Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kapající kohoutky nebo nevypnutý router. Kde všude nám přes dovolenou unikají peníze?

02.08.2016 10:36 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: úspora dovolená energie

Každý z nás se těší na okamžik, kdy za sebou zavře dveře domova a radostně vyrazí na dovolenou. Než však opustíte svůj domov, zkontrolujte, jestli jste zastavili vodu a plyn a vypojili ze zásuvky vše, co je potřeba. Zajistíte si bezstarostný návrat domů a nezaplatíte zbytečně mnoho peněz navíc za energie. Co všechno bychom měli před odjezdem zabezpečit? (Tisková zpráva: E.ON)

Před odjezdem na chalupu či dovolenou se podle odborníků vyplatí zkontrolovat hned několik věcí. V zásadě bychom měli vypnout a vypojit z elektrické zásuvky veškeré spotřebiče kromě ledničky a mrazáku, který je také vhodné odmrazit. Pokud se chcete vyhnout případným nepříjemnostem s vytopenými sousedy, vypněte přívod vody. Nakonec projděte všechny místnosti a ověřte si, zda ještě někde nezůstalo rozsvícené světlo. Co dál? To vám prozradí následující tipy!

1.    Tip: Peníze zbytečně protékají kapajícími kohoutky

Kdo šetří, nemá kapající kohoutky. Spotřebu vody během dovolené nebo delšího pobytu na chatě minimalizujeme kontrolou všech kohoutků či toalety. „Největší ztráty v domácnosti představují kapající kohoutky či protékající toaleta. Pokud neopravíme špatné těsnění, mohou nám ročně zbytečně protéct stovky až tisíce korun. Finančně náročný je provoz klimatizace, takže tu bychom před odjezdem na dovolenou také rozhodně doporučovali vypnout,“ radí Michaela Špačková z portálu E.ON Rádce.

2.    Tip: Vypojte spotřebiče

V momentě, kdy přijde letní bouřka, je výhodné mít domácnost pod kontrolou. Přihnat se může právě ve dnech, které budete trávit mimo domov. Jestliže chcete zabránit možnému požáru v bytě a neplýtvat zbytečně penězi za energie, vždy je dobré spotřebiče vypnout. „Z hlediska spotřeby energie je vhodné vypínat zejména WiFi router, starší televize, zesilovače či Hi-Fi sestavy, které mají vyšší spotřebu v klidovém režimu označovaném jako stand-by,“ popisuje Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt a dodává, že znatelnou úsporu často přinese také vyprázdnění a vypnutí chladničky.

3.    Tip: Jak draho nás může vyjít stand-by režim?

Podle směrnice Evropské unie by spotřeba elektrických přístrojů v pohotovostním režimu, označovaném jako stand-by režim, neměla u většiny spotřebičů převýšit 0,5 W. „Pokud však máme v provozu staré spotřebiče vyrobené 5 až 10 let zpátky, pak může být jejich spotřeba o řád vyšší, než udává směrnice Evropské unie,“ říká Karel Murtinger.

„Mezi nejnáročnější spotřebiče patří stolní počítač, za jehož celodenní fungování můžeme za rok zaplatit až 1 400 korun navíc. Spotřeba počítače v režimu stand-by je zpravidla výrazně vyšší, než pokud je počítač vypnutý, přičemž úplně vypnout se dá vytažením ze zásuvky,“ doplňuje za E.ON Rádce Špačková.

4.    Tip: Jak ochránit bazén před znečištěním

Chcete si ušetřit starosti se znečištěnou vodou v bazénu? Nezapomeňte vodní hladinu před odjezdem na dovolenou zakrýt. „Majitelé venkovních bazénů by jej měli, pokud je to technicky možné, přikrýt. Omezí tak výpar vody z hladiny i znečištění vody,“ vysvětluje Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky.

Majitelé zahrad mohou ušetřit peníze na svém pozemku, pokud budou využívat dešťovou vodu. Dešťovkou lze zalévat záhonky i trávník, ale třeba také umýt auto. Před odjezdem myslete na její zaopatření. „Pokud sbíráte dešťovou vodu, připravte záchytové nádoby a zajistěte odtok přebytečné dešťové vody. Nádrže pokud možno zakryjte, předejdete tím znečištění vody a zamezíte utopení drobných živočichů či domácích mazlíčků,“ říká Jonášová.

5.    Tip: Kvalitní vzduch v bytě díky mikroventilaci

Pokud máte zajištěno, že váš dům někdo přijde zkontrolovat během doby, kdy budete pryč, nemusíte mít strach nechat v bytě pootevřená okna. „V letním období bych určitě ponechal v některých místnostech otevřenou ventilaci, nebo alespoň okna v poloze pro mikrovětrání. Není to sice ani tak záležitost úspor, ale spíš kvality vzduchu v bytě,“ vysvětluje Michal Doležel z portálu Nazeleno.cz. V každém případě je vhodné před odjezdem na dovolenou nevypínat bezpečnostní systém.

6.    Tip: Dovolenkový režim pro domácí čistírny

Majitelé domácích čistíren by neměli zapomenout přepnout čistírnu do dovolenkového režimu, kterým je většina čistíren na trhu vybavena. „Pro dlouhodobé přerušení chodu čistírny je potřeba před odjezdem čistírnu buď vyčerpat, nebo nechat běžet v  úsporném režimu a „krmit“ mikroorganismy, které v ní přebývají,“ radí Jonášová. Potřebný přísun splašků, a to i na několik týdnů až měsíců, nahradíme například automatickým dávkováním substrátu.

Kapající kohoutky nebo nevypnutý router. Kde všude nám přes dovolenou unikají peníze? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »