Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolotoč kolem otevření českého realitního trhu cizincům nekončí

Autor: Luboš Svačina | 25.06.2009 00:20 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Kolotoč kolem otevření českého realitního trhu cizincům nekončí

Cizinci a jejich možnost nakupovat v České republice nemovitosti. Novelou devizového zákona mělo být celé téma legislativně dořešeno. Situace se však v poslanecké sněmovně nečekaně zkomplikovala a novela nebyla přijata. Jaké z toho plynou důsledky?

Sdělovacími prostředky proběhla informace, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na konci minulého týdne zamítnula novelu zákona č. 219/1995 Sb. devizového zákona, která měla zrušit omezení pro nabývání českých nemovitostí cizími státními příslušníky. Znamená to tedy, že cizinci si u nás i nadále nemovitosti nekoupí?

Zákaz nákupu tuzemských nemovitostí cizinci

V souvislosti s plánovaným vstupem České republiky do Evropského unie v květnu 2004 byly v ČR patrné obavy ze zkupování českých nemovitostí bohatšími kupci ze zahraničí. Z tohoto důvodu česká politická reprezentace ještě před vstupem ČR do EU vyjednala tzv. přechodné období, po které byl přímý nákup tuzemských nemovitostí ze strany cizinců omezen. S výjimkou zemědělských pozemků (přechodné období do r. 2011) byla tato lhůta nastavena na dobu pěti let. Po tuto dobu mohli tuzemské nemovitosti nabývat zahraniční zájemci pouze za podmínek, jenž upravoval devizový zákon (viz. níže)

Podle zákona č. 219/1995 Sb, paragrafu 14, odstavce 2 mohli nemovitostí v tuzemsku nabývat pouze:

 1. tuzemci,
 2. cizozemci s českým státním občanstvím,
 3. cizozemci s průkazem o povolení k pobytu pro státního příslušníka členského státu Evropských společenství (Upozornění: podle zákona č. 161/2006 Sb. je nahrazen „potvrzením o přechodném pobytu na území České republiky občana Evropské unie"),12)
 4. cizozemci – právnické osoby, které umístí v tuzemsku podnik nebo organizační složku podniku a jsou oprávněny v tuzemsku podnikat,13c)
 5. ostatní cizozemci pouze
  1. děděním,
  2. pro diplomatické zastoupení státu za podmínky vzájemnosti,
  3. do společného jmění manželů, z nichž pouze jeden je českým státním občanem nebo tuzemcem,
  4. od příbuzného v řadě přímé, sourozence nebo manžela,
  5. výměnou za jinou nemovitost v tuzemsku, jejíž cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu13a) nepřevyšuje cenu původní nemovitosti zjištěnou podle zvláštního právního předpisu,13a)
  6. na základě předkupního práva z titulu podílového spoluvlastnictví,
  7. výstavbou na vlastním pozemku,
  8. jde-li o pozemek, který tvoří jeden funkční celek s nemovitou stavbou v jejich vlastnictví, nebo
  9. pokud tak výslovně stanoví zvláštní zákon.13b)

Situace po uplynutí přechodného období

Po uplynutí pětiletého přechodného období od vstupu České republiky do EU (1. května 2009) automaticky došlo v oblasti nabývání nemovitostí k nadřazení evropského práva naší národní úpravě. Čili i v České republice začaly platit evropská pravidla zaručující volný pohyb kapitálu a osob, a to i přesto, že devizový zákon je stále v celém svém rozsahu ve formální platnosti a říká něco úplně jiného.

Ministerstvo financí s cílem odstranění této disproporce předložilo na konci minulého týdne Poslanecké sněmovně parlamentu ČR k projednání novelu zákona, kterou by byl, nyní již fakticky neúčinný, odstavec č. 2 z paragrafu 14 devizového zákona odstraněn. Mělo se jednat o formalitu, nicméně tento návrh byl zcela nečekaně částí levice zamítnut. 

Jaké jsou důsledky zamítnuní novely devizového zákona?

Mohou tedy cizinci volně nakupovat české nemovitosti? Mohou. Ostatně už tak činili různými oklikami i v době platnosti přechodného období. Smlouva o založení Evropského společenství nám přikazuje jakákoliv omezení zrušit jak pro členské země EU, tak i pro ostatní třetí země. Pro cizince se tedy neschválením novely devizového zákona nic nemění, což mimo jiné přímo potvrzuje také Ministerstvo financí.  

"Pokud by došlo k jakémukoliv sporu ohledně nabývání nemovitosti cizími státními příslušníky tak samozřejmě jak státní, tak evropské orgány dají za pravdu kupujícímu. A zmíněná novela zákonné úpravy je pouze formální změnou, která znamená sladění naší právní úpravy s právy Evropské unie," uvedl pro ČT24 Tomáš Zídek, náměstek ministra financí.

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že neschválením novely zákona se v podstatě nic nestalo. Ale není to tak úplně pravda.  V naší zákonné úpravě nadále zůstává předpis, který je nejen podle Ministerstva financí potřeba přizpůsobit platné (a účinné) mezinárodní smlouvě a odvrátit tak hrozbu sankcí ze strany EU z důvodů nedodržení závazků vyplývajících z přístupových smluv ČR k EU.

"Sankce by nám hrozily, kdyby české orgány nějakému cizinci zakázaly nebo zamezily nabytí nemovitosti. To předpokládám, že se nestane, protože jak říkám evropské právo je v tomto případě nadřazeno našemu národnímu. Pokud by však haagský soud s námi zahájil řízení, tak my budeme argumentovat tím, že připravujeme další novelu zákona, že se to pokusíme poslancům znovu vysvětlit, a tím bychom získali potřebný čas pro nápravu" uzavírá Tomáš Zídek.

Anketa

Jste pro co možná nejrychlejší přijetí eura v ČR?

Ano (8)
 
Ne (26)
 
Nevím (2)
 Celkem hlasovalo 36 čtenářů

Kolotoč kolem otevření českého realitního trhu cizincům nekončí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

? Janek | 15.07.2009 02:15

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (358)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 512 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »