Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kongres Asociace realitních kanceláří České republiky – 30.3.2011

Autor: | 03.04.2011 22:04 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

Dne 30.3.2011 se uskutečnil v Praze, v hotelu Clarion Kongres ARK ČR k 20. výročí založení tohoto významného profesního sdružení realitních kanceláří, správců nemovitostí a dražebníků. Program konference byl však především odborného charakteru.

 

V úvodní části vystoupili vrcholní představitelé evropských sdružení, jejímiž členy jsou národní asociace realitních kanceláří a správců nemovitostí pánové Timo Multanen Finsko (CEPI), Manuel Negrao Portugalsko (CEI). Oba pánové potvrdili, že obě asociace se již dohodly na spojení obou sdružení, aby tím mohlo dojít k posílení jejich postavení v rámci EU, zejména při prosazování zájmů realitní profese při tvorbě unijní legislativy. Pan Timo Multanen – prezident CEPI potvrdil i významnou roli ARK ČR ve vedení tohoto evropského sdružení (CEPI). Za slovenskou asociaci (NARKS) promluvil její prezident JUDr. Ľubomír Kardoš.

Mezi témata, o než byl mezi účastníky kongresu vysoký zájem, patřilo bezesporu téma případných změn v dosavadní právní úpravě při provozování realitní činnosti. Tato otázka byla hlavním bodem vystoupení poslance Parlamentu ČR ing. Jaroslava Plachého. Pan poslanec Plachý se zmínil mimo jiné o tom, že probíhá analýza situace v oblasti podnikání na realitním trhu v ČR, která by měla vést k přípravě zákona o provozování realitní činnosti. Zdůraznil, že realitní činnost je vysoce komplexní a odbornou činností zasahující do řady oblastí, což je důvod, proč je žádoucí takový zákon připravit.  Uvedl, že: „nová právní úprava  by měla dát realitní činnosti novou dimenzi“ a dále že „nejpozději do roka a do dne by mělo být připraveno  paragrafované znění tohoto zákona“.

Na vystoupení pana poslance Plachého tématicky navázal ředitel odboru živností Ministerstva průmyslu a obchodu ing. Bc. Petr Kameník. Informoval účastníky kongresu, že se vytváří odborná skupina, která by měla přijít s návrhem, jak provést zákonnou úpravu činností realitních kanceláří.

Uvedl, že: „je žádoucí a účelné, aby se na další činnosti tohoto týmu konzultačně podílela Asociace realitních kanceláří ČR,  jako  profesní  partner  státní  správě, který má zároveň zastoupení na evropské úrovni“.

Dále pan ředitel Kameník souhlasil s tím, že nejlepším řešením by bylo vytvoření samostatného zákona o realitních kancelářích, který by upravil podmínky podnikání v této živnosti a řekl, že: „v každém případě je účelem připravované úpravy nejen zvýšit prestiž  realitních kanceláří a zviditelnit a zprůhlednit podnikání v této oblasti, ale  hlavně významnou měrou přispět k omezení možnosti podvodného jednání, aby klienti nebyli ohrožení finanční ztrátou“.

S pozorností  byla očekávána také vystoupení dvou představitelů státní správy z oblasti daní a to ředitelky odboru Ministerstva financí České republiky  JUDr. Aleny Holmes a generálního ředitele   Generálního finančního ředitelství Ing. Jana Knížka.

Paní ředitelka mimo jiné uvedla některé informace o připravovaných návrzích novely některých daňových zákonů, např. sdělila, že: „připravovaná novela zákona o daních z příjmů předpokládá sjednocení sazby daně pro fyzické i právnické osoby na úroveň 19%“.

Z vystoupení pana ředitele Knížka lze uvést např. zajímavou informaci, že státní správa má v úmyslu zřídit tzv. jednotné inkasní místo, kam by byly směrovány jak platby daní, tak i dnešní platby sociálního i zdravotního pojištění, což by pro všechny dotčené subjekty, tj. plátce daní a uvedeného pojištění znamenalo značné zjednodušení celé administrativy.

V další části programu byli účastníci informováni o projektu ARK ČR a dalších spolupracujících subjektů týkajícího se tvorby cenových map.

Závěrečná část programu byla věnována jednotlivým segmentům realitního trhu, tj. trendy v rezidenčních nemovitostech, tre ndy na trhu s obchodními, kancelářskými, průmyslovými a logistickými centry.    

PROGRAM a PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Kongres se koná pod záštitou Ministerstva financí České republiky

PROGRAM:

8:30 – 9:30   Prezence účastníků, ranní káva          

9.30 - 9:35     Zahájení  konference                         

Ing. Jaroslav Novotný , prezident ARK ČR, RAK CZ a.s.

9:35 - 10:00  Zahraniční hosté      

Timo Multanen Finsko (CEPI)

Manuel Negrao Portugalsko (CEI )

JUDr. Ľubomír Kardoš Slovensko (NARKS)

10:00-10:10  Realitní kancelář dnes a zítra             

Ing. Jaroslav Plachý, poslanec PČR, člen sněmovního Hospodářského výboru


10:10-10:25  Stručné shrnutí činnosti asociace v uplynulých 20. letech  včetně ocenění činnosti některých členů asociace.        

Ing. arch. Jan Borůvka , generální sekretář ARK ČR

10:25-10:50  Trendy vývoje realitních služeb,         

Ing. Jaroslav Novotný , prezident ARK ČR, RAK CZ a.s.

Petr Král, Coldwell Banker

 

10:50-11:00  Právo a podnikání v realitní kanceláři

JUDr. Miroslav Duda , Vicepresident ARK ČR

11:00- 11:20 Co nového pro činnost RK připravuje legislativa?  (DPH, ceny, živnosti)           

JUDr. Alena Holmes, ředitelka odboru - majetkové daně, daň silniční, poplatky a oceňování, Ministerstvo financí České republiky
ing. Jan Knížek – generální ředitel – Česká daňová správa

Ing. Bc. Petr Kameník , ředitel odboru živností, Ministerstvo průmyslu a obchodu - Živnost realitní kancelář

11:20-11:35  Přestávka na kávu  a občerstvení       

11:35-11:50  Cenové mapy nemovitostí                  

Ing. arch. Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR

ing. Pavel Macoun, Gekon s.r.o.

11:50-12:30  Očekávaný vývoj rezidenčního realitního trhu v ČR       

Petra Holubová, Professionals

Peter Višňovský, LEXXUS a.s.

ing.Jiří Fajkus, Real Spektrum

12:30-13:30  Společný oběd účastníků                  


13:30-14:30  Trendy na trhu s obchodními, kancelářskými, průmyslovými a logistickými centry    

Ondřej Vlk – Jones Lang Lasalle

Ing. Jan Lovětínský - CB Richard Ellis

RNDr. Karel Stránský - Colliers

14:30-15:20  Současné  možnosti financování nemovitostí   

Ing. Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky

15:20-15:40  Závěrečné shrnutí

Ing. Jaroslav Novotný, prezident ARK ČR, RAK CZ a.s.

Kongres Asociace realitních kanceláří České republiky – 30.3.2011 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »