EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Text: Jiří Havelka

04. 07. 2016

0 komentářů

Koupě bytu se může nemile prodražit

 


 

O tom se přesvědčil i klient jedné realitní kanceláře. Dva roky pečlivě vybíral byt, který by jej učaroval. Chtěl se přestěhovat zpět ze Žižkova do rodných Strašnic.

Vůbec bych neřekl, že jsem měl nějak přemrštěné požadavky. Spíš jsem neustále narážel na nemovitosti, které měly buď značné závady, věcné břemeno, nebo tam byly evidentně problémoví sousedé. Několikrát mi byl taky ze strany realitních kanceláří nabídnut byt z dědictví, kde spolu pozůstalí nebyli schopni promluvit, natožpak se v rámci prodeje na něčem dohodnout,“ <a>prozrazuje David Souček.

David si nakonec vybral byt, který byl jeho vysněným. Po prohlídce si byt pečlivě prověřil na internetu a v bance si ověřil možnosti hypotéky. Vše sedělo bez problémů a tak zavolal realitní makléřce, že o byt má zájem. Nechal se však zlákat na nevýhodnou rezervační smlouvu.

Jakkoli se může zdát koupě výhodná, nebo je kupující přesvědčen, že je daná nemovitost opravdu ta jediná pravá, je potřeba jednat s rozvahou. Ani v případě, že makléř argumentuje mnoha zájemci, je třeba nepodlehnout tlaku, nemovitost několikrát navštívit a rezervační smlouvy nikdy nepodepisovat tak, jak je předkládá realitní kancelář. Vždy by je měl překontrolovat odborník,“ radí Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Událost, která nastala ještě týž týden by si nikdo ani nevymyslel. „Stala se věc, kterou bych ani náhodou nečekal. V práci si mě zavolal šéf a sdělil mi, že se se mnou budou muset rozloučit,“ vzpomíná David na nepříjemnou situaci. Kolotoč událostí, který nastal byl už jenom důsledek. Žádná banka nepřistoupila na jiný druh financování hypotéky a David, tak mohl na hypotéku zpomenout. Stejně tak mohl zapomenout i na rezervační poplatek 100 000 korun, které dal realitní kanceláři.

REKLAMA

Rezervační smlouvy předkládané realitními kancelářemi jsou velice často pro kupující nevýhodné a rizikové. Je tedy dobré požadovat určité úpravy směrem k lepší vyváženosti smlouvy. David mohl uvedené situaci předejít jednoduchým ujednáním, že v případě zamítnutí žádosti o schválení úvěru může od rezervační smlouvy bez sankce odstoupit,“ uzavírá Wenigrová.
Zdroj : iDnes.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *