Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolik stojí váš byt?

Autor: Petr Zámečník | 24.06.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Kolik stojí váš byt?

Chcete mít představu o ceně vašeho bytu - současného nebo vysněného? Pak máte několik možností: pozvat si realitního makléře, sledovat stovky inzerátů nebo využít „výpočetní kalkulačku“ pro určení rámcové ceny bytů. Jaké nástroje jsou k dispozici? A jak jsou „přesné“?

Určit cenu konkrétního bytu nepatří mezi nejsnazší úkoly. Vždy záleží na mnoha faktorech, z nichž velikost podlahové plochy patří sice k základním, ale ne zcela vypovídajícím. Rozhoduje také stav objektu, jeho umístění, dopravní obslužnost, okolí, výhled z okna, sousedé...

Pro cenu bytu je v konečném důsledku rozhodující setkání nabídky a poptávky, z nichž vykrystalizuje cena, za kterou je majitel bytu ochoten prodat a zároveň kupující ochoten koupit. Jakékoli odhady - ať již pro účely banky či finančního úřadu - jsou pouze orientační a k hodnotě bytu se mohou pouze blížit. Natož pak automatické oceňovací nástroje dostupné na internetu!

Kdo by ale nechtěl znát alespoň orientační hodnotu svého bytu? Nebo naopak rámcovou cenu bytu v oblasti, kde by chtěl byt koupit? K tomu může využít odhadce, sledovat inzeráty k prodeji srovnatelných bytů v obdobné lokalitě nebo využít některého z orientačních nástrojů stanovujících ceny bytů. Každá z variant má své výhody i nevýhody.

Odhad ceny nemovitosti provedený znalcem je zřejmě nejpřesnější. O ceně konkrétního bytu vypovídá sice nejvíce, ale za jeho pořízení majitel zaplatí řádově tisíce korun. Sledování inzerátů dá představu o nabízených bytech - a nabídkových cenách. Konečná cena může být diametrálně odlišná. Navíc se aktuálně nabízené byty mohou významně lišit od bytu, o němž chcete získat cenovou představu. Výpočetní nástroje k určení ceny bytů dostupné na internetu pracují se statistickou nepřesností, ale mohou zohlednit různé specifika bytů - např. balkon nebo „nepřizpůsobivé“ sousedy.

Bytová kalkulačka na Bydlení.iDnes.cz

Jedním z nástrojů odhadu ceny bytů je Bytová kalkulačka na serveru Bydlení.iDnes.cz, která vychází z dat Institutu regionálních informací - tedy nabídkových cen bytů. To může způsobovat nadhodnocení cen oproti konečné (a samozřejmě, stejně jako u všech statistických modelů, nezohledňuje veškeré výhody a nevýhody konkrétního bytu).

Uživatel nejprve musí zvolit katastrální oblast.Následuje volba velikosti - podlahové plochy bytu.


A na závěr charakteristiku bytu, domu a jeho okolí. Přehled je poměrně podrobný a pomáhá určit specifika konkrétní nemovitosti.


Ocenění bytů.cz

Na serveru Oceněníbytů.cz lze získat také přibližnou informaci o ceně konkrétního bytu. Výsledek ale nevychází z nabídkových cen bytů, nýbrž z cen, které zadávají sami uživatelé serveru.

I v této kalkulačce je třeba zvolit kraj a následně okres, v němž se byt nachází.Nechybí ani charakteristika bytu, domu a jeho okolí. Poslední políčko je nejdůležitější - navrhovaná cena bytu. Z takto zadaných cen se totiž odvíjí ceny vstupující do výpočtu pro ostatní byty. Setkává se tu tedy fiktivní nabídka s fiktivní poptávkou (návštěvník si volí i to, zda byt kupuje či prodává).


Jak vychází ceny bytů?

Každá z uvedených kalkulaček cen bytů vychází z jiných parametrů, které se částečně překrývají. A jak vychází konkrétní zadání? Použili jsme několik fiktivních i skutečně inzerovaných bytů pro porovnání výsledků.

 

Byt č. 1

Byt č. 2

Byt č. 3

Umístění bytu

Praha 4 - Nusle

České Budějovice

Teplice

Velikost bytu

60 m2

64 m2

106 m2

Dispozice bytu

2+1

2+1

3+1

Vlastnictví bytu

OV

OV

OV

Materiál

cihla

panel

cihla

Dobrá adresa

ano

ano

ano

Dopravní obslužnost

dobrá

ano

ano

Parkování

dobré

dobré

dobré

Rušná ulice

ano

ano

ne

Pěkný výhled

ano

ano

ano

Neatraktivní okolí

ne

ne

ne

Nepřizpůsobivé komunity

ano

ne

ne

Slunný byt

průměrně

ano

ano

Podlaží bytu

4/6

2/4

1/2

Bytů na patře

4

4

3

Výtah

ano

ano

ne

Stav bytu

udržovaný

před rekonstrukcí

po celk. rek.

Stav domu

po část. rek.

po převaž. rek.

dobrý stav

Balkon

ne

ne

ano

Sklep

ano

ano

ano

Nová kuchyňská linka

ne

ano

ano

Nová koupelna

ano

ano

ano

Nové podlahy

ne

ano

ano

Plastová okna

ne

ano

ne

       

Cena Bydlení.iDnes.cz

3 854 854 Kč

1 824 494 Kč

1 856 297 Kč

Cena Oceněníbytů.cz

2 085 000 Kč

1 819 000 Kč

1 364 000 Kč

Nabídková cena inzerátu

fiktivní byt

1 499 000 Kč

2 600 000 Kč

Rozdíly mezi jednotlivými kalkulátory jsou zejména v některých oblastech poměrně zásadní. Každý kalkulátor ovšem vychází z jiných vstupních dat a každý pracuje na jiném principu a to také vysvětluje rozdílné výsledky.

K čemu lze „bytové kalkulátory“ využít?

První využití kalkulaček cen bytů již bylo zmíněno - přináší orientační cenu majiteli nebo potenciálnímu kupci bytu. Z rozdílu cen mezi jednotlivými výpočetními metodami i mezi vypočtenými cenami a nabídkovou cenou konkrétních bytů je ovšem patrné, že orientační cena může být spíše dezorientační. Přesto má svůj význam, stejně jako průměrné ceny bytů z jednotlivých oblastí České republiky - může sloužit jako argument pro stanovení realizační ceny mezi kupujícím a prodávajícím.

Anketa

Kolik stojí váš byt? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

pf pf | 30.07.2009 14:56
ceny letí nahoru, držte si klobouky JUDr. Ludwig Sobotta | 25.06.2009 17:08
RE: RE: a ještě jedna připomínka ibid | 24.06.2009 15:25
a ještě jedna připomínka ibid | 24.06.2009 08:37

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »