Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kdybych byl bohatý…Výnosy z 250 milionů eur investovaných ve střední a východní Evropě v roce 2009

Jaký výnos by získal bohatý investor, kdyby v roce 2009 investoval 250 milionů eur do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě? Nová zpráva společnosti Colliers International se zabývá diverzifikovanými a nediverzifikovanými strategiemi nemovitostních portfolií. (Tisková zpráva: Colliers International)

Zpráva „Kdybych byl bohatý…“ se zaměřuje na šest klíčových kapitálových trhů, konkrétně na Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Českou republiku a Slovensko a porovnává výnosy v těchto zemích s výnosy v ostatních evropských zemích za použití indexu IPD za posledních pět let. 

Sledovali jsme výnosy a nájemné prvotřídních prostor, investiční trendy, rotaci majetku a celkovou návratnost napříč nemovitostními sektory a zeměmi v regionu střední a východní Evropy v průběhu posledních pěti let, abychom předložili několik výstupů s cílem určit takovou strategii alokace aktiv, kdy bude možné dosáhnout ideálního poměru rizik a výnosů.

Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International, řekl: „Za posledních pět let tvořily akvizice kancelářských a maloobchodních nemovitostí převážnou část investičních obratů v regionu střední a východní Evropy, zatímco akvizice průmyslových nebo logistických nemovitostí začaly z maloobchodního podílu ukrajovat na začátku roku 2013.“

Průměrný roční objem transakcí v regionu CEE z hlediska rotace/likvidity maloobchodních nemovitostí s nejdelší dobou držení dosahuje od roku 2009 přibližně 3,5 miliardy eur. Tyto nemovitosti často působí jako defenzivní aktivum, protože velká maloobchodní centra jsou po akvizici jen zřídka dále obchodována.

Velké investiční a státní fondy mají v době po krizi tendenci uplatňovat strategii nákupu a dlouhodobé držení napříč všemi realitními sektory, a to buď prostřednictvím akumulace příjmů, nebo snížením neobsazenosti.

Objemy kancelářských, maloobchodních a průmyslových ploch od roku 2007 výrazně rostly, a to přibližně o 42 %, což naznačuje, že i kupující nabývají nemovitosti za účelem dlouhodobého držení, a že na trhu je velké množství nemovitostí, které umožňuje aktivní účast dalších investorů.

„Z našeho pozorování vyplývá, že pokud plně diverzifikujete a alokujete 250 milionů eur do vyváženého portfolia ve střední a východní Evropě, měli byste dosáhnout návratnosti kolem 8,75 %, což je téměř dvojnásobek průměrného výnosu z dluhopisů, který činí 4,67 %. V případě nediverzifikované strategie by měl nejvyšší návratnost maloobchodní sektor s regionální návratností až 9,3 %. Pokud by vaše strategie byla zaměřena na konkrétní zemi, výsledky by byly mírně zkreslené v závislosti na tom, zda jste se zaměřili na hrubou návratnost nebo na návratnost zohledňující rizika,“ dodal Damian Harrington.

Investování ve střední a východní Evropě je často vnímáno jako rizikovější než v ostatních evropských zemích. Pravdou ale je, že z provozního hlediska není velký rozdíl mezi výkonem střední a východní Evropy a evropskými vrstevníky.

Zpráva ukazuje, že diverzifikované portfolio ve střední a východní Evropě pořízené před pěti lety by mělo vyšší návratnost než to, které bylo vybráno hodnotícími kritérii IPD pro Německo, Španělsko a Nizozemí.

Klíčem k celkové návratnosti je výkon kapitálových hodnot, ve kterých střední a východní Evropa překonala další evropské země, a to včetně fixních výnosů z desetiletých státních dluhopisů.

Sledováním kapitálových hodnot v průběhu posledních pěti let na základě váženého průměru ve vztahu k evropským dluhopisům a státním dluhopisům ve střední a východní Evropě společnost Colliers International zjistila, že objemy investičních obratů na šesti specifických trzích (Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Česká republika a Slovensko) vzrostly, a to i přes pokles transakcí v roce 2012 z důvodu přetrvávající nejistoty na trzích eurozóny.

Ekonomický růst zůstane zásadním znakem trhů střední a východní Evropy i do budoucna a napomůže řídit výkon poptávky a pronájmu.

Pro střední a východní Evropu vypadají prognózy růstu HDP příznivěji, než pro Evropu jako celek, což znamená, že region střední a východní Evropy si udrží svoji růstovou výhodu oproti EU17 (země před přistoupením v roce 2004) v krátko a střednědobém horizontu.

Zpráva analyzuje výsledky nevyužívaného pákového efektu komerčních realitních investičních fondů v objemu 250 milionů eur s dobou držení pěti let od 31. prosince 2009 do 31. prosince 2014.

Kdybych byl bohatý…Výnosy z 250 milionů eur investovaných ve střední a východní Evropě v roce 2009 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »