalšímu zhodnocení na účtu stavebního spoření. Většina lidí je předem seznámena s tím, k čemu si peníze spoří. Co ale s takovými penězi ze stavebního spoření, které máme aktuálně k dispozici a potřebovali bychom je ještě zhruba na rok, dva někam uložit? Někam, kde neztratí nejenom na nominální, ale ani reálné hodnotě.

Stavební spoření

Nejjednodušší možností je ponechání volných prostředků na účtu stavebního spoření i po skončení vázací lhůty. Aktuální hodnota je nadále úročena pevnou úrokovou mírou a dle výše roční úložky lze i nadále čerpat státní příspěvky, nově do výše 2 000 Kč. To vše bez nutnosti uzavírání smlouvy s novou vázací lhůtou.

Aktuální přehled úrokového zhodnocení stavebního spoření naleznete v Tabulce 1. Úrokové sazby jsou platné pro nově zakládané smlouvy, u starších smluv, může být úroková míra i vyšší, maximálně však 4,5 % p.a. U stavebních spořitelen můžeme počítat s výpovědní lhůtou v maximální délce 3 měsíce. Nově od 1. 1. 2011 jsou úroky zdaněny ve výši 15 %.

Tabulka 1: Úrokové sazby stavebního spoření

Stavební spořitelna

ČMSS

MPSS

WSTS

RSTS

SSČS

Úroková míra (p.a.)

až 2 %

až 2 %

až 2,5 %

až 2 %

až 2 %

Termínované vklady

Termínované vklady jsou bankovní vklady sjednané na pevně stanovenou dobu s pevnou úrokovou sazbou. Výše úrokové sazby se liší dle bankovního domu a je úměrná délce uložení vkladu. Také zde jsou na konci úroky zdaněny ve výši 15 %. V Tabulce 2 přináším přehled nejvyšších úrokových sazeb, se kterými se můžeme aktuálně na trhu setkat při vložené částce 150 000 Kč. Poslední dva řádky tabulky uvádím spíše pro porovnání.

Tabulka 2: Pevná úroková sazba (v % p.a.)

Bankovní dům, fin. ústav/Doba splatnosti

12 měsíců

24 měsíců

Metropolitní spořitelní družstvo

3,6%

3,9%

Evropsko-ruská banka

3,5%

3,6%

UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo

3,3%

3,5%

WPB Capital, spořitelní družstvo

3%

3,55%

Artesa, spořitelní družstvo

2,8%

3,2%

UniCredit Bank

0,95%

1,65%

Česká spořitelna

0,6%

1,5%

Vkladní knížky

Počátky vkladních knížek se datují do dob Rakouska -Uherska, od té doby princip jejích fungování neprošel téměř žádnou změnou. Nyní se díky vyspělým technologiím a vysoké konkurenceschopnosti ostatních produktů dostávají na ústup. Nejvíce se na tom však zasazuje nabízené nízké zúročení vloženého kapitálu.

Výhodou vkladních knížek je určitá forma hmatatelnosti majetku, kdy je veškeré bohatství zapisováno do knížky formátu A6, a lidé si tak mohou neustále kontrolovat výši svých uložených prostředků. Především díky této jednoduché obsluze se vkladní knížky těší oblibě především u starších generací. Vkladní knížky dnes nabízejí především Česká spořitelna a Poštovní spořitelna.

Tabulka 3: Pevná úroková sazba (v % p.a.)

Bankovní dům, fin. ústav/Doba splatnosti

12 měsíců

24 měsíců

Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo

2,8%

3,0%

Česká spořitelna – dětská vkladní knížka

1,9%

2,5%

Waldviertler Sparkasse von 1842 AG

1,4%

1,8%

Poštovní spořitelna

0,7%

0,8%

Česká spořitelna

0,6%

 

Spořicí účty

Spořicí účet je dnes jedním z nejflexibilnějších produktů určených pro krátkodobé spoření. Nabízí celkem zajímavé zhodnocení, podobné termínovaným vkladům, a dostupnost vložených prostředků blížící se dostupnosti účtům běžným.                Některé bankovní domy a finanční ústavy nabízejí dnes také ke svým spořicím účtům platební karty, s nimiž se dají provádět stejné operace jako s kartami účtů běžných. Uvádím srovnání tří nejvýše úročených spořicích účtů a tří nejvýše úročených účtů poskytovaných všeobecně známými domy.

Tabulka 4: Pohyblivá úroková sazba (v % p.a.)

Doba splatnosti

Bez lhůty

12 měsíců

24 měsíců

Připisování úroků

Evropsko-ruská banka

0,30%

3,55%

 

měsíčně

WPB Capital, spořitelní družstvo

 

3,10%

3,65%

měsíčně

Metropolitní spořitelní družstvo  

2,8%

   

ročně

Volksbank CZ

1,53%

2,03%

2,33%

ročně

Wüstenrot hypoteční banka

1,8%

2,00%

2,00%

ročně

AXA Bank Europe

1,85%

   

měsíčně

Podílové fondy

Podílové fondy peněžního trhu představují alternativu k termínovaným vkladům. Při takto krátkodobém investování musíme zvolit buď co nejkonzervativnější možnou strategii, případně zajištěný fond.

Na dobu jednoho roku jsou nejméně rizikové fondy peněžního trhu, které mají doporučený investiční horizont 1 – 2 roky. U těchto fondů je velmi důležité, aby byly zajištěny do české koruny a zároveň měli co nejmenší možný vstupní poplatek. Počítáme-li s výkonností do 2 % procent ročně, nemůžeme si dovolit riziko poklesu české koruny. Uvedu pár příkladů výkonnosti fondů v období prosinec 2009 až 2010. Jako poslední příklad jsem zvolil fond, u kterého můžeme vidět, jak pomíjivé může být vysoké zúročení fondu, při zanedbání kontroly výše vstupního poplatku.

Tabulka 5: Zhodnocení 12/2009 – 12/2010

Fond

Výkonnost 1 rok

Vstupní poplatek

Čistá výkonnost

Min. doporučený inv. horizont

Conseq Inv. Konzervativní

3,05%

0,50%

2,55%

2 roky

AXA CZK konto

1,58%

0,00%

1,58%

6 měsíců

ČP Invest

1,50%

0,00%

1,50%

6 měsíců

ESPA Český fond peněžního trhu

2,70%

3,00%

-0,30%

12 měsíců

Penzijní připojištění

I když se to na první pohled nezdá, i penzijní připojištění lze využít pro krátkodobé spoření či uchování hodnoty kapitálu. Produkt penzijního připojištění lze přirovnat k zajištěnému dluhopisovému fondu, průměrné zhodnocení se pohybuje kolem dvou procent s jistotou nezáporného ročního výnosu.

Podle délky uložení si pak zvolíme výši měsíční úložky. Například chceme-li si uložit 150 000 Kč na rok, zvolíme úložku 12 000 Kč měsíčně. Chceme-li si peníze uložit na dva roky, zvolíme úložku 6 000 Kč měsíčně. V obou případech vložíme peníze jednorázově a předplatíme si tak jeden, či dva zmíněné roky dopředu.

Výhodou je nulový vstupní poplatek a nulový poplatek za vedení účtu. Na prostředky státní podpory si sice nesáhneme, ale garanci nezáporného zhodnocení jinde takhle levně neseženeme. A pokud uběhne zmíněný předplacený rok/dva a peníze stále nebudeme potřebovat, můžeme si výši měsíční úložky snížit až na 100 Kč měsíčně a pokračovat ve vedení účtu s minimálním spořením.

Nevýhodami takto uloženého kapitálu může být nemožnost výběru dříve než za 12 měsíců a při nedodržení 5leté lhůty výstupní poplatek až 800 Kč. Uvádím přehled výkonnosti penzijních fondů za rok 2009 a prozatímní odhad za rok 2010.

Tabulka 6: Poslední výkonnost (v %)

Penzijní fond

2009

2010 (odhad)

Allianz PF

3%

3%

PF Komerční banky

0,2%

2,2%

Generali PF

2,4%

2,1%

PF České spořitelny

1,3%

2%

PF České pojišťovny

1,2%

2%

Závěr

Pokud bych chtěl zhodnotit všechny možné alternativy uložení kapitálu, nejlepšího úroku můžeme při 12měsíčním investování dosáhnout na termínovaném vkladu Metropolitního spořitelního družstva. Pokud vkládáte větší důvěru bankovním domům, zajímavé zhodnocení právě nabízí na svém spořicím účtu Evropsko-Ruská banka. Ze známějších domů pak nejlepší nabídku poskytuje Penzijní fond Allianz, který již dva roky po sobě zhodnotil účet svých klientů ve výši 3 %.

Na 24 měsíčním horizontu vedou opět různá spořitelní družstva. Zde může být však výhodná i přímá investice do konzervativního portfolia společnosti Conseq.

Anketa

Spoříte si nyní na stavebním spoření?

Ano (336)
 
Ne (101)
 Celkem hlasovalo 437 čtenářů

Kam s penězi ze stavebního spoření? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů