Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Klienti české pojišťovny nahlásili už přes 25 tisíc škod z letních kalamit

13.08.2009 14:17 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Ztráty, které způsobily klientům České pojišťovny letní živly, už dosáhly 25 tisíc a jejich současný počet tak překročil polovinu všech škod, které klienti utrpěli při katastrofálních záplavách roku 2002. Tehdy bylo nahlášeno zhruba 50 tisíc událostí, ale šlo o tisíciletou vodu a katastrofu celorepublikového rozsahu. Letos však mají tento součet škod, který rozhodně není konečný, na svědomí v podstatě pouze regionální živelní pohromy. Některé okresy republiky nebyly zasaženy téměř vůbec, z jiných jsou i tisíce postižených. Regionálně se také odkryly nedostatky ve smlouvách a hlavně v přístupu místních obyvatel k pojištění.

Zástupci vedení České pojišťovny byli na Moravě s humanitární pomocí okamžitě po záplavách, ale do nejvíce postižených míst se vracejí průběžně. „Chtěli jsme především získat zpětnou vazbu od starostů postižených obcí, abychom mohli jejich požadavky a náměty zohlednit při tvorbě produktů a podmínek pojištění pro daná místa, ať už jsou to podniky, obce či jejich obyvatelé,“ uvedl po návratu se setkání se starosty Milan Beneš, náměstek generálního ředitele České pojišťovny. Při likvidaci škod se ČP setkala i s případy, kdy klienti ve snaze ušetřit neměli svůj majetek pojištěný dostatečně, nebo se domnívali že po jedné velké povodni další hned tak nepřijde.

Například starostka Kunína Dagmar Novosadová přiznává podcenění povodní i ze strany obecních zastupitelů. „Musíme i naše pojištění obecního majetku po letošní události znovu a lépe vyhodnotit,“ dodává za obec, která byla pojištěna u České pojišťovny. Pouze však částečně. Podobně na tom byl i majetek obyvatel Kunína, zejména proto, že měli o možnostech pojištění jen velmi malé povědomí.

To potvrzuje také Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou, a dodává: „Lidé by měli dostat šanci se pojistit, když už si po letošních záplavách i ti nepojištění konečně uvědomili, že tyto přírodní rozmary se mohou stát kdykoliv.

Kalamitních období bylo skutečně několik – záplavy udeřily 23. června, vichřice a krupobití přesně o měsíc později, bouřky a s nimi související údery blesku, přívalové srážky, kroupy, pády stromů a silný vítr však trápily Česko nárazově prakticky celé léto, naposledy o prvním srpnovém víkendu.

Léto přineslo největší zkázu majetku občanů, podniků, obcí, ale také zemědělcům, jejichž škody budou stát více než tři čtvrtě miliardy korun. „Celkový odhad již vzniklých škod je někde kolem 27,5 tisíce událostí s plněním za více než 1,9 miliardy korun,“ upřesňuje předběžné výpočty Marek Orawski, vrchní ředitel likvidace neživotního pojištění. Mezi nimi je i několik desítek milionových a vyšších škod z pojištění staveb občanů, kterým voda totálně zatopila nebo dokonce strhla dům nebo jeho část. O střechu nad hlavou přitom přišlo více než 120 klientů České pojišťovny.

Každý den se v Klientském centru registruje sto až dvě stě škod z červnových a červencových rozmarů počastí a další desítky z těch aktuálních. Rekordní počet volání v tomto létě zaznamenalo Klientské centrum ve dvou dnech – 24. června a 23. července, kdy operátoři zaregistrovali shodně kolem čtyř tisíc hlášení.

Škody ze záplav na přelomu měsíce června a července, které byly největší, jsou až na výjimky prohlédnuty a více než polovina z nich je také definitivně uhrazena. U velké části se čeká na doložení potřebných dokladů od klientů, které jsou k likvidaci nezbytné. „Definitivní újmy se stále ještě sčítají, sepsání zničených a poškozených věcí trvá u nákladných škod i několik hodin. Pracovní nasazení likvidátorů je vysoké – každý týden uzavřou více než 2000 událostí, přesto ještě minimálně měsíc se budou kalamitami zabývat. Během té doby mohou klienti samozřejmě požádat o výplatu záloh, ideálně například mobilního technika při prohlídce,“ doplňuje Marek Orawski.

Pokud jde o rozdělení rizik, tak největší podíl na kalamitách – přes 10 tisíc škod mají na svědomí záplavy. Další zhruba 3 tisíce újem vzniklo povodní nebo úderem blesku, téměř 6 tisíc škod jsou dílem vichřice, přes 2,5 tisíce si připsaly kroupy a o zbytek hlášených událostí se podělily pády stromů a jiných předmětů, sesuvy půdy a další rizika.

Klienti české pojišťovny nahlásili už přes 25 tisíc škod z letních kalamit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »