
Rozdíl mezi bydlením na vesnici a ve městě už není takový, jako býval. Dostupnost finančních i ostatních služeb je prakticky stejná. Přesto by někteří nechtěli bydlet na vesnici a druzí by se ani za nic nestěhovali do města.
„Dříve jsme bydleli ve větším městě, ale když jsme se rozhodli pro založení rodiny, přestěhovali jsme se na vesnici do staršího domu. Oba s manželem sice dojíždíme do práce, ale do města už bych se vrátit nechtěla. Na vesnici je klid a žádné obchody nebo služby mi tu nechybí, “ říká pětatřicetiletá Jana.
Lidé se často stěhují do menších měst nebo vesniček právě kvůli dětem a jejich zdravotním problémům. „Mému synovi se ve městě špatně dýchalo a byl pořád nemocný. Od té doby, co bydlíme na vesnici, je mu mnohem lépe,“ potvrzuje čtyřicetiletý Petr.
I města však mají své zastánce. Jakub z Prahy by se nikdy do malého městečka stěhovat nechtěl. Říká, že ve městě má vše, co potřebuje a myslí si, že na vesnici by tomu tak nebylo. Na městech mnoho lidí také láká možnost větší zábavy, sportovního vyžití a samozřejmě lepší pracovní podmínky. Pro Čechy na rozdíl od jiných národností není typické, že by se stěhovali za prací. Většinou se snaží získat zaměstnání v okolí svého bydliště. Někdy jsou ale platy například v Praze a v menším městě diametrálně rozdílné.
Pokud chce někdo bydlet a pracovat v Praze, musí počítat s tím, že vyšší bude nejen plat, ale i náklady na bydlení. Například v Praze koupíte 3+1 o velikosti 70 m2 v paneláku zhruba za 2 700 000, kdežto třeba v Semilech na severu Čech koupíte za tu samou cenu dům.
Služby na vesnici a ve městech nejsou tak rozdílné, jak by se mohlo zdát. „ Ve společnosti stále panuje názor, že z hlediska dostupnosti služeb vesnice zaostávají za městy. To však ve většině případů už dávno není pravda. Například s otevírací dobou poboček je spokojeno 89 % obyvatel měst a také 84 % lidí z menších obcí ,“ popisuje Milan Jursík, manažer marketingu Poštovní spořitelny. Návštěvy klientů na pobočce jsou prakticky totožné ve městech i na vesnicích, nejčastěji jsou ve frekvenci jedenkrát měsíčně, řeší se hlavně záležitosti přesahující rámec několika tisíc korun.
Na druhou stranu lidé na vesnici platí víc za pohonné hmoty, protože musí dál dojíždět a MHD často nejezdí, tak jak by si mnozí představovali.
Graf - za kolik se jezdí (měsíční spotřeba pohonných hmot)
Zdroj: Poštovní spořitelna
Dalším mínusem pro město je, že lidé jsou více ve stresu, protože platí, čím větší počet lidí na menším prostoru, tím častěji se člověk může dostat do nepříjemných situací. Život na vesnici je oproti tomu klidnější. Velkou výhodou je pro lidi, kteří žijí na vesnici velká blízkost přírody a tím pádem i čistší vzduch.
Podle průzkumu Poštovní spořitelny panuje názor, že vesnice zaostávají v šíři poskytovaných služeb za městy. Co se týče bankovních služeb, mají lidé z měst většinou (67 procent) pobočku vlastní banky ve vzdálenosti do dvou kilometrů, kdežto na vesnici má takhle blízko potřebnou pobočku jen 30 procent.
Kde byste raději bydleli?
Dostupné bydlení, vysoká kvalita života – kde se bydlí nejlépe? Petr Zámečník | 20.03.2012 00:00
Koupíte si byt, vyřešíte papírování s hypotékou a konečně bydlíte ve svém. Tím ale vaše starosti nekončí. I když už máte všechno zařízené, nezapomeňte si přehlásit trvalé bydliště. Zapomenout na takovou v uvozovkách drobnost se nevyplácí. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Bytová dostupnost se poslední dobou podle mnohých zlepšuje. Podle většiny lidí je možnost získání bytu sice v podstatě špatná, ale situace je příznivější než v minulých letech. Ležáků, tedy bytů, které jsou prázdné a za momentální cenu takřka neprodejné, je stále mnoho. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Jsou ceny nových bytů v Česku příliš vysoké nebo nízké? Záleží na úhlu pohledu. Problém je zjistit už jen to, kolik vlastně tyto byty stojí. Věrohodné souhrnné údaje totiž nejsou k dispozici. Nejasnosti přetrvávají i v počtech rozestavěných a prodaných bytů. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Momentálně je podle developerské společnosti Trigema v Praze na prodej skoro sedm tisíc volných nových bytů. Nově prodávané byty mají oproti loňskému roku menší výměru a v přepočtu na metr čtvereční jsou v průměru o 11 tisíc levnější. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Odhadnout vývoj cen bytů a rodinných domů se pokouší kde kdo. Mezi nimi je i Hypoteční banka, která čtvrtletně vydává svůj HB index. Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí podle ní? Ceny bytů klesají a rodinných domů rostou. Největší růst ale zaznamenaly pozemky. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Na stránkách SFRB byla dnes spuštěna kalkulačka úvěrových programů, kterou Fond připravil speciálně pro úvěrové formy podpor v oblasti bydlení. Speciální je hlavně ve funkci „hlídání“ limitu veřejné podpory – de minimis. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Píšeme na Investujeme.sk: Ceny realít klesali podľa štatistík NARKS a NBS v prvom štvrťroku medziročne (-2,3%) i medzikvartálne (-0,1%). Až na výkyvy v roku 2010 strácajú nehnuteľností na hodnote nepretržite od roku 2009. Súčasné makroekonomické prostredie nenaznačuje, že trend by sa mohol otočiť. Navyše vládne zámery by mohli vyvolať tlak na ďalšie znižovanie. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Nejvíce neprodaných dokončených bytů v Praze je podle údajů developerských firem na Praze 3 a Praze 4, kde se nachází téměř polovina těchto ležáků. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Momentálně má povinnost platit daň z převodu, tedy tři procenta z ceny nemovitosti, prodávající. Kupující ale ručí za to, že daň bude řádně zaplacena. Od roku 2014 ale bude muset tuto daňa zaplatit kupující. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Březnová statistika vývoje stavební produkce potvrzuje setrvávající pokles českého stavebnictví a to především v oblasti inženýrského stavitelství (komentář KPMG). Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Jakou fixaci úrokových sazeb hypoték upřednostňujete?
Bytová dostupnost se poslední dobou podle mnohých zlepšuje. Podle většiny lidí je možnost získání bytu sice v podstatě špatná, ale situace je příznivější než v minulých letech. Ležáků, tedy bytů, které jsou prázdné a za momentální cenu takřka neprodejné, je stále mnoho. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Reklama | Podmínky užívání | RSS