EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

12. 07. 2013

0 komentářů

Banky tlačí na uspokojení svých pohledávek, nedobrovolných dražeb nemovitostí je třikrát víc

 


 

Před pěti lety banky téměř nemusely řešit problémy nesplácených hypoték, zanedbatelné půl procento z celkového objemu hypoték pro ně neznamenalo velký problém. S propadem realitního trhu však bankovním domům vzrostl počet pohledávek na 3 až 4 procenta, neoficiálně se mluví i o vyšším podílu.

Banky proto začaly hledat efektivnější způsob vymáhání svých dluhů, než představují exekuce. Ty jsou pro ně se svou 15% provizí a někdy až tříletou dobou trvání příliš drahé a zdlouhavé. Nedobrovolné dražby si bankovní domy oblíbily pro jejich rychlost (prodej do 3 měsíců), vysokou návratnost (až 70 % hodnoty nemovitosti) a minimální náklady na provedení.

Zatímco v roce 2008 proběhlo celkem 295 nedobrovolných dražeb, loni už to bylo 910. „Jen k polovině letošního roku se nucených dražeb uskutečnilo 544, do konce roku tak padne magická hranice 1000 nedobrovolných dražeb,“ říká Radim Hasman, předseda představenstva Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb.

„Oproti soukromým společnostem, které dražby využívají v nejvyšší možné míře, neměly české banky ještě před pěti lety s dražbami velké zkušenosti. Prudký nárůst nesplácených hypoték je však donutil ke změně,“ vysvětluje Radim Hasman, a dodává, „I přes stagnaci realitního trhu zůstává o nemovitosti nabízené v dražbě velký zájem. Díky tomu dosahujeme maximální možné prodejní ceny.“

Nedobrovolné veřejné dražby iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Většinou je to banka, která má na nemovitosti zástavu. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. „Někdy nás ale kontaktují i sami majitelé nemovitosti. Dražbou se vyhnou nepříjemnostem okolo zabavení domu, splatí hypotéku a ještě jim část z prodeje zůstane do nového začátku,“ dodává Radim Hasman.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *