Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kauza H-System: do bydlení vložil šest milionů korun, nyní čelí žalobě o vystěhování bez jakýchkoli náhrad

04.11.2014 10:33 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: SBD Svatopluk H-systém

Stal se obětí krachu H-Systemu, přesto se vysněného bydlení nevzdal. Když se naskytla příležitost, svůj dům dostavěl. Sice za další vypůjčené peníze, zato se slibem, že po odkupu bude definitivně jeho. Pak, aniž o tom měl tušení, o dům přišel. Konkurzní správce H-Systemu dům za zvláštních okolností a směšnou částku prodal společnosti obchodující s nemovitostmi. Nyní je Jaroslav Sýkora žalován firmou CIB Property, novým majitelem domu, o zaplacení nájemného a vystěhování. Soud, který je bolestným příkladem popírání základních lidských práv v kauze H-System, proběhne zítra, 5. listopadu, v pražské Karmelitské ulici. (Tisková zpráva: SBD Svatopluk)

„Společnost CIB Property začala podnikat naprosto nehumánní kroky proti rodině pana Sýkory ve snaze ho z nemovitosti vypudit. Vidíme zoufalství rodiny pana Sýkory a hrozí navíc, že podobný osud potká dalších 60 rodin v blízké lokalitě,“ stojí v petici adresované Senátu České republiky členy Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje stovky podvedených klientů H-Systemu.

Co se vlastně stalo a proč právě pan Sýkora představuje nový problém v kauze H-System?

Jaroslav Sýkora se stal klientem firmy H-System roku 1994. Společně s více než 1100 dalšími lidmi uvěřil lákavé reklamní kampani podpořené mnoha významnými politiky. Podepsal smlouvu na rodinný dům ve Velkých Přílepech, zaplatil kolem tří milionů korun a vyčkával s kupní smlouvou na předání domu, které mělo proběhnout do dvou let.

Ke smůle pana Sýkory se tak ale nestalo. V roce 1997 bublina jménem H-System splaskla. Výstavba se zastavila a na pozemcích  ležících nedaleko severozápadního okraje Prahy zůstaly místo plánovaných domů obvykle pouhé základy. Většina podvedených klientů včetně pana Sýkory se sdružila ve Stavebním bytovém družstvu Svatopluk. Klienti věřili, že bude-li výstavba pokračovat, o své vložené finance nepřijdou.  

„Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček následně umožnil 145 rodinám z Horoměřic a Velkých Přílep domy svépomocí dostavět. Pan Sýkora tedy opět investoval, a to 2,6 milionu korun do dostavby a další stovky tisíc na zvelebení domu,“ upozornil Martin Junek, zástupce SBD Svatopluk a autor petice na podporu rodiny Sýkorových.

V letech 2000 až 2012 nový správce konkurzní podstaty Josef Monsport postupně odprodal pozemky a základy domů ve Velkých Přílepech, na kterých si klienti své domovy s pomocí družstva dostavěli. Zaplatili sice cenu podle nových a vyšších tržních odhadů, zato zohledňující investice nynějších obyvatel. „Ve Velkých Přílepech si členové SBD Svatopluk postupně odkoupili všechny dokončené nemovitosti. Až na pana Sýkoru, který kvůli závažným zdravotním problémům ukončil své podnikání a nemohl dosáhnout na cenu zvýšenou novým konkurzním správcem o 150 procent oproti původnímu odbornému odhadu,“ dodal Martin Junek z SBD Svatopluk.

Následně, v roce 2013, prodal konkurzní správce dům pana Sýkory za nesmyslně nízkou cenu 1,114 milionu korun a pozemek pak za 441 tisíc korun. Tržní hodnota nemovitosti se přitom pohybuje mezi 4,8 a 5,6 milionu korun. „Výběr kupce byl nečekaný a netransparentní. Proběhl bez vědomí pana Sýkory, který ani nedostal možnost k přednostnímu odkupu za tuto částku,“ zdůraznil Junek.

Dům, ve kterém 55letý Jaroslav Sýkora žije s manželkou a rodinami obou synů, tak získala za zlomek adekvátní ceny realitní společnost CIB Property. Ta nyní vyměřila panu Sýkorovi nájem a domáhá se jeho zaplacení. Soudní řízení o vystěhování rodiny Sýkorových, která do svého bydlení vložila v průběhu let celkem přes šest milionů korun, se koná ve středu 5. listopadu. „Po všech peripetiích je pan Sýkora v zoufalství ochoten dům opustit, ovšem za předpokladu, že dostane zpět alespoň své investice do dostavby. Namísto toho mu však reálně hrozí, že i s vnoučaty skončí na ulici,“ uvedl Martin Junek.

Kauza H-System: do bydlení vložil šest milionů korun, nyní čelí žalobě o vystěhování bez jakýchkoli náhrad >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »