EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

02. 04. 2014

0 komentářů

Lídři evropského stavebnictví rostli i v krizových letech, pomohly jim akvizice a schopnost zvládat největší zakázky

 


 

Obraty a zisky v evropském stavebnictví v letech 2007 až 2011 klesly o 20 % a v roce 2012 pak o dalších 4,5 %. Lídři sektoru i přesto rostli – v letech 2007 až 2011 o 23 %, v následujícím roce o dalších 9 %. Studie Mazars konkrétně zkoumala výroční zprávy sedmi největších stavebních firem v Evropě. S výjimkou rakouského Strabagu všechny v roce 2012 rostly: španělská ACS dokonce o 35 %, švédská Skanska o 13 %, méně výrazný nárůst zaznamenaly i skupiny Balfour Beatty, Vinci, Bouygues a Eiffage.

„Studie ukázala, že neexistuje jediná příčina, spíše jde o souhru několika faktorů, které v obtížných krizových letech zvýhodnily velké skupiny oproti menším hráčům na trhu. Velké skupiny například mají prostředky a možnosti k expanzi na mimoevropské trhy – třeba na ten americký, který po obrovském propadu začal znovu růst,“ komentoval výsledky průzkumu Jiří Šimek, Senior Manager společnosti Mazars. Perspektivní trhy vidí odborníci také v Asii a Africe, konkrétně třeba v Indonésii a Nigérii.

Díky dlouholetým zkušenostem mají největší evropské stavební společnosti mezinárodní prestiž a technologické know-how. Dokážou tak reagovat na vývoj stavebního trhu, který míří směrem ke komplexním globálním zakázkám. „Velké stavební společnosti jsou jedinými subjekty, které mohou řešit ty nejnáročnější, a zároveň nejdražší projekty. Mají technické zdroje, kapacity pro inovace a prostor pro finanční a technický risk, který je v mnoha projektech obsažen,“ doplnil Jiří Šimek.

Velké skupiny mají prostředky k nákupu menších, prosperujících subjektů, díky kterým pak celkově rostou. Například 35% růst ACS výrazně podpořila akvizice německé skupiny Hochtief v roce 2011. Francouzský gigant Vinci dosáhl pětiprocentního růstu hlavně díky mezinárodním akvizicím v oblasti energetiky, telekomunikační infrastruktury a pozemního stavitelství. Obecně lze říci, že na celkových hospodářských výsledcích mají čím dál větší vliv aktivity stavebních firem mimo jejich domovský obor. Základem ale ve všech případech zůstává stavebnictví.

K úspěšnému zvládnutí krize pomohlo velkým stavebním firmám relativně nízké prvotní zadlužení. Míra zadlužení sledovaných firem dokonce v letech 2011 a 2012 meziročně poklesla v průměru o 10 %. Nutno však dodat, že na průměrném poklesu se velkou měrou podílelo razantní oddlužení skupiny ACS.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *