EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Petr Zámečník

27. 03. 2013

0 komentářů

Ceny bytů v krizi: -9,1 %

 


 

Celkový pokles cen bytů v krizi dosáhl 9,1 %. Pokles byl ovšem různý pro nové a staré nemovitosti a lišil se také podle regionu. „Od počátku roku 2009 do konce roku 2012 klesly ceny nových bytů v Praze o 7,8 %. Ceny starších bytů v Praze od svého maxima ve 3. čtvrtletí roku 2008 klesly koncem roku 2012 o 14,1 %“, uvedl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek.

Statistika je mocná věda. Průměrný pokles cen o 14 % zjednodušeně znamená, že pokud cena jednoho bytu nepoklesne, druhý byt propadne o 28 %. Ostatně již v roce 2008 zaznamenávaly realitní kanceláře u některých bytů cenové propady. „V druhé polovině a především v závěru roku 2008 jsme zaznamenali markantní pokles cen nemovitostí. Jednalo se především o byty, které v extrémních případech zlevnily až o 20 % během půl roku,“ uváděl v lednu 2009 Michal Pitucha, výkonný ředitel Realitní kanceláře STING.

Graf 1: Vývoj cen starších a nových pražských bytů v krizi
ceny-bytu-v-krizi-01

Zdroj: ČSÚ

Ceny bytů rostou rychleji než index spotřebitelských cen. Důvodem je především růst reálné mzdy, od níž se dlouhodobě odvíjí ceny na realitním trhu. V kratším období pochopitelně může docházet – a dochází – k nemalým výkyvům. Jeden z velkých směrem vzhůru se uskutečnil mezi lety 2006 a 2008.

REKLAMA

Graf 2: Vývoj cen starších pražských a mimopražských bytů
ceny-bytu-v-krizi-02

Zdroj: ČSÚ

Mimopražské a pražské byty se vyvíjely obdobně až do roku 2007, kdy došlo k vyššímu růstu cen mimopražských lokalit. Zvýšená cenová hladina mimopražských bytů se drží dodnes. Jedním z důvodů jsou sice nižší ceny mimo hlavní město, ale především se může jednat o cenový vývoj způsobený vyrovnáváním životní úrovně.

Relativní růst cen mimopražských bytů oproti Praze s následným dlouhodobým udržením nižšího rozpětí cen může být způsoben relativním růstem příjmů obyvatel mimo hlavní město (opět vůči Pražanům). Na druhou stranu se ale může jednat o růst ceny bytů v okolí Prahy, kdy lidé pracují v hlavním městě, ale nemovitosti nakupují v jeho okolí. Ostatně dnes není výjimkou, že lidé i z příhraničních měst (např. Liberec, Ústí nad Labem…) dojíždějí za prací do Prahy.

REKLAMA

Ceny rodinných domů jsou stabilnější než ceny bytů. Důvodem může být i malý zájem o jejich výstavbu ze strany developerských společností. „Téměř úplně se také zastavily developerské projekty výstavby rodinných domků, protože pro ně nejsou zákazníci. Trh s domky tak dnes ve většině případů iniciují pouze změny v rodinách, zejména rozvody a úmrtí,“ uvádí Petr Ort z Bankovního institutu vysoká škola (BIVŠ), který zpracovával publikaci Cenové mapy v České republiky 2013.

Graf 3: Vývoj cen bytů a rodinných domů
ceny-bytu-v-krizi-03

Zdroj: ČSÚ

U rodinných domů docházelo k výrazným propadům cen zejména v satelitních městech, které se podle předpovědí ukázaly pro život spíše nevhodné.

Zájem a růst ceny se projevil v posledním období zejména u panelových domů. „Je to důsledek vnitřní i mezinárodní migrace. Do těchto bytů se stěhují zejména mladí příslušníci střední třídy a cizinci, pro něž je to obvykle přechodné řešení, než dosáhnou na bydlení podle vlastních představ. Atraktivitě paneláků rovněž přispěl program revitalizace a zateplení. Předpovědi, že se panelová sídliště postupně změní v ghetta pro sociálně slabší obyvatele, jako je tomu na Západě, se u nás nevyplnila,“ uvádí Petr Ort.

Majitelé bytů ovšem nemusí (zatím) tak zoufat z propadu hodnoty jejich majetku. Např. ve Španělsku podle srovnatelné metodiky poklesly ceny nemovitostí v krizi přibližně o 30 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *