Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Koupit starší nemovitost, nebo novostavbu? Realitní společnosti České spořitelny poradí, jaká jsou pro a proti

-     Secondhandové nemovitosti mívají nižší ceny; starší byty lze koupit v lukrativních lokalitách v centrech měst

-     Na starší nemovitosti může váznout věcné břemeno nebo exekuce od předchozích majitelů

-     Novostavba nevyžaduje další finanční prostředky na rekonstrukci

-     Skryté vady novostavby se mohou projevit až po delší době užívání

Před koupí vlastní nemovitosti je potřeba zvážit, zda si pořídit novou, nebo starší. Ta nová představuje větší jistotu, že během několika následujících let nebude nutné investovat další finanční prostředky do její rekonstrukce a oprav. Starší nemovitost je zase možné koupit za lepší cenu. „V našich pobočkách po celé České republice evidujeme nabídku jak starších nemovitostí, tak nových developerských projektů, ale jednoznačně převládají ty secondhandové. Lidé obecně u novostaveb i starších bytů preferují byty o velikosti 2+kk a 2+1, což platí jak pro velká města, tak pro regiony. Například v Praze lze takový starší byt pořídit již od 1 500 000 korun, v novostavbě od ceny zhruba o 350 000 vyšší,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS). Podle statistik RSČS jsou na tom podobně i ceny bytů v Brně. Starší byty se zde nabízejí od 1 300 000 korun, novostavby potom od 1 650 000 korun. Patrné jsou rozdíly mezi obcemi v krajích a krajskými městy. V Plzni lze například koupit dvoupokojový byt od 1 200 000 korun, v Plzeňském kraji však již od 290 000 korun. Naopak ceny bytů mezi Ostravou a obcemi v Moravskoslezském kraji se tak výrazně neliší. Přímo v Ostravě začínají na 330 000 korunách, v kraji se pohybují od 220 000 Kč.

Zpravidla se dá říci, že novostavby jsou vhodné pro ty, kteří chtějí koupit a rychle bydlet. Často jsou postaveny z moderních materiálů, bývají zateplené, s kvalitními okny apod. Díky tomu jsou méně náročné na spotřebu energií pro vytápění a šetří majitelům výdaje. Developeři při projektování nových bytů myslí i na vyšší komfort bydlení a u větších bytů počítají s více koupelnami a toaletami. Rezidentům zajišťují také pohodlné parkování, což u starších bytů zejména v centrech větších měst bývá problém. V případě nákupu nemovitosti od developerských společností lze využít i služby klientských změn. Ještě v průběhu výstavby je tak možné zasáhnout do konečné podoby bytu a nechat si jej upravit podle vlastních představ. „V oblasti novostaveb evidujeme zájem o nemovitosti v širších centrech měst a na jejich okrajích s dostatečnou infrastrukturou. Je to dáno jednak poptávkou po klidnějším bydlení s dobrou dostupností, ale také tím, že právě zde mají developeři volnější podmínky pro stavbu a vyrůstá zde více projektů. Jak postupujeme směrem do středů měst, novostaveb ubývá. Přímo v centrech pak nenajdeme prakticky žádnou,“ říká Martin Němeček.

U nových nemovitostí je ovšem potřeba počítat i s možnými nepříjemnostmi. Bývají v záruce, ale mohou se na nich po čase užívání projevit skryté vady. „Na místě je jistě obezřetnost při výběru. Ačkoli mohou novostavby vypadat dobře, neznamená to, že všechny jsou kvalitní. Některé vady, jako například špatné dispozice, nedostatek úložných prostor nebo poškozené součásti bytu, dokáže odhalit i laik. Na jiné je potřeba přizvat odborníka, který zhodnotí stav nemovitosti po stavební a konstrukční stránce,“ doplňuje Martin Němeček. První majitelé novostaveb neznají ani skutečnou výši nákladů na její provoz. V této věci musejí spoléhat na informace od developera, případně prodejce. Dopředu nemohou znát ani své sousedy.

„Starší nemovitosti mohou mít velkou výhodu díky lokalitě. Nacházejí se i na atraktivních místech v centrech měst, kde novostavby už nemohou vyrůst. Ačkoli bývají v horším stavu, představují velký potenciál. V rámci rekonstrukce je nový majitel může upravit podle vlastních představ a získat tak opravdu exkluzivní bydlení,“ radí Martin Němeček. V některých případech mají kupující možnost domluvit se s prodávajícím na přenechání vybavení a odpadne jim tak starost s nákupem nového. Alespoň s částečnou rekonstrukcí je potřeba počítat téměř u každé secondhandové nemovitosti. A pokud jsou nezbytné větší zásahy, často se stává, že co kupující ušetří na pořizovací ceně, vloží právě do nutných oprav. „U starších nemovitostí také doporučujeme pečlivě prozkoumat právní aspekty u předchozích vlastníků a zjistit, zda na ní nevázne věcné břemeno, exekuce a podobně,“ upozorňuje Martin Němeček. 

Koupit starší nemovitost, nebo novostavbu? Realitní společnosti České spořitelny poradí, jaká jsou pro a proti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »