EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

13. 05. 2013

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Klienti švýcarských bank těží z evropské dluhové krize

 


 

Příčinou nízkých úrokových sazeb ve Švýcarsku je především dluhová krize v Evropě, která posiluje poptávku po švýcarských francích, jakožto bezpečnému přístavu pro uložení volných peněžních prostředků. Švýcarské centrální bance, jejímž cílem je udržet kurz švýcarského franku na uzdě potom nezbývá nic jiného, než pokračovat s výrazně expanzivní monetární politikou a výsledkem jsou nízké úrokové sazby, které v evropském srovnání nemají obdoby a v případě krátkých peněz se dokonce pohybují na úrovni nuly, jak naznačuje následující graf.
golem-swiss-interest-01

Levné peníze se samozřejmě promítají také v cenách hypotečních úvěrů. Podle aktuálních dat hypotéku s fixací úrokové sazby na 1 rok nyní banky ve Švýcarsku nabízejí od 1,3 %, tříletou za 1,16 %. V mezikvartálním srovnání nepatrně podražily hypotéky s delší dobou fixace. Hypotéku s pětiletou pevnou sazbou nyní banky nabízejí od 1,40 % a desetiletou fixaci, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, mají klienti možnost získat se sazbou kolem 2 procent.

Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u floatových hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offered Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou těsně nad 1 procentem.
golem-swiss-interest-02

Jak se bránit skokovému nárůstu splátky? 

Banky tamním klientům doporučují kombinovat různé typy úvěrů a fixací úrokových sazeb s cílem diverzifikace rizika a tím zvýšení ochrany proti možnému nárůstu sazeb v budoucnu. Na rozdíl od českých bank tamní banky umí kombinovat různé typy fixací v rámci jedné hypotéky a dokonce umí část úvěru poskytnout s fixní a část s variabilní sazbou. Díky této diversifikaci si klient na jednu stranu zachová určitou míru flexibility (možnost mimořádných splátek) a zároveň díky různým dobám konce fixace získá jistotu, že v případě prudkého nárůstu úrokových sazeb se vyhne skokovému navýšení měsíční splátky úvěru. V tuto chvíli však nárůst sazeb podle švýcarské centrální banky nehrozí a sazby hypoték by se měly na stávajících úrovních pohybovat minimálně do konce letošního roku.

Nízké sazby přifukují realitní bublinu

Stinnou stránkou levných peněz a nejistoty v okolních evropských zemích je poptávkově tažený růst cen nemovitostí, který v některých turisticky atraktivních regionech hrozí přerůst v realitní bublinu. Švýcarská banka UBS již několik desetiletí sestavuje tzv. UBS Swiss Real Estate Bubble Index, který v letošním prvním čtvrtletí vzrosl z hodnoty 1,11 na 1,17. Nárůst sice nebyl tak razantní jako v předchozích kvartálech, nicméně i tak se index pohybuje v rizikovém pásmu a do jisté míry kopíruje vývoj indexu z druhé poloviny 80tých let, který následně vyústil v prasknutí realitní bubliny a prudký pokles cen, který se prakticky zastavil až v roce 2001. V tuto chvíli mezi regiony nejvíce ohrožené realitní bublinou jsou Lausanne a Zurich, ke kterým se v uplynulém čtvrtletí nově přidaly i oblasti Luzern, Innerschwyz a Glattal-Furttal.
golem-swiss-interest-03

REKLAMA

Zdroj: GOLEM FINANCE, UBS (www.ubs.com/global/en.html) , http://www.engadimmo.ch

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *