EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Jak naložit s penězi ze stavebního spoření?

 


 

Naspořené prostředky po šesti letech spoření dosahují většinou kolem 150 tisíc korun, počítáme-li s pravidelným ročním vkladem 20 tisíc korun, státní podporou 2 tisíce korun ročně a úrokovou sazbou, která se ještě do nedávna pohybovala kolem dvou procent. Do konečné částky musíme ještě zahrnout patnáctiprocentní daň a poplatky, které si stavební spořitelny účtují, tedy při uzavření smlouvy nejčastěji 1 procento z cílové částky a roční poplatky kolem 300 korun. U starších smluv se mohla celková naspořená částka vyšplhat až na 250 tisíc korun vzhledem k delšímu trvání smluv a vyšším úrokovým sazbám z vkladů.

Nejdříve musíte zvážit, kdy tyto prostředky budete chtít využít. Další rozhodnutí se týká rizika. Většina lidí, kteří investují do stavebního spoření, se řadí ke konzervativním investorům, kteří neradi podstupují riziko. Peníze uložené na stavebním spoření jsou vzhledem k pojištění vkladů (stejně tak jako u banky) v bezpečí. Na druhou stranu můžete patřit k drobným investorům, kteří chtěli vyčerpat státní příspěvek, a bez státního příspěvku se nebojíte pustit se do nějakého toho rizika. Ať už tak či onak, možností kam investovat je několik.

Nemáte čas a nejste ochotni přijmout riziko

Pokud víte, že peníze ze stavebního spoření využijete za několik týdnů či měsíců a nechcete podstupovat žádné riziko, nejjednodušším řešením je uložit peníze na spořící účet, který většina bank poskytuje k běžnému účtu. Peníze máte kdykoliv k dispozici a jsou oproti běžným účtům úročeny i více než 1,5 procenty ročně. Při uložení až 300 tisíc korun nabízí v současné době nejvýhodnější úrok Sberbank (1,63 procenta).

Peníze si můžete bezpečně uložit i na termínované vklady. Výše úroku se odvíjí od délky uložení vkladu. Své úspory si můžete uložit na šest měsíců i na několik let. Například v případě vkladu ve výši 150 tisíc korun na tři roky získáte nejvyšší úrok u ANO spořitelního družstva (3,5 procenta), při vkladu na sedm let získáte úrok 4,3 procenta, aby klient mohl výhodného úročení vkladů využít, musí vložit 10 procent částky jako členský vklad, čímž získá také právo na podíl na zisku.  Za předčasný výběr si spořitelní družstvo naúčtuje poplatek 5 procent z vkladu. Dobře si proto rozmyslete, jak dlouho peníze nevyužijete.

Vkladní knížky patří k nejstarší formě spoření v České republice. S příchodem dalších spořících produktů se vkladní knížky postupně dostali do pozadí. Fyzickou podobu knížek ocení zejména prarodiče, kterým elektronická forma bankovnictví nepřirostla k srdci. V současné době nabízí například Poštovní spořitelna úrok  1,5 procenta u vkladní knížky pro děti od narození do 17 let. Výběr je ale možný pouze při dosažení 18 let věku dítěte, navíc je zaúčtována úroková prémie. Založíte-li účet dítěti v 17 letech, máte vklad vázán na jeden rok.

Bez rizika na delší dobu

Stavební spořitelny se snaží přesvědčit klienty o uzavření tzv. následné smlouvy, tedy další smlouvy o stavebním spoření. Je potřeba myslet ovšem na to, že své peníze máme vázané na šest let a zhodnocení již rozhodně není, co bývalo.

Starší smlouvy stavebního spoření poskytovaly jejich majitelům výnosy 4 a více procent. Ještě před několika lety se úrokové sazby stavebního spoření pohybovaly kolem dvou procent. V současné době se nám o takovém zhodnocení stavebního spoření může jenom zdát. Stavební spořitelny většinou nabízejí úrokovou sazbu z vkladů jedno procento, se započtením státní podpory maximálně 2 tisíce korun a odečtení poplatků a daně se musíme spokojit se zhodnocením pouze kolem tří procent. Vyššího zhodnocení u stavebního spoření můžete dosáhnout pravidelným spořením a spořením po dobu delší než šest let.  

Další možností investice jsou podílové fondy, kterých existuje celá řada a dají se přirovnat k termínovaným vkladům. Jejich hlavní výhodou je diverzifikace, nebo-li rozložení rizika. Pro investice na jeden či dva roky a konzervativním přístupu investora jsou vhodné fondy peněžního trhu,  k investicím nejméně na tři až tři a půl roku lze využít fondů zajištěných, u kterých se ale vysokých výnosů rozhodně nedočkáte. V loňském roce se výnos fondů peněžního trhu pohyboval v průměru pouze kolem nuly. Vyšší výnos vykoupený vyšším rizikem zajistily v loňském roce například fondy akciové (téměř pět procent) a dluhopisové (více než čtyři procenta). Podílové fondy s sebou navíc nesou řadu poplatků, a to ať už jde o poplatky vstupní, za správu a někdy i výstupní. I když podílové fondy vynášely v minulosti, neznamená to ovšem, že budou vynášet i v budoucnosti.

Úspory lze vložit i na doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). Zhodnocení transformovaných fondů dosáhlo v loňském roce od 0,72 do 1,7 procenta. Nejvyšší výnos připsala svým klientům Penzijní společnost České pojišťovny. Již téměř tři roky penzijní společnosti nabízejí dynamičtější varianty investic ke stávajícím vkladům, které drobným investorům v dlouhodobém horizontu poskytují mnohem vyšší výnosy. Nejvyšší výnos přinesl Globální akciový účastnický fond Conseq (14,46 procenta). Málokdo ovšem vloží na penzijní připojištění 150 tisíc korun naráz, i když je to teoreticky možné. Obvyklejší je pravidelné investování.  

Máte čas a jste ochotni přijmout riziko

Jen málo běžných investorů je ochotno přijmout vyšší riziko. Investovat do akcií se přesto může někomu zdát jako snadné a lukrativní, ale opak je pravdou. Ukazují to i srpnové události v Číně, které ovlivnily i světové akciové trhy. Pokud se v investicích na burze příliš nevyznáte, k riziku se stavíte skepticky a navíc nemáte dostatek času, rozhodně se do akciových investic nehrňte. Na čas se zde musíme podívat ze dvou perspektiv. Čas, po který nebudete potřebovat naspořené finanční prostředky, a čas, který jste ochotni strávit nad studováním finančních výkazů firem kvůli případným investicím. Pokud se riziku nebráníte, ale sami na akciové investice čas nemáte a ani jim nerozumíte, můžete investovat do akciových podílových fondů, kde se o vaše peníze postará profesionální správce.

Záleží tedy jen na tom, kdy peníze budete potřebovat a jaké riziko jste ještě ochotni akceptovat. Možností investic s vyšším i nižším rizikem je mnoho, a pokud si nejste jisti, jaká varianta je pro vás nejvhodnější, nebojte se poradit s odborníkem.

Tip redakce:

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Komentář: Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům nemovitostí. S prudkým nárůstem úrokových sazeb má mnoho firem problémy s refinancováním svých dluhů, což některé banky nutí zvyšovat rezervy na opravné […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lubosik

    27 listopadu, 2015

    Spořící účet mi přijde jako nejhorší varianta, která sotva pokryje inflaci. To už je lepší investovat je třeba do investičního zlata (http://www.in­vestice.cz/in­vesticni-zlato/t96/) a jako nejideálnější volbu vidím akcie, což ovšem chce čas a něco trochu nastudovat :)

    Odpovědět

  • Lubosik

    27 listopadu, 2015

    Ehm, achjo, neprofesionálně udělaný diskuzní systém – <a href=„http://­www.investice­.cz/investicni-zlato/t96/“>htt­p://www.inves­tice.cz/inves­ticni-zlato/t96/</a>

    Odpovědět

  • Radek

    27 listopadu, 2015

    Kdepak, jen provozovatel asi nechce podporovat parazitní vkládání aktivních odkazů ;-)

    Odpovědět