EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

15. 01. 2013

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Češi při vybírání bydlení stále častěji posuzují konečnou cenu bytu. A rozlišují mezi lokalitami

 


 

V letech 2010,2011 a2012 odpovědělo v průzkumu již 1078 respondentů, kteří skutečně zakoupili alespoň jeden byt od developerské společnosti EKOSPOL. Při dotazování měli respondenti přiřadit jednotlivým kritériím, která hrají při rozhodování o koupi bytu roli, důležitost od jedné do pěti. Jedna znamená nejmenší důležitost, pět naopak největší.

Roste význam ceny a referencí, stoupají i další nároky klientů

Při srovnání dat z posledního průzkumu za celý rok2010 atři čtvrtletí roku 2011 s novějšími daty za poslední kvartál2011 acelý rok 2012 zjišťujeme, že nároky kupujících na nové bydlení se obecně zvyšují.

V posledním roce a čtvrt vzrostl především význam konečné ceny, která je naprosto rozhodujícím faktorem pro drtivou většinu kupujících. Průměrně jí přiřadili hodnotu 4,72 z maximálně možných 5,0. Vzrostla i váha dalších kritérií, jako je dopravní dostupnost (z 4,0 na 4,16), dostatek zeleně v bezprostředním okolí projektu (z 3,9 na 4,14) a optimalizace vnitřní dispozice bytu, tedy praktičnost interiéru (z 3,75 na 4,02). Naopak na chvostu kritérií se z hlediska důležitosti stále drží úroveň standardního vybavení a občanská vybavenost lokality, i když i ty v čase stoupají.
ekospol-ceny-bytu

„V nejlevnějším cenovém segmentu, kde se dnes prodává jednoznačně nejvíce bytů, je konečná cena bytu včetně DPH naprosto rozhodující. Stoupající nároky klientů na ostatní kritéria ale jasně dokazují, že lidé dnes za své peníze chtějí víc a neskočí jen na marketingové triky některých developerů, kteří ospravedlňují vyšší ceny svých bytů tzv. vyšším standardem vybavení. Lidé si dokáží spočítat, že hlavním nákladem je koupit pozemek a postavit bytový dům jako takový a tzv. vyšší standard vybavení zvyšuje náklady developera jen omezeně. Nejsou proto ochotni akceptovat například desetitisícový cenový rozdíl za metr čtvereční, to si raději koupí byt v základním standardu za nižší cenu a vybaví si jej vysněným vybavením v rámci klientské změny. Ušetří tak desítky až stovky tisíc korun,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti EKOSPOL.

Doslova raketový nárůst pak zaznamenávají reference a doporučení na developera. Toto kritérium vzrostlo z původních 3,96 na 4,27 apo konečné ceně je druhým nejdůležitějším. „To nás těší vůbec nejvíce. Řada lidí se v době realitního boomu spálila a svou špatnou zkušenost si rozhodně nenechávají pro sebe. A to je dobře, protože jen tak se může trh v dlouhém období vyčistit od developerských zlatokopů, kteří ošidí, co můžou,“ říká Korec.

REKLAMA

V otázce, zda klienti dostali na developera doporučení, pak za celé období roků 2010, 2011 a2012 odpovědělo 26 % respondentů kladně. Již tedy ne každý pátý, ale dokonce každý čtvrtý byt od EKOSPOL a.s. se dlouhodobě prodává na doporučení.

Na bydlení nebo investici? Záleží především na lokalitě

Jak již společnost EKOSPOL dříve informovala, zejména v posledním roce výrazně narůstá také podíl kupujících, kteří kupují byty za účelem investice. Při zprůměrování za celé roky 2010,2011 a2012 činil nákup bytů na investici slušných 17 %. Jen za rok 2012 to ale bylo již 24,4 %.

„Při nákupu bytů na investici je patrné rozdělení podle jednotlivých lokalit. Lokality s úplně nejnižšími cenami, jako např. Horní Měcholupy, mají podíl nákupů na investici nejvyšší. Pak existují „kombinované“ lokality s klidným okolím a dobrou dopravní dostupností, kde je relativně silný nákup na investici, ale nakupují zde i lidé pro vlastní bydlení. Mezi takové lokality patří třeba Kyje nebo Barrandov. Poslední skupinou pak jsou komorní projekty zpravidla s nižším počtem podlaží a ve vilových čtvrtích, kde lidé nakupují hlavně pro vlastní bydlení a podíl nákupů na investici je téměř nulový. Typickými zástupci takových projektů z naší nabídky jsou třeba Uhříněves nebo Dubeč,“ uzavírá Evžen Korec.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *