EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

17. 03. 2015

0 komentářů

Každý pátý Evropan neplatí své dluhy úmyslně

 


 

  • Neuhrazený dluh v průměru na domácnost v ČR činí 13 414 Kč

  • 21 % dlužníků v Evropě neplatí úmyslně

  • Na své pohledávky zapomínají nejvíce Britové, dále Slováci a Němci

Evropani na své pohledávky často zapomínají. Nejhůře jsou na tom ve Velké Británii, kde na úhradu zapomene 53 % dlužníků, dále na Slovensku 33 % a v Německu 32 %. Zadlužené klienty ve východní Evropě charakterizuje záměrné obcházení povinnosti platit. S tímto přístupem se lze setkat u 25 % z nich. V západní Evropě jde o každého pátého. „Existuje kategorie dlužníků, kteří se spoléhají na to, že jejich nesplacené závazky budou promlčeny. Tato strategie se jim bohužel nezřídka vyplácí, věřitelé totiž pohledávky mnohdy ani nezačnou vymáhat. U přeshraničních dluhů to platí dvojnásob,“ uvádí Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.

Míra nezaměstnanosti není měřítkem

REKLAMA

Z průzkumu vyplývá, že jako původce nesplácených dluhů byla ve východní Evropě výrazně častěji uváděna špatná ekonomická situace a nezaměstnanost. Naopak španělští klienti si na své platby myslí, zaplatit zapomenou pouze 4 %, a to i navzdory vysoké míře nezaměstnanosti. „Automaticky nelze spojovat míru nezaměstnanosti s předpokladem, že se klient v dané zemi bude platbě vyhýbat. Velká míra ekonomické aktivity v některých státech může být totiž neohlášená. Neznalost místních podmínek je proto vhodné řešit využitím mezinárodně působících společností se znalostí lokálního prostředí,“ komentuje Vachel.

Němci si často stěžují

Co mají oba regiony společné, je nízké procento stížností a reklamací. Zákazníků, kteří takto prodlužují dobu splatnosti, bylo průměrně 5 %, z toho nejvíce v Německu (10 %). Hlavní překážkou včas uhrazených pohledávek v celé Evropě jsou však stále dočasné rozdíly mezi výdaji a příjmy.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *