Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Konec fixace úrokové sazby: Na co dát pozor?

Autor: Petra Sitařová | 29.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Konec fixace úrokové sazby: Na co dát pozor?

Konečně jste se přestěhovali do vysněného nového domova, získali momentálně ty nejlepší podmínky na hypotéce a oddechli si, že je všechen ten shon úspěšně za vámi. Neusněte ale na vavřínenech – pečlivě si zkompletujte veškeré dokumenty a smlouvy související s nemovitostí a hypotékou (později uvítáte, že máte vše na jednom místě) a hlavně si poznamenejte datum konce fixace úrokové sazby.

Doba fixace úrokové sazby je charakteristickým rysem hypotéky a po uplynutí vámi zvolené doby fixace se úroková sazba a s ní související výše splátek mohou výrazně změnit.

Nenechte se zaskočit

Podle zkušeností mnoha klientů právě první fixace úrokové sazby, ať už je dlouhá 1, 3 nebo dokonce i 5 let, “uteče jako voda”. Když vám pak banka přibližně měsíc před koncem fixace zašle nabídku úrokové sazby na další období, nepřipravené vás to může nepříjemně překvapit. Tato sazba reflektuje aktuální podmínky na trhu, může tak být i o několik procent odlišná od sazby, kterou vám banka poskytla pro první fixaci.

Nabízená sazba bývá obvykle v porovnání se sazbami pro nové klienty vyšší, u mnoha bank je ale prostor (a z četných zkušeností klientů momentálně i ochota) pro její snížení až o několik desetin procentního bodu. Pro toto snížení je důležitá včasná komunikace s bankou a vyjednávání o sazbě podpořené konkurenční nabídkou jiné banky nebo stavební spořitelny. Právě při změně fixace je totiž možné bez sankcí hypotéku celou doplatit a tzv. refinancovat k bance nebo stavební spořitelně nabízející výhodnější podmínky.

Refinancování je (obvykle) bez poplatku

Refinancování stávajících hypoték většina bank nabízí za zvýhodněných podmínek (zejména odpuštění poplatku za zpracování) a při zjednodušeném procesu schvalování (akceptace původního odhadu nemovitosti či neprokazování příjmů). Aby refinancování bylo úspěšné, je potřeba se vyvarovat několika častých chyb.

Nejnižší nabídka nemusí být ta nejvýhodnější

Nepodlehněte lákavé nabídce nejnižší úrokové sazby. Celkovou výhodnost hypotéky ovlivňují i další faktory, zejména:

Objektivní srovnání výhodnosti či nevýhodnosti nabídek bank umožňuje RPSN (roční procentní sazba nákladů) a celková suma zaplacená za období zvolené fixace.

Opožděné splátky pronásledují až 4 roky!

Refinancování může výrazně zkomplikovat nebo i zcela znemožnit negativní záznam v Bankovním registru klientských informací (tzv. BRKI), kde se eviduje platební morálka u veškerých poskytnutých úvěrů, kontokorentů a kreditních karet po dobu posledních 4 let. Některé banky nahlížejí i do dalšího z registrů, tzv. SOLUSu, jehož členy jsou například i mobilní operátoři.

I když své závazky hradíte důsledně a včas, dejte si pozor na úvěry, u kterých figurujete jako ručitel. Splácení těchto úvěrů většinou nemůžete přímo ovlivnit a o problému s platební morálkou se tak dozvíte se zpožděním. Mějte proto na paměti, že někdy i jedna splátka po splatnosti může ohrozit schválení nové hypotéky nebo vyjednávání se stávající bankou, a to bez ohledu na výši vašich příjmů nebo zástavní hodnotu nemovitosti.

Nové prokazování příjmů?

Nedílnou součástí refinancování je samozřejmě i prověřování potřebných příjmů (tzv. bonity). I když se u některých bank při refinancování příjmy dokládat nemusejí, resp. dokládají se pouze čestným prohlášením, většina bank doložení příjmů stále vyžaduje. To může zkomplikovat potenciální refinancování především u živnostníků (OSVČ), kteří využívají výdajový paušál. Pokud vám v daném roce končí fixace úrokové sazby, pamatujte, že pro posouzení bonity je zásadní poslední daňové přiznání.

Problém s doložením příjmů může nastat i u zaměstnanců - například při nástupu do nového zaměstnání se zkušební dobou nebo podání výpovědi ve stávajícím zaměstnání pár měsíců před koncem fixace.

Bonitu klienta neovlivňují pouze příjmy, ale samozřejmě i závazky. Zrádné jsou zejména kreditní karty a kontokorenty, které nám banky a úvěrové společnosti hojně a ochotně nabízejí. I když je vůbec nevyužíváte, povolené limity u těchto produktů většina bank zahrnuje do závazků. Jednoduchým řešením je pak jejich zrušení či alespoň ponížení na potřebnou úroveň.

Autorka je hypoteční poradkyní ze společnosti Callido.

Anketa

Prolomí souhrnný FINCENTRUM HYPOINDEX v následujícícíh 12 měsících 4% hranici?

Ano (86)
 
Ne (65)
 
Nevím (9)
 Celkem hlasovalo 160 čtenářů

Konec fixace úrokové sazby: Na co dát pozor? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »