Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolaudace? Stavební povolení? Není třeba

Autor: Luboš Svačina | 23.01.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 11 komentářů
Kolaudace? Stavební povolení? Není třeba

Kolaudace jako nutná podmínka k nastěhování do nově dokončeného domu nebo bytu? Ne tak úplně. Novela stavebního zákona s sebou přinesla výrazné zjednodušení celého procesu schvalování stavby a jejího následného převedení do užívání.

Povolení výstavby (dříve stavební povolení)

Novela stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu) platná od 1. 1. 2007 nově upravuje proces schvalování výstavby. Díky této novelizaci stavebníci, z řad fyzických osob, již v drtivé většině nemusí žádat o stavební povolení. Plánovanou stavbu stačí příslušnému stavebnímu úřadu ohlásit a v případě některých menších staveb ani to ne. Stavebnímu úřadu již není například potřeba oznamovat stavbu zimních zahrad, přístřešků, drobné staveb do 25 m2 zastavěné plochy a výšky 5m, které nejsou určeny k bydlení apod (kompletní výčet je uveden v paragrafu 103 Stavebního zákona). 

Co se týče výstavby domů určených k bydlení a rekreaci o velikosti maximálně 150 m2 zastavěné plochy a dalších staveb uvedených v § 104 platí, že stavebník má povinnost zamýšlenou stavbu písemně stavebnímu úřadu ohlásit. Ten má potom lhůtu 40 dnů, aby se k záměru stavebníka vyjádřil a stavbu mu případně zakázal. V opačném případě může začít stavět.

Povolení užívání (dříve kolaudační řízení)

U staveb uvedených v paragrafu 104 stavebního zákona, tedy valné většiny v současnosti realizovaných staveb, došlo rovněž ke zjednodušení schvalování převodu stavby do užívání stavebníka. Pokud se jedná o kompletně dokončenou stavbu, případně část stavby schopnou samostatného užívání lze tuto stavbu užívat pouze na základě "Oznámení stavebnímu úřadu".

Na zbývající stavby, "jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit" (například nemocnice, školy, nájemní bytový domy, stavby pro obchod a průmysl), ale především nemovitosti určené k bydlení či rekreaci se zastavěnou plochou více než 150 m2 se i nadále vztahuje povinnost zažádat si o stavební povolení. A jejich následné užívání je podmíněno kolaudačním souhlasem. Této kategorii staveb se však budeme věnovat v některém z dalších článků.

Oznámení o užívání stavby

Podle předchozí právní úpravy byl stavebník, který chtěl započít užívání stavby, povinnen písemně požádat stavební úřad o kolaudační rozhodnutí. Podle stávající normy již stavebník stavebnímu úřadu pouze písemně oznámí svůj záměr započít s užíváním stavby. Stavební úřad má poté 30 dnů na to, aby se k oznámení vyjádřil.

Stavebník je přitom povinnen zajistit, aby ještě před započetím užívání stavby byly provedeny a vyhodnoceny zkoušky předepsané souvisejícími právními předpisy, což je například:

 • revizní zpráva o stavu el.instalace, hromosvodů, plynoinstalace
 • tlaková zkouška ústředního topení, vodovodu (faktura, protokol nebo prohlášení stavebního dozoru)
 • předávací protokol od prováděcí firmy, nebo vyjádření stavebního dozoru v případě stavby svépomocí
 • osvědčení (revizní zpráva) o stavu komínů
 • doklady o tom, že rozvody vody a kanalizace jsou provedeny dle platných ČSN (faktura, protokol nebo prohlášení stavebního dozoru)

  Pokud v průběhu výstavby došlo k nepodstatným odchylkám oproti původní dokumentaci je stavebník povinnen stavebnímu úřadu  předložit dokumentaci skutečného provedení stavby. Navíc pokud je stavba předmětem evidencev katastru nemovitostí doloží k této dokumentaci aktuálního vyhotovení geometrického plánu stavby. 

  Stavební úřad na kontrolní prohlídce

  Stavební úřad v návaznosti na doručení Oznámení provádí na místě stavby kontrolní prohlídku, kde vyhodnotí skutečné provedení stavby a kontrolu související dokumentace. Výsledkem může být jak souhlasné, tak nesouhlasné stanovisko, přičemž platí, že s užíváním stavby pro účel, k němuž byla stavba povolena, může být započato, pokud do 30 dnů od doručení Oznámení stavební úřad užívání stavby nezakáže.

  Zákaz užívání stavby může stavební úřad vydat v takovém případě, kdy během prohlídky zjistí, že stavba je v rozporu s Oznámením nebo stavebním povolením nebo nejsou splněny podmínky ochrany života (hasící přístroje, hlásiče požárů) a zdraví osob nebo zvířat anebo životního prostředí nezbytné pro její užívání nebo nejsou dodrženy obecné požadavky na výstavbu (př. bezbariérový přístup do veřejných budov).

  Do doby, než stavebník tyto závady neodstraní, stavební úřad mu povolení k užívání neudělí.

  Výjimky


  Existují dvě zákonné výjimky, kdy lze stavbu užívat ještě před jejím oficiálním předání do užívání. Těmi jsou předčasné užívání stavby a zkušební provoz. Stavbu lze předčasně užívat na základě časově omezeného povolení stavebního úřadu, které je vydáno na žádost stavebníka v případě, že stavba ještě není úplně dokončena, avšak její užívání nemůže ohrozit bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. Podobně je tomu u zkušebního provozu, který je rovněž časově omezen a během této doby se ověřuje funkčnost a vlastnosti provedené stavby podle projektové dokumentace.

 • Anketa

  V kterém roce byl postaven dům, ve kterém nyní bydlíte? (příp. uveďte rok kompletní rekonstrukce)

  2007 - 2008 (99)
   
  2003 - 2006 (74)
   
  1991 - 2002 (63)
   
  1975 - 1990 (151)
   
  1950 - 1974 (75)
   
  1925 - 1949 (80)
   
  starší (95)
   Celkem hlasovalo 637 čtenářů

  Kolaudace? Stavební povolení? Není třeba >> sdílejte na sociálních sítích

   
  Reklama

   

   

  Poslední přidané komentáře (celkem 11 komentářů)

  Cena za kolaudační rozhodnutí Andrea Brodská | 19.08.2014 10:31
  RE: Ohlášení=klamavý název Velryba | 09.11.2009 12:13
  RE: Kde je chyba ? Pražák na chatě | 05.08.2009 23:01
  Kde je chyba ? Nová Paka | 27.07.2009 03:41
  RE: Ohlášení=klamavý název Latimerie | 06.02.2009 09:34

  Přidejte komentář

  * Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
  Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
  Opište text z obrázku: *

  * Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


  Články z Realitní makléř

  Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

  Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0
  Komerční sdelení
  br2016-300-300

  Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

  Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

  Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

  Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

  Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

  Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další články »

  Krátké zprávy z Realitní makléř

  21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

  Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

  Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

  Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

  Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

  Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další krátké zprávy »

  Anketa

  Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

  Rozhodně ano. (346)
   
  Spíše ano. (49)
   
  Spíše ne. (47)
   
  Rozhodně ne. (56)
   Celkem hlasovalo 498 čtenářů

  Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

  Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

  Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

  Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

  Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

  Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

  Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

  Další články »