Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Konec chalupářské sezóny přináší strach ze zlodějů

Letní bydlení u nás podle odhadů vlastní přes 400 000 obyvatel a počet majitelů rekreačních objektů průběžně stoupá. Mnoho chat a chalup je rekonstruováno a vybaveno jako druhé bydlení. Chalupáři do svého letního domova investují čas, energii i značné finanční prostředky, a proto se snaží před koncem sezóny objekty zabezpečit, aby zimu přečkaly v co nejlepší kondici. Právě během podzimního a zimního období se chaty a chalupy stávají snadným cílem zlodějů a často čelí také rozmarům přírody. Podle údajů Slavia pojišťovny mají téměř polovinu případů, kdy dojde ke škodě způsobené na rekreačním objektu, na svědomí zloději nebo vandalové. Často dochází také k požárům, vodovodním haváriím a objekt dokáží poničit i silné vichřice nebo krupobití, v zimně tíha sněhu.    

Léto na chalupě je tradice. Už několik generací

Chataření a chalupaření má u nás tradici, po Švédech jsou Češi druhým národem na světě s největším počtem chat na obyvatele. Letní sídla se pořizovala už za první republiky, kdy byl populární tramping, vznikaly chatové osady a lidé z měst začali pravidelně vyhledávat kontakt s přírodou. Také období komunismu trendu chalupaření a chataření nahrálo. Protože nebylo příliš příležitostí cestovat mimo ČR, pobyt na chalupě se stal příjemnou alternativou pro strávení léta a volných víkendů.

Obavy z nezvaných návštěvníků

Stejně jako před lety, i dnes platí, že s blížící se zimní sezónou stoupá nervozita chalupářů. Jejich letní příbytky se v zimně pravidelně stávají snadným cílem pro zloděje a vandaly. „V případě vloupání do rekreačního objektu se průměrná škoda pohybuje kolem 14 000 Kč. Nejčastěji dochází ke krádežím zahradní techniky, poničení oken a dveří,“ popisuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Většina rekreačních objektů prošla celkovou nebo částečnou rekonstrukcí, která zvýšila jejich hodnotu, mnohdy jsou vybaveny jako druhé bydlení. Majitelé chat a chalup často plánují, že se po odchodu do penze do svého víkendového domu odstěhují natrvalo. Proto nepřekvapí, že zima, kdy je většina objektů zanechána svému osudu, přináší jejich majitelům obavy, zda svou chalupu na jaře najdou v pořádku. Objekty, zejména pokud stojí na méně osídlených místech nebo v chatových osadách, kde nežijí stálí obyvatelé, zůstávají bez dozoru i několik měsíců. A pravděpodobnost, že vaši chalupu navštíví zloději, se liší také podle lokality. „Nejvíce případů vloupání do rekreačních objektů evidujeme ve Středočeském a Jihočeském kraji. Naopak nejklidnější mohou být chalupáři v kraji Karlovarském, říká Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.  

Jaká opatření mohou vaši chlupu ochránit?

Majitelé rekreačních objektů by měli už na podzim zvážit, jak svůj majetek na zimu zajistit. Přičemž investice do zabezpečení by měly odpovídat hodnotě nemovitosti a jejího vybavení. Pomohou bezpečnostních prvky, které zlodějům brání vniknout do objektů, jako jsou alarmy, kvalitní zámky, okenice a další technologie. Ani ty však nepřinesou stoprocentní jistotu. Jednou ze spolehlivých možností je i pojištění. Stejně jako trvalé bydlení, i chatu či chalupu je možné pojistit a ochránit tak objekt, jeho vybavení i přilehlé budovy, jako jsou kůlny či sklepy. Pojištění kryje škody způsobené vloupáním, vandaly i živelní škody, jednotlivá rizika je možné připojistit podle konkrétních potřeb. U Slavia pojišťovny se roční pojistné (za objekt v hodnotě 1 milionu Kč) pohybuje od 1 730 Kč. To za klidný spánek určitě stojí.  

DALŠÍ TIPY NA ZABEZPEČENÍ CHAT A CHALUP

Rady Policie ČR pro zabezpečení rekreačních objektů před zimou 

* Zabezpečte si rekreační objekt certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).

* Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).

* Pro vyšší standard ochrany využije elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.

* Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.

* Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.

* Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.

* Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí.

* Při  pobytu  na chatě si  všímejte pohybu neznámých  osob  a  aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie. Nebuďte neteční, dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám.

  Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.

Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.

* Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.

* Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.

Pěstujte dobré sousedské vztahy

Nepodceňujte dobré sousedské vztahy. Pokud si sousedé dokáží během nepravidelných návštěv rekreační oblasti v zimních měsících vzájemně vypomoci např. odklizením sněhu nebo upozorněním na neznámé osoby zdržující se v okolí nemovitostí, je z poloviny vyhráno. 

Pojištění ochrání před zloději i přírodními živly

Pojištění je dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek. V případě vloupání nebo poničení chalupy vandaly můžete zásadně ušetřit rodinný rozpočet. Pojištění chat a chalup je ošetřeno v rámci pojištění domácnosti a nemovitostí. To pokrývá rizika spojená s vykradením objektu i jeho poničením vlivem živlů (vichřice, krupobití, blesk) nebo dalších nečekaných událostí (požár, výbuch, pád stromů). 

Konec chalupářské sezóny přináší strach ze zlodějů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »