EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Chcete bezúročnou půjčku na bydlení? Přestěhujte se do Francie

 


 

Francie si už dlouho neví rady s bydlením, potřebuje 800 000 bytů a domů, ale výstavba novostaveb stále klesá. V loňském roce bylo postaveno historicky nejméně bytů a domů, a to pouhých 300 000. Zároveň ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy Francouzů. Za posledních patnáct let vzrostly ceny například v Paříži o 165 % a Lyonu o 151 %, zatímco průměrná mzda se zvýšila pouze o necelých 30 %.

Půjčka s nulovými úroky má své výhody, ale i omezení

Půjčka s nulovými úroky je  půjčka, jejíž úroková sazba je nulová. Navíc je tato půjčka osvobozena od poplatků za vyřízení žádosti. Cílem bezúročné půjčky je motivovat k nákupu nemovitosti lidi z nižší příjmové skupiny, kteří by bez pomoci dostatečnou výši úvěru na bydlení od banky nezískali nebo by nemohli splácet měsíční splátky.

Půjčku poskytuje bankovní instituce, která má uzavřenou dohodu se státem. Z daňového pohledu se jedná o vratnou zálohu, která bankovní instituci nenese úroky, kterou musí nahlásit daňovému úřadu. Banka obdrží slevu na dani ve výši neobdržených úroků. Příjemce půjčky si prověřuje sama banka, která také rozhoduje o poskytnutí půjčky. Pokud žadatel řádně nesplácí, banka jej nahlásí daňovému úřadu, který může udělit sankce za neplnění.

Samozřejmě že půjčka není pro každého. Zažádat o ni může každý, kdo nebyl majitelem nemovitosti alespoň dva roky před podáním žádosti. O půjčku mohou zažádat také držitelé karty ZTP, kteří nejsou práce schopni, či osoby, jejichž obydlí bylo postiženo přírodní katastrofou.    

Nabytou nemovitost je nutné využívat jako své hlavní sídlo (bydliště), a to nejpozději do roka od nákupu nemovitosti či dokončení rekonstrukce. Majitelé nesmějí nemovitost pronajímat do té doby, dokud není půjčka s nulovým úrokem splacena.

REKLAMA

Půjčka neslouží jako kompletní financování nemovitosti, ale jako součást dalšího financování, kterým může být například socální úvěr na bydlení, smluvní úvěr či bankovní úvěr na bydlení.

Bezúročná půjčka se vztahuje na nákup jakéhokoliv nového bytu či domu. Vláda postupně rozšířila půjčku také na nákup starší nemovitosti s nutnou kompletní rekonstrukcí, nebo například na rekonstrukci, která slouží k rozšíření obytných prostor. Je také možné financovat energetickou renovaci (např. topení, izolaci).

O půjčku mohou žádat sociálně slabší lidé

Výše půjčky s nulovými úroky se odvíjí od ročních příjmů domácnosti a místa, kde se nachází kupovaná nemovitost. Příjem nesmí překročit limit odvozený od počtu osob ve společné domácnosti a lokality.

Lokality jsou rozděleny do čtyř zón. V zóně A nalezneme například Paříž a její okolí či Azurové pobřeží, v zóně B1 jsou aglomerace s více než 250 000 obyvatel a B2 nad 50 000 obyvatel, do zóny C se řadí zbytek území. Maximální příjem jedné osoby pořizující si nemovitost například v zóně C je 22 000 euro ročně. Pokud se rozhodne o půjčku zažádat domácnost s více než osmi osobami, pak jejich příjem nesmí v Paříži překročit 115 200 euro ročně.

REKLAMA

Maximální výše půjčky a doba splácení

Maximum, ze kterého se počítá bezúročná půjčka, se opět odvíjí od lokality a počtu osob žijících ve společné domácnosti. Strop pro jednu osobu v zóně C je 100 000 euro a například pro pět a více osob v zóně A je stanoven na 345 000 euro.
clipboard0616
Zdroj : Service-public.fr

Hodnota bezúročné půjčky se určuje jako procento z celkové hodnoty operace (omezeno stropem), a to opět vzhledem k lokalitě 18 až 26 procent. Maximální výše půjčky tak může dosáhnout u jednočlenné domácnosti 18 000 euro v zóně C a 89 700 euro v pětičlenné domácnosti v Paříži.
clipboard0617
Zdroj : Service-public.fr

Půjčku je možné získat na 12 až 25 let. Čím jsou příjmy domácnosti vyšší, tím je délka půjčky kratší.

Francouzský stát ve snaze podpořit sociálně slabší domácnosti při nákupu nemovitosti zavedl také individualizovanou pomoc na bydlení pro domácnosti s malými případně nulovými úsporami, která jim pomáhá získat samotný úvěr. Majitelé novostaveb jsou také například osvobozeni od daně z nemovitosti po dobu dvou let.

Francie se již více než 30 let potýká s problémem bydlení. Stát do této oblasti utápí obrovské částky bez hmatatelných výsledků. Například v letošním roce je na tuto oblast vymezeno v rozpočtu 46 miliard euro, tedy více než 2 % HDP.

Podpora vlastnického bydlení je stále více kritizována. Kritici tvrdí, že podporuje růst cen nemovitostí. Podle ekonoma Jacques Garella dává falešný pocit dobročinnosti, způsobuje špatná rozhodnutí a narušuje tak fungování realitního trhu. Navíc je podle něj nespravedlivé, že v konečném důsledku zaplatí obec, potažmo daňový poplatníci, aby se několik málo jedinců mohlo stát majiteli nemovitosti. Současná vláda se chystá  významnou čast sociálních podpor bydlení omezit, některé dokonce zrušit. Zatím ovšem bezúspěšně.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nox

    10 března, 2015

    Pokud nekde chybi 800 000 bytu/domu, tak jedine reseni je je postavit. Zadne cachrovani s penezi samo o sobe dum nepostavi. Nechapu, proc se neustale lide snazi resit veci tim, ze budou odnekud nekam prehazovat penize.

    Odpovědět