EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Jiří Havelka

23. 05. 2016

0 komentářů

Británie zkouší hypotéky pro seniory

 


 

Pro tuzemské banky nejsou senioři příliš zajímaví. „Podle evropského šetření bylo u nás v roce 2014 jen jedno procento domácností seniorů (dva dospělí, z toho alespoň jeden ve věku 65 let nebo vyšším), které vycházely s měsíčním rozpočtem velmi snadno. Takových domácností ovšem bylo v Německu a Rakousku 10 procent, ve Velké Británii a Nizozemsku 13 až 15 procent a ve Švédsku či v Norsku 40 procent,“ uvádí Jiří Večerník ze Sociologického institutu Akademie věd ČR.

V rámci Hypotéky 55+ jsou dlužníkovi započítány do bonity nejen příjmy ze zaměstnání a penze, ale například i investice či příjmy z pronájmu. Pro české banky je ale rozhodující příjem dlužníka, nikoliv jeho majetek. „Banky ani moc nezajímá, že má žadatel někde vedle ještě dva domy, kterými může potenciálně ručit. Je pro ně mnohem podstatnější příjem. Prodávat ony dva domy v případě problémů je totiž pro ně akorát obtíž,“ konstatuje Vanda Davídková, analytička společnosti Finberry.

Příjmy z kapitálového majetku bývají posuzovány relativně přísně. Na trhu je několik bank ochotno individuálně do bonity tyto příjmy zařadit, musí se však jednat o stabilní a dlouhodobý příjem,“ přidává se analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Některé tuzemské banky dokonce neberou starobní důchod jako plnohodnotný příjem. „Dvě banky mají omezení. Hypoteční banka důchod akceptuje, ale jen do 50 procent celkového příjmu žadatelů, Raiffeisenbank jen do 30 procent,“ podotýká analytička Finberry.
Zdroj : Mladá fronta DNES

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

příjmy z pronájmu daňové přiznání

Jak uvést příjmy z pronájmu do daňového přiznání 2020

Příjem z pronájmu je pasivní příjem získaný při pronájmu bytu. Jako takový je nutno tento příjem uvést do daňového přiznání a řádně z něj odvést daň z příjmu. Pokud máte příjem z pronájmu jako fyzická osoba, není nutné mít živnostenský list či jiné povolení. Ale je nutno pamatovat na to, že vám váš zaměstnavatel nemůže […]

Text: Hana Bartušková

13. 02. 2020

nájemník neplatí nájem

Co dělat, když nájemník neplatí nájem?

Ačkoliv jste si nájemníka před uzavřením nájemní smlouvy pečlivě prověřili, přesto se může přihodit, že přestane platit nájemné za byt. Nový občanský zákoník nájemníka chrání jako slabší smluvní stranu a omezuje možnost sankcí vůči němu ze strany pronajímatele. Jak můžete postupovat, abyste nájemce motivovali k úhradě nájemného a zároveň jste se stále pohybovali v mezích […]

Text: Veronika Hejná

02. 01. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *